אחד מכל שלושה סטודנטים בבריטניה יהיה מוכן לקיים יחסים עם שוגר דדי/מאמא בתמורה למימון השכלה גבוהה, כך עולה מתוך מחקר שבוצע ע"י אוניברסיטת דרום לונדון בשיתוף עם העיתון הבריטי Independent. הנתונים המדאיגים הללו מעידים בעיקר על דור שנקלע לחובות כבדים בשילוב עם עלויות לימוד בשמיים.

 

הרוב המכריע של סטודנטים לשעבר ובהווה הודו שהם מוכנים לשקול להעניק מזמנם ומחברתם לזר מוחלט תמורת עזרה במימון הלימודים שלהם.

 

בסקר האנונימי שפורסם ב"אינדיפנדנט"  השתתפו 1477 בני אדם, קרוב ל -70% מהם הודו כי הם מרגישים לחוצים על כסף, כשקצת יותר ממחציתם (53%) נאלצים לעבוד במשרה מלאה או חלקית לצד לימודיהם.

 

שוגר דדי

 

88% אמרו שהם מעוניינים איפשהו שמישהו אחר ישלם על החינוך שלהם, ויותר ממחצית (52%) הודו שהם "מאוד מעוניינים" בכך.

 

בהתייחסה לממצאים, שלי אסקוויט, סגנית נשיא אגודת הסטודנטים אמרה: "במסגרת העלאת שכר הלימוד, העלייה בשכר הדירה וצמצום מלגות קיום, אין פלא שהתלמידים יותר ויותר מחפשים דרכים חדשות לממן את התואר".

 

מבין 920 המשתתפים שענו על השאלה: "עד כמה רחוק היית מוכן ללכת בשביל מימון לימודים שיספק מישהו שאליו אתה נמשך?", 75% ענו שהם היו מוכנים לפחות חלק מהזמן לנהל מערכת יחסים מסוימת עם "שוגר דדי". כ -31% אמרו כי היו מקיימים יחסי מין עם מישהו שהם נמשכים אליו תמורת מימון הלימודים.

 

מימון לימודים

 

שיעור זה ירד כאשר המשתתפים נשאלו עד כמה רחוק הם מוכנים ללכת כאשר מדובר במישהו שהם לא נמשכים אליו בכלל, אולם גם אז כמעט שני שליש אמרו שהם יהיו מוכנים להיכנס לסוג מסוים של הסדר, כשהנכונות לקיים יחסי מין כחלק מההסדר הזה עמדה על 16%.

 

מימון לימודים

 

מימון לימודים

 

נראה כי מלגות לימודים ממלאות תפקיד משמעותי בתגובות הסטודנטים, כאשר 55% מהמשתתפים ציינו כי הפחתה או הפסקה של המלגה שלהם יגדילו את הסיכוי שלהם להיכנס ליחסי דדי-בייבי.

 

כן, מסתבר שמספר גדל והולך של צעירים מוכנים לשקול לשמש כ"שוגר בייבי" – אדם שמוגדר כמי שמציע את חברתו לאדם עשיר, לרוב מבוגר ממנו בהרבה שמוכן לסייע לו כלכלית.

 

עורכי המחקר, ד"ר ג'וליה שו וג'מה דאגליש, אמרו כי המשיבים היו מוכנים ללכת "רחוק יותר" ממה שציפו.בניתוח הממצאים הם אמרו: "מה זה בעצם אומר? אנחנו עדיין לא יודעות, אבל הפתיחות לרעיון להיכנס לתוך מערכת יחסים לא שוויונית בה אחד אוחז במזומנים והאחר נתמך גבוהה בהרבה ממה שחזינו. "שוגר בייבי" נשמע הרבה יותר טוב מ'זונה' או 'נערת ליווי'. מה אם היינו שואלים אנשים אם הם מוכנים להיות זונה בחינם? האם לדעתכם פחות אנשים היו מסכימים? אנחנו מאמינות שפחות, הרבה פחות".

 

על פי נתוני האפליקציה המובילה בחיפוש אחר שוגר דדי, בשנה שעברה רבע מיליון סטודנטים ברחבי בריטניה נרשמו אליה בחיפוש אחר גבר/אישה שיממנו אותם. מדובר בעלייה של 40% בשנתיים.

 

מדובר במדגם מעורב של 52% נשים, 45% גברים ו-3% אחרים. "בגלל שקיווינו שבמחקר הזה ישתתפו אנשים בעלי זהויות מגדריות ונטיות מיניות מגוונות החלטנו להשאיר את מגדרו של נותן המימון האפשרי לדמיון המשתתפים שלנו", אמרו החוקרות.

 

הממצאים מעלים את הדיון על יוקר המחייה של סטודנטים בבריטניה שלרוב מסיימים את לימודיהם שקועים עד מעל לצוואר בחובות כבדים, יותר מכל מדינה אחרת דוברת אנגלית  בעולם. סך חובות הסטודנטים בבריטניה מוערך ב-71 ביליון פאונד.

 

על פי מחקר נפרד שנערך בשנה שעברה, החובות שנצברו במהלך שנות הלימוד באוניברסיטה גבוהים כל כך עד שחלק גדול מהתלמידים סובלים מבריאות נפשית לקויה ומצוקה גוברת. על פי חברת הטכנולוגיה הפיננסית Intelligent Environments, שניהלה את המחקר ההוא, אחד מכל שבעה סטודנטים סיפר שהוא נרדף על ידי נושים לאחר שלא עלה בידו לשלם שכ"ד במועד.  

 

אסקוויט סיכמה: "בערים רבות ברחבי בריטניה, ההלוואה הממוצעת ללימודים אפילו לא מכסה את שכר הדירה של התלמיד, שלא לדבר על מזון ועלויות מחיה אחרות. במקום להתמודד עם בעיות אלה הממשלה ממשיכה להעלות עמלות ולקצץ תמיכה כספית לסטודנטים.

 

"בטווח הארוך, אנחנו צריכים להמשיך לכוון לחינוך חינם. בטווח הקצר עם זאת, אנחנו צריכים לעבוד עם האוניברסיטאות כדי להבטיח שסטודנטים העובדים בתעשיית המין בשביל לממן את התואר שלהם זוכים לתמיכה הראויה. הביטחון שלהם צריך להיות בעדיפות עליונה".  

 

סטודנטים במצוקה

 

גם בישראל המצב לא מזהיר. בשנה שעברה פרסמה התאחדות הסטודנטים ממצאים מדאיגים על ההוצאות וההכנסות של הסטודנטים. בין השאר נמצא כי לעומת שנת 2015, הוצאות הסטודנטים עלו בשנת 2016 ב-5%

.

בסקר המדובר השתתפו יותר מ-11 אלף סטודנטים מרוב מוסדות הלימוד בארץ. מהנתונים עולה כי העלייה הגדולה ב-2016 בהוצאות הסטודנטים היא בהוצאות על מזון – עלייה של 11.3% לעומת השנה שעברה. בתחום הנסיעות לא חלה עלייה, ואילו בתחום הדיור חלה עלייה של 6.2%.

 

ההוצאה החודשית הממוצעת לסטודנט, על פי הסקר, היא 5,120 שקלים אבל השכר הממוצע לסטודנט הוא 3,849 שקלים בלבד. במילים אחרות, מדובר על פער של 1,271 שקלים בין ההכנסה להוצאה החודשית. כך, סטודנט שעובד למחייתו יסיים שנת לימודים אחת עם חוב של 15,252 שקלים.

 

מרבית הסטודנטים בישראל, 83%, ציינו כי הם עובדים במהלך תקופת הלימודים, כש-67% מתוכם עובדים לאורך כל השנה, והשאר לסירוגין בחופשות. עוד צוין כי 40% מהסטודנטים מתגוררים בבית הוריהם או אצל קרובי משפחה.

 

"הפער בין ההוצאות וההכנסות של סטודנטים מוכיח כי ללא הישענות על כספי הורים או מלגות, תואר אקדמי הופך למשימה אפשרית אך מורכבת במיוחד", אמר אז יו"ר התאחדות הסטודנטים גלעד ארדיטי