אין כמעט מי שיחלוק על ההנחה שהרצון למות בכבוד משותף לכל בני האדם, על אחת כמה וכמה כשמדובר באנשים הסובלים ממחלה חשוכת מרפא וימיהם ספורים. חלק גדול מהחולים הנוטים למות היה רוצה למות בביתו, לצד בני המשפחה ללא כאבים, וזה אפשרי באמצעות הוספיס בית – זכות המוקנית על-פי 'חוק החולה הנוטה למות' ואף ממומנת על-ידי קופות החולים. למרבה הצער, כ- 80% מהציבור בישראל כלל לא מודע לזכות הזו. יתרה מכך, גם מי שכבר שמעו על הוספיס בית כחלופה לאשפוז בהוספיס מוסדי, חוששים מהרגע בו יגיע רגע האמת ויקירם ינשום את נשימותיו האחרונות. יש החוששים שמא הם יהיו איתו לבד בבית ולא ידעו מה לעשות, ואחרים תוהים אם שהייה בבית חולים עדיפה לחולה תחת עינו הפקוחה של הצוות הרפואי – חששות ותהיות שנובעים בעיקר בשל המודעות הנמוכה לנושא. למעשה, אדם או בני משפחה שבוחרים בהוספיס בית יזכו לליווי צמוד של צוות המורכב מרופא, אחות ועובד סוציאלי שזמינים עבורו 24/7 במטרה לתמוך ולהקל הן על המטופל והן על בני המשפחה המלווים עד לרגע הפרידה.

 

חשוב שתדעו שברוב המקרים יקירכם, האדם בו טיפלתם במסירות רבה לאורך מחלתו וליוויתם אותו בהתמודדות עם קשייה, גם אם הוא לא אומר זאת במפורש, חש שזמנו ללכת לעולמו קרוב. הימים, ולפעמים השעות הספורות שנותרו לכם יחד, הם משמעותיים ביותר להשלמת תהליך הפרידה ותחילת תקופת האבל והכאב. על מנת להתכונן לרגע בו המוות יגיע, חשוב שהצוות שמלווה אתכם יכין אתכם למה שעומד לקרות ויסביר את השינויים שצפויים להתרחש בגופו של המטופל. ככל שתכירו את השינויים ותדעו מה צפוי, כך תהיו פחות מופתעים, תהיה לכם יותר שליטה על המתרחש ובהתאם תפחת רמת החרדה.

 

ככלל, ככל שתהליך הגסיסה מתקדם, באופן טבעי האדם יהיה פחות פעיל, מרותק למיטתו, ערנותו תהיה מוגבלת עד כדי שינה עמוקה, הוא יאכל פחות עד שיחדל לחלוטין לאכול, הוא ישתה פחות עד שיחדל לחלוטין לשתות, ייתכן שצבע עורו ישתנה, אולי תופיע פריחה מסוימת. כמו כן, יחול שינוי בקצב הנשימה – הנשימות לא תהיינה סדירות, הן יכולות להיות איטיות ועמוקות, או לחילופין שטחיות ומהירות. עלולות להופיע הפסקות נשימות אחת לכמה שניות, ובחלק מהחולים הנשימות ילוו בצליל הדומה למים בתוך בקבוק. ייתכנו גם שינויים בדופק הלב – הוא עשוי להיות מהיר, איטי, יפסיק ויחזור לסירוגין. כל הסימנים הללו, באם לא מודעים אליהם עשויים להיות מאיימים ומפחידים, אך ככל שמודעים אליהם יותר, כך בהתאמה פוחת הפחד מהלא נודע ועולה היכולת לקבל ולהתכונן לרגע.

 

השינויים הפיזיולוגיים הם טבעיים לגוף שנפרד, וייתכן שחלקכם מכירים אותם, אך השאלה האמתית שמהדהדת אצל רובם המכריע של בני המשפחה היא: 'איך אדע אם הוא סובל? האם הוא חש אי נוחות?'.

אחד הסימנים המובהקים המעידים על סבל הוא כיווץ הגבות, מאין מבט זועף, גם אם המטופל בהכרה מעורפלת או מתקשה להביע את עצמו במילים. כל עוד הפנים רפויות והמצח נינוח, אפשר וסביר להניח שהמטופל לא חווה סבל כלשהו. אם עולה בכם החשד שיקירכם סובל מכאב או חש אי נוחות, הצוות המטפל ידע כיצד לעזור ויציע טיפול פליאטיבי תומך להקלת הכאב והסבל ויאפשר למטופל רוגע.

 

אין ספק שההחלטה ללוות אדם בסוף חייו בבית, בסביבה המוכרת לו, לצד אהוביו, היא החלטה חשובה שבוודאי נעשית בין השאר, מתוך הרצון לכבד את רצונו של המטופל. אך גם אין ספק שאין זה פשוט לשהות לצד אהובכם הגוסס באותו חדר. נסו להקל עצמכם, גם אם זה נראה מלאכותי, למשל באמצעות מוסיקה שהוא אוהב או שנעימה לכם. חוש השמיעה הוא החוש האחרון שמפסיק ל'תפקד' ולכן כל כך חשוב להקפיד על אווירה נעימה בחדר, דברו איתו ברוגע – לא עליו ולא מעליו – איתו. ספרו לו מי נוכח בחדר, איזה יום היום, עד כמה אתם אוהבים אותו ועד כמה הוא חשוב ומשמעותי לכם. ספרו לו שהוא מוגן ומוקף באהבה ואפשרו לו להיפרד. לעתים זה יהיה במילים, לעתים הוא פשוט ילחץ את ידכם בעדינות ולעתים יעלה בפניו חיוך נעים ומכיל. אם קשה לכם ההתמודדות, אל תהססו לבקש עזרה ולחלוק את הזמן ב'משמרות' אם בני משפחה או חברים קרובים.

 

ברוב המוחלט של המקרים, כשהמטופל מלווה בצוות רפואי של הוספיס בית, סביר להניח שהוא ימות תוך שינה מאוד נינוחה, כזו שתהיה יותר ויותר עמוקה עד שהוא לעולמו בנינוחות. האם תדעו לזהות שהוא אכן נפטר? רוב הסיכויים שכן. המוות לא מותיר מקום לספק.

 

כשמגיע רגע המוות, למעשה תם המסע – האהוב שטיפלתם בו במסירות כה רבה בחר את הרגע בו יסיים את חייו. עכשיו זה הזמן שלכם – מתוך העצב נסו לחייך זה לזה, שכן כיבדתם את רצונו והייתם לצדו ברגע הפרידה, הביטו בו, הרי אלה הרגעים האחרונים בו תוכלו להיות איתו בבית. זהו הרגע האינטימי שלכם לקיים פרידות אחרונות ולסגור מעגלים. לא צריך למהר, לא צריך לרוץ, הסבל הפיזי של אהובכם חלף ונעלם וכעת מגיע זמן האבל וההתמודדות עם הכאב שבאובדן. יהיו שיגידו שאין מילים חמות מספיק כדי לנחם, אך אם ניתן במשהו להקל על האבל זוהי אולי העובדה שאתם יכולים להודות לעצמכם שהצלחתם להעניק ליקירכם ברגעיו האחרונים שלווה ואהבה ובבוא היום תוכלו להיזכר במעמד הזה בהשלמה שגם הוא מוקיר לכם על כך תודה גדולה.