מבחינתי, אמיר פרישר גוטמן היה "היפה". ככה הכרתי אותו. כלומר, לא אישית, אבל כשהוא התפרסם יחד עם שאר להקת היי פייב, הוא היה "היפה" (ושיסלחו לי כל השאר). השנים עברו, אף אחד לא נהייה יותר צעיר, אבל גוטמן עדיין נשאר "היפה". קודם כל בגלל שהוא באמת גבר יפה, אבל מעבר לזה, היופי הפנימי שלו השפריץ החוצה. כאמור, אני לא מכירה אותו, אבל נראה שתמיד הוא עשה את הדבר הכי נכון – לא רק בשביל עצמו, אלא בשביל החברה כולה.

עוד באון לייף: 

גוטמן היה יכול להמשיך עוד כמה שנים טובות בתפקיד החתיך התורני ושובר הלבבות שחי עמוק עמוק בארון, אבל ב-2007 הוא החליט לצאת ממנו בראיון ל"7 לילות" של ידיעות אחרונות שם חשף את הקשיים שהיו לו לפני ההכרה בנטייתו המינית, וניסיונות השווא לנהל קשרים עם נשים. הוא דיבר בכנות על הקשיים, בעיקר עם עצמו, בראיון שעד היום יכול להשפיע על כל מתבגר מבולבל.

שלוש שנים אחרי זה, הוא נישא לבן זוגו ינאי פרישר בטקס שאותו ניהלה השחקנית גילה אלמגור. בזאת הוא הפך לסלב הראשון שהתחתן כך בפומבי. בנוסף, בצעד פורץ דרך נוסף, הוא הוסיף לעצמו את שם המשפחה של בן זוגו.

לפני שנה אבחנו אותו כחולה בסרטן אלים, עם סיכוי של ארבעים אחוזים לשרוד, גוטמן שוב עשה את מה שהוא רגיל לעשות – דיבר על זה, ולא רק דיבר, אלא הוא החליט להתמסר לסרט שיתעד את ההתמודדות שלו ושל כל בני המשפחה. הוא לא עשה את זה כדי לקדם אלבום חדש, הוא לא עשה את זה כחלק מהקמפיין לפסטיגל או לקאמבק של היי פייב, אלא באמת כדי שאנשים יראו מה זה אומר להתמודד עם מחלה, שאז נראתה די סופנית.

רבים אחרים במצבו, כל שכן מפורסמים אבל ממש לא רק, מעדיפים בזמנים האלו להעלם מהשטח. הרגשות הפיזיים והנפשיים, וכדובדבן גם המראה שמשתנה, לא בדיוק גורמים לך לרצות להיות תקשורתי ו"לדבר על זה". אבל שוב – גוטמן החליט שגם את ההתמודדות הנוראית הזו, שאותה עוברים גם בני משפחתו, הוא יתעל לטובת השיח הציבורי.

וכך, נפוח מכימו, ללא שיער ועם עור מצהיב – ועדיין כל כך יפה - הוא גם דיבר על ההבחנה השגויה של הרופאים, שהעניקה לו בחזרה את החיים.

ב-2013 השניים הביאו לעולם ילד באמצעות פונדקאית, מבלי להסתיר ומבלי לייפות. גם על זה הוא הרבה לדבר, וכשב-2015 זוגות הומואים נתקעו בנפאל שאחרי רעידת אדמה עם ילדים שזה עתה נולדו, הוא כתב "פונדקאות היא לא נחלתם של קבוצה זו או אחרת בחברה, היא חוצה מגדרים ונטייה מינית. זו העת להפסיק להיות אטומים".

רק לפני שבועיים שודרה כתבה עליו בחדשות ערוץ 2, שם דיבר על התביעה שלו נגד איכילוב בעקבות האבחנה השגויה. בין השאר אמר "אתה כל הזמן באמביוולנטיות של 'תודה על הנס הגדול' ו'הנה, נשארתי בחיים', אבל זה לא מקהה את העובדה שאני סופג עניינים פיזיים, שלא ישנתי מאז פברואר 2016, שאני צריך להתמודד עם קיום חדש ובחלק מהמובנים, הוא לא פשוט". גוטמן ביקש שמישהו ייתן את הדין על מה שהוא עבר – וואוו, איזה קייס יש לו. על פי אחד המומחים שטיפל בו, הטראומה הזו גרמה לו להזדקן בעשר שנים. הוא סובל מצלקות, מאובדן מסת שריר, מבעיות עצביות שמקשות על ההליכה וכמובן פגיעה נפשית.

גם התביעה הזו שגוטמן עמל עליה בימים אלו היא פורצת דרך. לרבים שעמדו במצבו, או שחס וחלילה יעמדו בו, אין את הכוחות, המשאבים ואת בן הזוג התומך שיאפשרו לפקפק בהחלטת הרופאים ולהילחם כנגד כל הסיכויים. רבים מאתנו במצבים האלו פשוט אומרים "אמן" לרופאים. שוב, גוטמן החליט להיות אמיץ ולהילחם באחד מהמוסדות החזקים במדינה, לא רק עבורו, אלא גם למען כל אלו שלא יוכלו לעשות את זה, ושאולי כעת יוכלו לדעת שהרופאים לפעמים טועים ולכן תמיד כדאי לבדוק שוב, ולמען המטרה שהרופאים יהיו יותר זהירים בדיאגנוזות שלהם ובטיפול.

בתקופה האחרונה גוטמן גם העביר הרצאה על המסע שהוא עבר, ועל המסקנות שלו מכל זה – כי שוב, הוא לא אחד שישמור הכל לעצמו, מבלי להעביר את כל מה שהוא למד הלאה.

הסטטוס האחרון שלו בפייסבוק היה תמונה שלו עם בן זוגו ועם הילד שלהם, יחד עם הכיתוב LOVE IS LOVE, שקשור למחאת האימוץ של הלהט"בים שרצה בימים אלו. היה די ברור שפרישר את גוטמן ייקחו בה חלק, כזוג שתמיד ממהר להילחם עבור הזכויות של הקהילה. לצערי האדם היפה הזה, שכל הזמן נלחם גם בשבילנו, נאלץ אתמול להילחם עם האויב היחידי שחזק יותר ממנו – הים.