בטח גם לך זה מוכר: את משוטטת ברשת, נכנסת לאתר שלא הכרת, מוצאת את "נעל חלומותייך" והמחיר גם סביר בהחלט. את מזמינה, מחכה ומחכה ואז אחרי תקופה, מקבלת הודעה מהדואר שהמשלוח הגיע. שמחה ונרגשת את לוקחת את ההזמנה מהדואר, מגיעה הביתה, פותחת את החבילה ו... מסכת האכזבות מתחילה. הנעל נראית שונה לגמרי ממה שתיארת, המידה לא מתאימה ולא נדבר על כך שעם המשלוח והמיסים, זה כבר יצא הרבה יותר יקר ממה שתיארת לעצמך. אז איך עושים את זה נכון?
זה לא סוד שקנייה של נעליים בארץ יכולה להיות דבר לא זול, מה גם שישנם לא מעט דגמים ומותגים אותם לא ניתן להשיג פה בכלל, לכן רבות מוכנות לקחת את הסיכון ולהזמין נעליים מחו"ל. אם בעבר רכישה של נעליים באינטרנט הייתה מנת חלקן של מעטות, כיום הודות לזמינות הרבה, ההפרש במחירים והנוחות שבקנייה אונליין, לא מעט כבר לגמרי אימצו ועוד יאמצו את השיטה. עם זאת, הרבה עדיין חוששות, וגם אם על משוכת הבגדים הן התגברו, נעליים עדיין נשארו כפריט שקשה להן להזמין מבלי למדוד.
אז על מנת שנצליח לרכוש את נעל חלומותינו למרות החששות, חשוב שנבין מאיפה ואיך להזמין. שמירה על מספר כללים מאוד פשוטים תעזור לנו לרכוש כמעט כל נעל שנרצה, לחסוך לא מעט והכי חשוב - לא להתאכזב:
השתדלו להזמין מחברה מוכרת
אחד הכללים הראשונים בקניית נעליים מחו"ל (או בקניות אונליין בכלל), הוא להזמין מאתר מוכר אשר קיבל ביקורות טובות לרכישה. היות ומדובר במוצר יחסית יקר, רכישה מאתר נישתי ולא מוכר תגדיל את סיכויי האכזבה, בעוד שקנייה מאתר מוכר וידוע יכולה להגדיל משמעותית את הסיכוי שתהיו מרוצות מהקנייה.
קחו בחשבון את ההבדלים בין המדינות השונות
במדינות מסוימות ישנם הבדלים די גדולים בין המידות שאנחנו רגילות אליהן וחשוב להיות מודעות לכך. למזלנו ברוב האתרים קיימת טבלת מידות שמשווה בין המידות השונות, מאפשרת לנו למדוד את אורך ורוחב הרגל שלנו ולהתאים את הנעל שנרכוש בהתאם. אז אל תתעצלו, תמדדו וכך תוכלו להיות בטוחות שהנעל שרכשתן תתאים למידת הרגל שלכן.
תמדדו את הנעליים בארץ
במידה ואתן רוכשות דגמים של נעליים הקיימים בארץ, מומלץ מאוד למדוד את הנעליים מבעוד מועד. בנעלי ספורט לדוגמה, הפער בין המחירים בארץ למדינות אחרות יכול להיות גדול מאוד ולכן הטרחה שבהזמנה מחו"ל תהיה ממש משתלמת. אז גם במקרה שכזה, חשוב מאוד לא להתעצל ולמדוד את הנעל (או דגם דומה) בחנות מקומית ולהזמין את המקבילה לה אונליין. ככה תוכלו להבטיח שהנעל תשב עליכן בצורה מתאימה ונוחה.
מדיניות החזרה נוחה
בניגוד לרכישה של בגדים, נעליים צריכות לשבת בול על הרגל. לכן פעמים רבות גם אם הזמנו את המידה המתאימה, כשנמדוד את הנעל נבין שהיא בכל זאת לא נוחה לנו. בנוסף, תמיד קיימת האפשרות שנעל שמצאה חן בעינינו כשראינו אותה באתר, תיראה קצת שונה כשנראה אותה במציאות. הקפידו להזמין נעליים מאתרים בעלי מדיניות החזרה נוחה, שיאפשרו לכן להחזיר את המוצר בקלות ובלי מאמץ. ישנן חברות שאף מאפשרות להחזיר את המוצר על חשבון השולח, דבר שבהחלט יהיה משתלם במידה ונרצה להחזיר את מה שרכשנו.
קחו בחשבון את עלות המשלוח
פעמים רבות נמצא באתר מסוים נעליים במחיר אטרקטיבי במיוחד, אבל כשנגיע לתשלום נגלה שהמשלוח לישראל מייקר את ההזמנה בצורה משמעותית. כאשר אתן מחשבות את מחיר הנעליים שהזמנתן, חשוב מאוד שתחשבו את עלויות המשלוח בחישוב הכולל של ההזמנה. לפעמים יהיה משתלם להזמין מספר זוגות ברכישה אחת מאותו האתר, שכן העלות של המשלוח תתחלק בין מספר זוגות נעליים וכך השקלול של כל נעל יהיה נמוך יותר. בנוסף, במידה ומדובר באתרים שלא שולחים ישירות לישראל, ישנה אפשרות להזמין את הנעליים דרך חברת שילוח חיצונית, דבר שכמובן ישנה את השקלול הכולל של ההזמנה. אז חשוב מאוד שתבררו את העניין מראש ותוודאו שהדיל אכן משתלם.
מה עם המיסים?
במידה ואתן קונות נעליים יקרות במיוחד, או לחילופין מזמינות מספר זוגות בבת אחת, חשוב מאוד להבין מה ההגבלה של משלוח פטור ממס וממכס. לרוב, במידה והזמנתן נעליים במחיר שלא עולה על 75 דולר, לא תשלמו מיסים, בין 75-325 דולר תדרשו להוסיף למחיר עוד 18% מע"מ ומעל 325 דולר תדרשו כבר להוסיף עוד 32.2% מהמחיר המקורי, הכוללים מע"מ+ מס קנייה. אז בזמן השיטוט באינטרנט ולפני שאתן מבצעות את הרכישה, חשבו גם את העלויות הללו, שלא תופתעו ותתאכזבו בהמשך.
עדיף לרכוש בתקופת סיילים
במדינות רבות ישנן מספר תקופות בשנה בהן קיימת הוזלה משמעותית ביותר ברכישה של נעליים ומוצרים בכלל, דבר שלגמרי זלג כיום לקניות ברשת. בתקופות כמו לפני ואחרי הכריסמס, בסוף עונה ומועדים מיוחדים (כדוגמת בלאק פריידי האמריקאי או יום הרווקים הסיני), המחירים יכולים לרדת בחצי ואף יותר. לכן גם ברכישה של נעליים, במידה ואתן לא לחוצות, השתדלו לחכות עם הרכישה לתקופות האלה ותוכלו לזכות ברכישה סופר משתלמת.