למה תתחפשו בפורים הזה? האם הוא יהיה שליח הפיצה ואת עקרת הבית המשועממת?! האם תהיי את המורה לפסנתר והוא הנער הביישן שבא לשיעור?! או אולי הוא יהיה העבריין הנמלט ואת השוטרת שתפסה אותו בדיוק?!

 

מסיבות פורים מתקרבות, וזה בדיוק הזמן למסיבת פורים פרטית במיטה. שם, כך מסתבר, אפשר לחגוג את פורים כל השנה.

 

גבו וייס, פסיכותרפיסט, מטפל מיני ומרצה בתכנית לטיפול מיני של אוניברסיטת בר-אילן, משווה את משחק התפקידים במיטה, למשחק ילדים: "אם נהיה חברים, ונשחק דוקים בכל פעם שאנחנו נפגשים, בסופו של דבר, לפחות לאחד מאתנו יימאס". זוגות שנמצאים במערכת יחסים ארוכה צריכים שהמין יהיה מגוון, ואחת הדרכים לעשות זאת, זה משחק תפקידים".

 

לדבריו, המצב הנורמטיבי בזוגיות ומין, הוא לאו דווקא המצב הבריא. זוגות שמתנסים במשחק תפקידים הם זוגות שיש ביניהם דיאלוג, פתיחות ואינטימיות. "אתה צריך הרבה אמון כלפי בן הזוג שלך כדי לדעת שאתה משחק בסביבה בטוחה", הוא מסביר, "ואם אכן אתה חש ביטחון, תוכל לשחק, וגם לשנות מדי פעם את חוקי המשחק ולדעת שהתגובה תהיה זורמת מצד בן הזוג".

"משחק תפקידים יכול להצית מחדש את התשוקה"

"משחק תפקידים נמצא על הסקאלה של בריאות מינית כשמצדה השני של הסקאלה, נמצאת הסטייה המינית" אומר נבו, "בסטייה המינית אין אלמנטים של משחק. ההתחלה, האמצע והסוף קבועים מראש וברורים. במשחק תפקידים לעומת זאת, יש מקום לנוע ולזרום".

 

וייס טוען כי הוא ממליץ בחום רב לזוגות שמגיעים אליו לטיפול אחרי שנים של נישואין, ומוצאים את עצמם עם דעיכה בתשוקה, על משחק תפקידים. "אני אומר לבני הזוג שזה נחמד להעמיד פני זרים, בוא נצא מהעור שלנו, נשים מסיכה לרגע. זה אמנם יכול להיות קשה בהתחלה, אבל יש זוגות שגם אחרי עשרים או שלושים שנה משתחררים מקיבעון מיני. משחק תפקידים יכול להביא להנאה גדולה, תשוקה והעשרה מינית, במיוחד לזוגות שכבר נמצאים שנים יחד".

"הגמדים נהיו פופולאריים, בגלל האח הגדול"

אצל גל מרון, סקסולוגית חברתית ומנחת ערבי נשים, מסיבות רווקות וערבי זוגות אי אפשר לומר שלא כל יום פורים. כבר 12 שנה היא מעבירה סדנאות בכל הארץ, ובמסיבות אצלה - מתחפשים.

 

לטענת מרון, לא תמיד כולם מרגישים בנו להיכנס למשחקי תפקידים במיטה, אבל פורים או כל מסיבת תחפושות אחרת, היא הזדמנות נפלאה לצאת מהשגרה. לדבריה, רוב הזוגות הולכים עם התחפושת הביתה. "אני מעריכה משהו כמו 70% מהם, הולכים הביתה עם התחפושות אחרי המסיבה ומיישמים במיטה".

 

מצעד התחפושות הפופולריות במיטה על פי מרון:

-  זוגות שמתחפשים לשוטרת התנועה והנהג, כאשר השניים צריכים לקיים דיון על גובה הקנס (ובאיזו דרך יש לפרוע אותו).

 

- הקלאסיים: אחות ורופא, עבריין ושוטרת, מורה וילדת בית ספר ומסז'יסטית ולקוח, אך עדיין המלכה והעבד, שהם מתחום הסאדו נמצאים במקום הראשון בפופולאריות.

 

- חיים באגדות: הנסיכה והצפרדע, כיפה אדומה והזאב. "עכשיו, בעקבות "האח הגדול" הגמדים נהיו פופולאריים, כך שאני רואה גם הרבה גמדים ושלגיות" אומרת מרון.

העשרת הסקס או בריחה מהמציאות?

האם יציאה מהשגרה היא בעצם הגשמת הפנטזיות הכמוסות שלנו? וייס מנפץ מיתוס על פנטזיות: "אנשים חושבים שבפנטזיות אין גבולות וזו טעות. אם תחשבו טוב ותנסו לזכור על מה אתם מפנטזים, תגלו שישנם דברים שאינכם מעזים לפנטז עליהם".

 

הוא מסביר: "גם עולם הפנטזיה שלנו מוגבל. אך ללא ספק, במשחק תפקידים יש מקום לממש חלק מהפנטזיה. הפנטזיה היא נקודת המוצא וההשראה במשחק הזה. ישנה סברה כי גברים מעוניינים יותר בסקס או מחפשים יותר גיוון, מניסיוני הטיפולי זהו מיתוס.

 

"כמטפל, אני רואה נשים רבות שמחפשות מין עשיר יותר. יש לא מעט נשים שאינן מסופקות ממין הממוקד בחדירה ואורגזמה, דבר שלגברים לפעמים מספיק בהחלט. שוב, כמו אצל ילדים, אם אני יודע מה עומד לקרות במשחק, או מי עומד לנצח, אני מאבד עניין".

 

לדברי וייס, ברגע שאחד מבני הזוג תופס את המשחק כמשהו זנותי או מופקר זו יכולה להיות בעיה. "אם אחד מבני הזוג יציע משחק והשני יענה לו: "סוטה", בן הזוג לא יציע בפעם הבאה את המשחק. יותר מכך, מצבים כאלה עלולים להביא למשבר בזוגיות שילווה בכעסים ובתסכול.

 

"כמו כן, גם במשחק יש גבולות. אם המשחק עובר את הגבולות, או יש בו אלמנטים מבהילים, פוטנציאל מסוכן או חוסר איזון בין בני הזוג, זו בעיה. הבעיה נפתרת אם מדברים בפתיחות. אם אף אחד לא נבהל ויש הקשבה".

 

אבל איך בכל זאת להתגבר על המבוכה? לדברי מרון, הפתרון הטוב ביותר הוא לצחוק על הכל. "הצחוק הוא שובר קרח מעולה. בשלב מאוחר יותר זה יהפוך את המשחק למגרה ומיני. צריך לזכור שבמשחקי מין כאלה כמעט הכול מקובל".