כ-200,000 צרפתים חתמו בימים האחרונים על עצומה נגד הנשיא עמנואל מקרון, שהכריז בשבוע שעבר על פורמליזציה של תפקיד "הגברת הראשונה" בצרפת, שתספק לגברת בריז'יט מקרון מעמד, תקציב, צוות וכל המשתמע מכך. העצומה הזאת הגיע מיד לאחר תוצאות הסקרים, שבהם מקרון נמצא בשפל חסר תקדים כשרק 36% מהצרפתים מדווחים כי הם מרוצים מתפקודו.

"כאשר אתה נבחר לנשיא הרפובליקה הצרפתית, אתה חי עם מישהו, אתה נותן את הימים והלילות, אתה נותן את החיים הציבוריים שלך ואת החיים הפרטיים שלך" אמר מקרון, "אז לאדם אשר חי איתך חייב שיהיה תפקיד וחייב להיות מזוהה בתפקיד הזה".

עמנואל מקרון

לא מרוצים מתפקודו. עמנואל מקרון 

בשונה מארה"ב, לגברת הראשונה בצרפת אין תפקיד פורמלי, למרות שלפעמים הן לוקחות על עצמן מטרות נעלות למיניהן, כמו צדקה ועזרה לחלשים. זו הסיבה שארמון האליזה הקצה עד כה צוות מינימלי עבור הגברת. זאת לא הפעם הראשונה שאזרחי צרפת נחשפים לרעיון הזה. כבר במהלך הקמפיין שלו הכריז מקרון כי הוא רוצה לבסס את מוסד הגברת הראשונה בצרפת, והבטיח כי המימון לכך לא יהיה מהקופה הציבורית. צעד זה מפר בפועל את העיקרון המוסרי בצרפת לפיו לחברי פרלמנט אסור להעסיק בני משפחה במשרות פורמליות.

"אין שום סיבה שאשת הנשיא תקבל עוד מימון מהתקציב הציבורי. לבריז'יט מקרון כבר היום יש שניים או שלושה מועסקים ושני מזכירים, וזה מספיק" נכתב בעצומה. אשת הנשיא בצרפת זוכה גם לסידורי ביטחון ויש שאומרים שהתקציב במשרדה כבר היום עומד על כ-450,000 יורו. עוד נכתב בעצומה כי סוגיה זו צריכה להיות מוכרעת במשאל עם, לא פחות, וכי מעל 65% מהצרפתים אינם מעוניינים במתן מעמד פורמלי לבריז'יט מקרון. יאמר לזכותם שדווקא בצרפת הסקרים כמעט לא טועים.

רק חודש עבר מאז נפגשו עמנואל מקרון ודונלד טראמפ, פגישה שהניבה הרבה רגעים מביכים שחלקם גם נוגעים לבריז'יט, כמו ההערה של טראמפ לכיוונה "את נראית נהדר, את בכושר מצוין". סשן לחיצות היד הביזאריות של שני המנהיגים שבר את הרשת, והצעות של גולשים לחילופי זוגות הפכו לשכיחות ביותר.

טראמפ ומקרון

שבר את הרשת. סשן לחיצות היד של מקרון וטראמפ

על-אף השוני המובהק בין מקרון וטראמפ, הן באידאולוגיה, הן בסגנון והן בנראות החיצונית, שניהם  מסמלים עבור רבים את "הפוליטיקה החדשה", האיש שהגיע מבחוץ, שעדיין לא הושחת מהמעמד הציבורי. יתכן שלא רק התקציב הוא מה שמדאיג את המתנגדים למהלך של מקרון, אלא דווקא החשש מאמריקניזציה?

הגברת הראשונה של ארה"ב מקבלת מעמד כמעט רשמי. אמנם ברוב המקרים המכהנת בתפקיד זה הינה אשת הנשיא, היו מקרים שבהם הנשיא היה רווק או אלמן, ואת תפקיד אשת הנשיא מילאה קרובת משפחה אחרת. כך היה במקרה של אמילי דונלסון, שהייתה אחייניתו של נשיא ארה"ב אנדרו ג'קסון. הכינוי "הגברת הראשונה" התפשט ברחבי העולם, וכמעט בכל מדינות המערב מכונה אשת המנהיג "הגברת הראשונה", על-אף שהתקציב והסמכויות משתנות ממדינה למדינה.

עוד תירוץ לדבר עליה. בריז'יט מקרון

הסערה התורנית בצרפת ניזונה מהעניין הרב שהצרפתים, וגם שאר העולם, מוצאים בדמותה של בריג'יט מקרון. עלילת התאהבותם של הנשיא ורעייתו, שהייתה מורתו לספרות בבית-הספר התיכון, סקרנה רבים, שכן עמנואל ובריז'יט לא מסתירים את סיפורם כלל. להפך, הם מרבים לדבר עליו, ונוטים להרעיף אהבה אחד על השני בציבור. לא פלא, אם כך, שהחלטה כמו זאת להפוך את מוסד הגברת הראשונה בצרפת לרשמי מעורר תגובות רבות כל-כך. זה עוד תירוץ לדבר על בריג'יט מקרון.