מורן בר ורותי קידר, שתי יזמיות בתחום ההייטק, חברות בארגון יזמיות, (yazamiot.co.il)  המאחד נשים יזמיות, שהקימו והובילו מיזמי הייטק המשמשות בנוסף גם השראה האחת לשניה. מה אפשר ללמוד מהן על הדרך הנכונה להצלחה?

 

מורן בר –  להיות בכל מקום, ולהיות חצופה

מורן בר היא האישה שעומדת מאחורי מעצמת הטכנולוגיה ניוזגיק, האתר המוביל לענייני גאדג'טים וטכנולוגיה בארץ. "הכרתי את יזמיות כשנרשמתי לאירוע ולא שמתי לב אם הוא מתקיים ב-9 בבוקר או בערב, וכמובן שהגעתי ביום הלא נכון – אבל  זה חלק מה-DNA היזמי - להיות אול אובר דה פלייס: אם לא תדע לעשות דברים במקביל לא תצליח לדחוף את עצמך".

 

היא מתארת את דרכה כיזמית כמין צעד לאחור צעד לפנים: "המיזם הראשון שלי היה עם נעם שקד, הקמנו את 2eat, עשינו את זה שנתיים ומשהו, אבל אז החלטתי להיות שכירה, הרגשתי שאני צעירה מדי מלעשות את זה כעצמאית. עבדתי 3 שנים באינטרנט זהב, ובאחת העבודות פגשתי את יניב פלדמן שהוא השותף שלי היום במיזם הנוכחי, אתר ניוזגיק שם אנחנו כותבים בעיקר מאמרי דעה על טכנולוגיה – משתדלים לא לכתוב ניוזים יבשים. המטרה היא להיות בית לקהילה של חובבי הגדג'טים, הטכנולוגיה והמחשבים".

 

" היום יש כבר 6 כותבים ומפתח, והמיזם האחרון שהשקנו היה venturegeek. התחברנו למשקיע אמריקאי שמאמין בקהילה הישראלית ואנחנו בעצם מקימים את הסטרט אפ אקסלרייטור הראשון בישראל: תכנית של 3 חודשים שבמהלכם היזמים יושבים ומפתחים. הקרן מעניקה 20 אלף דולר ואת כל מה שצריך כדי שייקחו את הרעיון ויקפיצו אותו תוך 3 חודשים למקום שהם יכולים לעשות מזה כסף". היא מסבירה שיש אידיאולוגיה מאחורי העניין: " רצינו שניוזגיק יהיה טקראנץ' – יש פה קהילה של יזמים שלא מוצפים ומישהו צריך להרים אותם".

חוצפה חשובה לא פחות מכשרון

עוד לפני שהפכה ליזמית, למורן היה סיפור לא שגרתי: "כבוגרת ממר"ם בצבא, השתחררתי ישר לבועת ההיי טק. תמיד עבדתי בתפקידים שלא הייתי מספיק מוכשרת בשבילם לכאורה – שבועיים אחרי שהתחלתי לעבוד בתמיכה רציתי תפקיד בסיסטם, אז הדפסתי קורות חיים. נתתי אותם למנהל הסיסטם ואמרתי 'נעים מאוד, אני פישרית בת 20 ואני ממש רוצה את התפקיד', וכמובן קיבלתי אותו. בהמשך קיבלתי ג'וב של ניהול אתר, לא ידעתי איך אעשה גם את זה אבל הסתדרתי".

 

על העבודה כבחורה צעירה בעולם הטכנולוגיה היא מספרת: "תמיד עבדתי עם צוותים של גברים – זה נתן לי מוטיבציה כי בתור בחורה הייתי צריכה לעשות שני דברים – גם לצעוק פי 2 יותר חזק כדי שישמעו אותי, וגם להוכיח את עצמי".

רואה מנכ"ל? הידבקי אליו

על הדרך להצלחה היא מנדבת טיפ: "מגיל 19 נדבקתי לכל מיני מנכ"לים שהרגשתי שיכולים לתרום לי בחיים, וזה משהו מאוד חשוב – לאסוף סביבך אנשים ולשמוע כמה שיותר דעות. הצד השני של זה הוא שאני מקבלת היום פידבקים מנשים מבוגרות יותר שרוצות לדבר ולשמוע ולהתייעץ, הן עשור מעליי ואין פה בכלל קטע של אגו – אין להן בעיה לשמוע ממני".

 

כיום היא מנסה ללכת לכמה שיותר אירועים ולתת ולקבל השראה לכמה שיותר אנשים. "גם מי שמבין פחות ממני יכול לתת לי פידבק לא פחות מה שמבין יותר ממני כי לכל אחד יש נקודת מבט משלו ותובנות משלו".

רותי קידר: "תמיד ידעתי שאנהל חברה גדולה"

קידר, יזמית מצליחה ואחת ממקימות ארגון "יזמיות"  מספרת שהדרך שלה ליזמות הייתה רק עניין של זמן: "אחרי תואר ראשון פניתי לביו רפואה, עבדתי במדינגו שם פיתחנו משאבת אינסולין והייתי אחראית על מוצר בפן הטכנולוגי ואחר כך בפן הביזנסי. החברה עשתה אקזיט ונקנתה על ידי "רוש" (אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם - ג.נ) - ולי כבר היה ברור שאני הולכת ליזמות, זה בער בי. הייתי אז בת 33, תמיד ידעתי שאהיה מנכ"לית של חברה גדולה והרגשתי שעכשיו זה הזמן. התחלתי לחפש רעיונות, יצאתי לדרך רק על סמך אמונה בעצמי ובאנשים אחרים. היה קול בפנים שממש שמעתי אומר לי את יכולה, עכשיו".

 

בתפקידה כיום בכרמל ונצ'רס (קרן השקעות בחברות הזנק) היא אחראית על החיפוש אחרי הדבר הבא: "לקרנות יש נטייה לעשות השקעות משולבות בין התחומים. ביקשו ממני לבדוק אפשרויות השקעה ואני מחפשת סטארט אפים בתחום השילוב של סלולר ובריאות. כולם עושים הכל בסלולרי – אימיילים, ספרים, אפליקציות – ורוצים גם לעקוב אחרי המדדים הרפואיים בנייד".

 

עם זאת, היא טוענת שכל אחת יכולה להיות יזמית אבל רבות לא מעזות. "ארגון יזמיות מקיים מדי חודש ערב, שנקרא "אינספירשיונל תכלס", שבו אנו מזמינים יזמת מצליחה ומעוררת השראה לקדם את הנושא של הקמת סטרטאפ – שנראה להרבה אנשים מפחיד ולא ידוע. המטרה היא להראות שזה לא נורא, ובעיקר לנשים – שחושבות "אחראי" יותר מגברים, וככל שהן יותר מבוגרות יש להן יותר מחויבויות, אחריות נוספת של בית משפחה והאי ודאות – אנחנו רוצים להפיג את החששות. מתברר שיש המון צמא לזה וכל אחת שיש לה נבט של יזמות בפנים באה למפגשים ורואים שזה נותן לה השראה". 

"העצמה נשית אינה שריפת חזיות" 

בעיני קידר, "העצמה נשית זה לא לשרוף חזיות אלא להיות יזמת, פשוט להיות לשאוף ולעשות כי אני חושבת שלכל אחד יש את זה בפנים. נשים פחות מוכנות לקחת את הסיכון, והדרך לשנות את זה היא פשוט להיות אחרת".

 

קידר גם רצה מרתונים להנאתה, ויש לדבריה קשר בין הדברים: "קורה לי הרבה שאומרים לי שבזכותי עשו משהו – רצתי פעם בחדר כושר ומישהי אמרה לי שראתה אותי רצה ורצה, ואמרה לעצמה "גם אני יכולה לרוץ 5 ק"מ, אני הרי כבר מנסה את זה המון זמן". אלה דברים קטנים שמראים לך שבעצם העשייה אתה משפיע על אנשים".