הקומיקאית צ'לסי הנדלר בדרך כלל ידועה בפה הגדול שלה ובהומור שלא מפחד לשחוט אף פרה, קדושה ככל שתהיה. אבל לאחרונה היא עשתה תפנית, ובסדרה החדשה שלה ל-Netflix היא בוחרת לראיין בנימה קצת יותר רגישה ומעט יותר רצינית. עד כה היא ראיינה בעיקר סלבריטאיות, בהן רנה זלווגר, ג'ניפר לורנס וחברתה הטובה – ג'ניפר אניסטון, אבל עבור הפרק ה-16 בתכניתה, בחרה הנדלר לעסוק בנושא קצת יותר רציני – בעיית הפליטים העולמית.

 

עוד באון לייף: 

 

לצורך כך הנדלר הגיעה לארגון למען פליטים בבריטניה, שם ישבה לשוחח – ובעיקר להקשיב – למספר מבקשי מקלט ממדינות שונות בעולם. אחד מהם, באשר מסוריה, הצליח לגרום להנדלר לדמוע, וכן לעוד אלפים שצפו בסיפור הקשה שלו.

 

באשר סיפר שהוא נאלץ לסחוב את שתי בנותיו, בנות 7 ו-4, על גבו במשך שעות, בזמן מסע רגלי מטורקיה לבולגריה. מכיוון שלבתו הקטנה יש מחלה נדירה, הם נאלצו לעזוב את בולגריה – למרות שכבר קיבלו שם מעמד של פליטות - ולהגיע לבריטניה, בכדי לקבל אבחנה מדויקת למצבה. לאחר שהובהר מצבה של הבת, הרופאים בבולגריה סרבו לקבל את בתו להמשך טיפול, ולכן בחר להישאר בבריטניה ושוב לעבור את ההליך הארוך והמתיש לקבלת מעמד.

 

תהליך קבלת מעמד עשוי לקחת גם עשר שנים, אבל בינתיים באשר – ופליטים נוספים שמחכים לאישורים – לא יכולים לעבוד או ללמוד, ועליהם להתקיים מתקציב של 35 פאונד לשבוע, אותם מעניקה להם הממשלה.  

 

באשר סיפר להנדלר גם על הגלגול הקודם של חייו: "לפני שפרצה המלחמה היתה לי דירה, היתה לי מכונית, הייתי רואה חשבון, החיים היו טובים. ואז המלחמה התחילה והכל התמוטט". כשהנדלר שאלה אותו אם יש לו אישה, הוא ענה: "אשתי מתה בסוריה לפני שעזבתי, פגז מאולתר פגע בבית שלנו, בזמן שהיתה בבית".

 

 

באשר מספר שהם מחכים למעמד של פליטים בבריטניה כבר שלוש וחצי שנים, ולמרות התנאים הקשים, הוא מוכן לחכות כמה זמן שזה ייקח. "בדרך לכאן, הבת שלי כמעט מתה. אם תראי אותה עכשיו, תראי ילדה מאושרת ובריאה. אז הם רוצים שאני אחכה עשר שנים? אחרי כל מה שעברתי, אני אחכה עשר שנים. אני לא הולך לשום מקום".

 

"איך זה גורם לך להרגיש כשאנשים אומרים שהסורים הם טרוריסטים?", שאלה אותו הנדלר, והוא ענה: "אנשים חושבים שפליטים שלא יודעים אנגלית הם בהכרח טיפשים, בהכרח לא רוצים לעבוד, ובאופן כללי הם אנשים רעים, אבל זה הדיוק להפך".

 

על רקע הפיגועים האחרונים וחוסר הסבלנות כלפי מהגרים, בעולם בכלל ובלונדון בפרט, חשוב להראות גם את הצד השני של מבקשי המקלט, שבסך הכל מחפשים לתת לילדים שלהם עתיד טוב יותר.