לפני 5 שנים בדיוק ישבתי בסלון בדירה השכורה שלנו ברמת אלון בחיפה כשנויה בתי הבכורה אז רק בת שנה ישנה בחדר. אתי בעלי במטבח ואני צועקת לו: "ממי תראה יש פה חזיות עם כיסים לפרוטזה והן עם תחרה וצבעים, אני לא בטוחה שזה אמתי. לא יכול להיות. איך בארץ מכרו לי רק את החזייה החומה?!"

בדיוק שנה וחצי לפני אותו ערב, בעודי בת 28 ובחודש שלישי להריון הראשון שלי, בין השקיפות העורפית לסקירה ויחד עם האושר הגדול של ההיריון מיששתי גוש בשד. מאחר וידעתי שאני נשאית של הגן BRCA - הגן שמגדיל משמעותית את הסיכוי לחלות בסרטן השד והשחלות, הרופאים החליטו להוציא את הגידול בניתוח ואז התגלה שמדובר בדרגה 3 של סרטן השד. 

 

יאנה דרום

צילום: אלינור הררי

בתוך הטירוף של הביקורים אצל כירורג השד ומספר אונקולוגים, מיד אחרי הלידה התחלתי לקבל טיפולים כימותרפיים. אחת לשלושה שבועות השארתי תינוקת בת חודש אצל המשפחה והגעתי לטיפולים. אחרי הטיפולים עברתי ניתוח כריתת שד ו- 38 הקרנות.
במהלך הניתוח עברתי שחזור שד שלצערי נכשל. נאלצתי לרכוש לעצמי פרוטזת שד ולחפש חזייה מתאימה. נכנסתי לחנות הלבשה תחתונה שהחזירה אותי 40 שנה אחורה בזמן ורכשתי את החזייה היחידה שהתאימה למצבי החדש - חזייה בצבע גוף עם כתפיות רחבות, אפילו החזייה הייתה עצובה.

הבנתי שאם לא אעשה שום דבר בנידון אני פשוט אכנס לדיכאון עמוק. חיפשתי באובססיביות פתרונות אופנתיים לנשים שעברו כריתת שד ולא מצאתי בארץ כלום.

ובחזרה לאותו ערב בדירה הקטנה שלנו בחיפה. הראיתי לבעלי שבחו"ל יש בוטיקים מיוחדים עבור נשים שמתמודדות עם סרטן השד. דפדפתי בתמונות ולא האמנתי למראה עיניי. תהיתי איך אצלנו בישראל, בה מחלת סרטן השד היא השכיחה ביותר - כבר אחת מכל 7 שבע נשים לצערי חולה, אין את המבחר הזה.

בגלל שבן זוגי תמיד מאמין בי הוא פשוט הציע: "אז תקני כמה ותראי אם זה אמתי ותתחילי לשווק אותן בארץ". מאותו היום בער בי החלום להביא את כל הטוב הזה לנשים בארץ, פתרונות אופנה נשיים, נוחים ויפים לאותה אישה שהיא אחת משבע שמתמודדת עם סרטן השד. גם  אמי חלתה בסרטן השד והשחלות ועוד לפני שאני חליתי נפטרה.  לקח לי כמה שנים להבין שזה הייעוד שלי בחיים.

 

יאנה דרום

 

החלטתי שהחיים קצרים מכדי רק לפנטז וחלום. פתחתי חנות קטנה בחיפה והזמנתי מחו"ל מבחר של הלבשה תחתונה עם כיסים מיוחדים לפרוטזות שד, בגדי ספורט, גופיות ובגדי ים לנשים שכמוני עברו כריתת שד.

לא האמנתי כשהתחילו להגיע אלינו נשים מכל הארץ, כאלה שרק החלימו וכאלה שחלו לפני למעלה מ-20 שנה ופנטזו על חזיות סקסיות ונשיות בדיוק כמוני. הכי מרגש היה לקבל מיילים מבנות של אימהות שכבר לא היו בחיים ובמילים קורעות לב כתבו לי איך האמהות שלהן היו זקוקות לכזו חנות. מדי יום מציפות אותו דמעות והתרגשות רבה מלקוחות – מה שנתן לי את הכוח  - לפתוח עוד חנות בתל אביב.

אני פוגשת יום יום נשים בכל הגילאים מ- 20- 90. לא משנה בנות כמה הן, כולן רוצות להרגיש יפות בתוך מחלה שפוגעת לנו בכל סממן של נשיות.

כולן רוצות להרגיש בנוח להתפשט ליד בן זוגן, ילדיהן, להסתובב בחופשיות ובנוחות ליד הנכדים, לחזור לשחות בים אחרי שנים שנמנעו ובעיקר להמשיך לחיות בשיא הסטייל והיופי למרות שהגוף הושחת.

בכל פעם שאני מקבלת קולקציית חזיות חדשה, אני בוכה מהתרגשות, חוזרת ואומרת שוב לבן זוגי - איך זה לא היה כאן כשאני חליתי?!

וולט דיסני אמר פעם שאם אתה יכול לחלום את זה את יכולה לעשות את זה!

 

יאנה דרום ולקוחה

 

אותו ערב בחיפה של בחורה צעירה ומתוסכלת עם קרחת, שד אחד, תינוקת עם עיניים כחולות ובעל שמאמין בי כל הזמן ולאורך כל הדרך הפך לרשת הראשונה בישראל של חנויות אופנה ואביזרים לנשים המתמודדות עם סרטן השד.

כשקיבלתי את קולקציית בגדי ים הראשונה לחנות, דמיינתי איך מדגמנות אותה הנשים המהממות שאני פוגשת בחנות, איך הפרוטזה בפנים, הצלקות על הגוף אבל הן יצעדו בגאווה ובשיא הנשיות על במה ויעוררו השראה בפני כל אחד שיראה אותן זקופות, שלמות, מחייכות ומאושרות.

וכשאתה נותן לדמיון להוביל אותך רק אז קורים הדברים שמשנים אותה וכך בעוד שבוע וחצי ב-3.5.17 בנמל תל אביב ב"טוקהאוס" יצעדו בגאווה על שטיח וורוד נשים שהחלימו מסרטן השד ויציגו את קולקציית בגדי הים וההלבשה התחתונה שלנו לקיץ 2017. 

הנה לינק להרשמה לאירוע