רווקה ומשכילה? מחקר חדש על הקפאת ביציות שפורסם השבוע מאשר לך את מה שידעת אינסטינקטיבית במשך שנים: יש מחסור בגברים ראויים שמה בחוץ.

עוד באון לייף:

פרופ' מרשה איינהורן, אנתרופולוגית מאוניברסיטת ייל, ועמיתיה ראיינו 150 נשים בסוף שנות ה -30 ובראשית שנות ה -40 לחייהן שבחרו להקפיא ביצים בארה"ב ובישראל בין יוני 2014 לאוגוסט 2016. בניגוד למה שמקובל לחשוב, ממצאי המחקר מראים כי נשים לא דחו בכוונה את ההיריון בשביל רכישת השכלה או התקדמות בקריירה אלא משום שלא מצאו שותף למערכת יחסים מחייבת והקמת משפחה.  90% מהמשתתפות במחקר ייחסו את החלטתן ל"גרעון בגברים ראויים". החוקרים מסכמים כי נשים מקפיאות ביציות כ"פיתרון טכנולוגי לגירעון בגברים", ומשתמשות בהליך ל"קניית זמן", תוך שהן ממשיכות לחפש אחר בן זוג מתאים להביא עמו ילדים.

איינהורן ביצעה בשנה שעברה מחקר דומה בבריטניה, במרפאת הנשים של לונדון ובמרכז אוניברסיטת קיימברידג' לחקר המשפחה, והממצאים, למרבה הצער, די דומים. ישנו מספר לא מבוטל של נשים רווקות, מוצלחות וחסרות ילדים בשנות השלושים והארבעים לחייהן, ומספר הולך וגדל של נשים שפונות למרפאות הפוריות כדי לברר פרטים נוספים על אפשרויות הרבייה שלהן. כמעט בכל המקרים, מדובר בנשים שניסו למצוא שותף לחיים במקביל לרכישת ההשכלה ולקריירה שלהן וכשלו במשימה.

הקפאת ביציות

את הנשים שהגיעו למרפאת הפוריות בלונדון חילקה איינהורן לשלוש קבוצות שונות:

הראשונה, נשים שנחושות להיות אמהות וויתרו על "חלום הגבר המושלם", ומגיעות לחפש מידע על אמהות יחידנית באמצעות תרומת זרע. נשים אלו בדרך כלל מגיעות מוכנות היטב, לאחר שחקרו את כל האפשרויות שלהן עם בני משפחה וחברים ומסוגלות לממן הורות יחידנית. הדאגות העיקריות שלהן מתמקדות בשאלה האם זה יהיה "הוגן" להביא לעולם ילד "ללא אבא", והן חשות תקועות מבחינה מוסרית ומבחינה רגשית בין אמהות חד הורית לבדידות. "מדהים כמה הן חושבות על טובתו עוד לפני שנולד. זה תמיד מכה בי אילו אמהות נהדרות הנשים הללו יהיו עבור הילדים המאוד-רצויים שלהן", אומרת איינהורן.

הקבוצה השנייה מורכבת משנים צעירות בראשית שנות השלושים לחייהן שמבקשות להקפיא ביציות על אף שלפניהן 5-10 שנות פוריות לפחות. המקפיאות הצעירות מפחדות מהעתיד ורוצות להבטיח פיריון. הן יודעות שעם ביציות צעירות הסיכויים שלהן "להיקלט" ולהיכנס להיריון גבוהים יותר בהנחה שהן יצטרכו להשתמש בהן יום אחד. סביר להניח שרבות מהן יהרו באופן טבעי ויגלו שהן בזבזו ערימות של כסף ט רק כדי להיות רגועות.

הקבוצה השלישית מורכבת מנשים בסוף שנות השלושים ובראשית שנות ה -40 לחייהן משכילות מאוד, מוצלחות, בעלות קריירה משגשגת והכנסה גבוהה. למרות יתרונותיהן הרבים, הן "נכשלו" היכן שרבות אחרות הצליחו די בקלות- הן לא הצליחו למצוא זוגיות ולהביא לעולם את הדור הבא. השאלה המעיקה מה הן "עשו לא בסדר" שהוביל אותן להחמיץ שלב כל כך צפוי בחיים עולה פעמים רבות בשקט או בקול רם מאוד. הן עדיין מעוניינות בבן זוג להקים עמו משפחה ומכירות בכך שמבחינה ביולוגית הן נמצאות בקצה האפשרויות שלהן מבחינת רבייה. חלקן יצאו לאחרונה מאוכזבות ממערכות יחסים שלא הובילו בסופו של דבר לנישואין ולילדים, וחשות צורך להקדים את השעון הביולוגי על מנת למזער את היחס שמופעל עליהן לייצר מיד קשרים חדשים. נשים אלה מתוסכלות מהאפשרויות המוגבלות שעומדות בפניהן למציאת פרטנר.

המחקר הנוכחי מדבר כמובן אך ורק על נשים רווקות שמעוניינות בילדים. אין ספק שישנן רבות אחרות ששמחות בחלקן ללא ילדים, או חשות אמביוולנטיות בכל הנוגע לאמהות. יחד עם זאת, מרבית הנשים ללא ילדים לא מאושרות מהמצב הזה ומגיעות למרפאות פוריות כדי לשמוע של הפריה חוץ גופית והקפאת ביציות. מספר הנשים רווקות המבקשות לתכנן אמהות (כיום או בעתיד) מעלה את השאלה המתבקשת: לאן נעלמו כל הגברים הטובים?

הקפאת ביציות

ובכן, מעט הבחורים הנהדרים שמה בחוץ, פשוט נשואים לחברות הכי טובות שלנו או פשוט גייז. היתר לא מעוניינים במחויבות ומעדיפים לקפץ ממיטה למיטה. ברור שישנם כמה יהלומים חבויים באתרי הכרויות או בחדר כושר אבל האמת היא שככל שהנשים הופכות ליותר ויותר מוצלחות מבחינה השכלה וקריירה, מספרן יהיה גבוה יותר ממספר הגברים בעלי הכשרה והשכלה דומה. נכון, מספר הדוקטורים והפרופסורים בעולם גדול ממספר הדוקטוריות והפרופסוריות. יש יותר גברים משכילים ועשירים בעולם מנשים משכילות ועשירות, רק שהגברים האלה לרוב נכנסים למערכת יחסים מחייבת בגיל צעיר. בסוף שנות ה-30/תחילת שנות ה-40, מספר הנשים הרווקות והמוצלחות גדול בהרבה ממספר הגברים הרווקים ברמתן. מה התוצאה? יהיה עליהן להנמיך את ציפיותיהן מבן הזוג, לבחור בהורות יחידנית, אימוץ או הקפאת ביציות. הייאוש, כך מסתבר, לא נעשה יותר נוח בלונדון. או בכל מקום אחר.