בתחילת החודש שונה הרכב תרכובת המזון לתינוקות של חברת סימילאק שלב 2. בחברת אבוט, המייצרת את המוצר, החליטו בין השאר, להכניס למזון התינוקות כמות גדולה יותר של יוד, נתרן, כולין, כלור ואשלגן. בנוסף, התרכובת החדשה מכילה 80% יותר ויטמין סי יותר חלבון.

 

ד"ר שרון ברנסברג צברי, ד"ר לביוכימיה, יועצת הנקה מוסמכת ועוסקת במחקר באוניברסיטת תל אביב רואה בעייתיות בשינוי המרכיבים. "התינוק מושפע לא רק בגלל חוסר של חומר מסוים (כזכור לנו מפרשת רמדיה), אלא גם מעודף בחומר מסוים, שעלול להיות מסוכן". ברנסברג-צברי מציינת את מרכיב היוד: לטענתה, הוספת יוד עלולה להשפיע על בלוטת התריס, ושילוב יוד עם מים עלול להיות מסוכן. גם עודף בוויטמין C עלול להיות מסוכן, היא טוענת.

 

אגב, הבעיות שמונה ד"ר צברי, קשורות לכל סוגי תחליפי המזון ולאו דווקא ספציפית לשינוי שנעשה באחד מהם. צברי מדגישה שהואיל וסימילאק מוגדר כמזון ולא כתרופה, אין עליו החובה לעמוד בסטנדרטים נוקשים, והיצרנים אינם מחויבים לדווח על השינויים בו. "אבל גם תינוק שאינו יונק צריך לקבל את הדבר הטוב ביותר ושגם למזון שלו יהיה תקן מיוחד", היא מוסיפה.

 

ד"ר צברי מוסיפה, כי באופן פרדוקסלי, אם יצרנית מזון לתינוקות היתה משנה את כמות המזון בקופסה, עליה היה לדווח על השינוי לצרכנים, שלא כמו במקרה של שינוי הרכב המזון. דבר מטריד נוסף, מציינת ד"ר צברי, הוא העובדה ששינויים בתרכובת מזון לתינוקות לא עוברים בדיקה וניסוי על בני אדם, כמובן, כיון שמדובר במזון.  כך שלמעשה לא ניתן לדעת בוודאות מהן ההשלכות העתידיות על התינוק ובריאותו.  "ארגון הבריאות של האו"ם טוען שתעשיית מזון התינוקות הוא הניסוי הגדול ביותר על בני אדם", היא מצטטת.

 

ד"ר גיל צ'פניק, רופא ילדים, טוען כי אין פורמולות של מזון לתינוקות שזהות במאה אחוז אחת לשנייה ואם מדובר בשינויים קטנים, רוב הסיכויים שמדובר עדיין בתרכובת שעומדת בדרישות של משרד הבריאות.

מחברת אבוט  יצרנית סימילאק נמסר בתגובה: "כל מוצרי סימילאק המשווקים בישראל, עומדים בדרישות משרד הבריאות הישראלי, ומאושרים לייבוא על ידי שירות המזון הארצי של משרד הבריאות.

 

"עד כה, לפי מדיניות משרד הבריאות, סימילאק שלב 2 היה מסווג לקטגוריית "תרכובות מזון לתינוקות" המוגדרת לתינוקות בגילאי אפס עד שנה. משרד הבריאות שינה את ההגדרה של שלב 2 מ"תרכובת מזון לתינוקות" לקטגוריית "תרכובות מזון המשך לתינוקות",המוגדרת לתינוקות בגילאי חצי שנה ומעלה.

 

"הפורמולה בבסיסה נשארה אותה פורמולת סימילאק אדבנס 2 עם כל היתרונות התזונתיים והתועלות ההתפתחותיות שהוכחו מדעית. חברת אבוט פועלת בתאום מלא עם משרד הבריאות. ההודעה לצרכנים יוצאת במקביל להפצת המוצר המעודכן".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "יצרנים גם בארץ וגם בחו"ל משנים מעת לעת את מוצריהם  משיקולים שונים. אין מניעה לבצע שינויים בהרכב המוצר כל עוד המוצרים המיוצרים עומדים בדרישות החקיקה.

 

"מוצר 2 Similac Advance שהיה מאושר בעבר היה מיועד לגילאים 5-12 חודשים ועמד בדרישות לתרכובות מזון לתינוקות. המוצר החדש מיועד לגילאים 6-12  ועומד בדרישות לתרכובות מזון לתינוקות ולפעוטות. הרכב המוצר החדש  נבדק על ידי שירות המזון הארצי  ואושר לייבוא".