לפני כשבוע נעצרה תושבת כפר סבא בחשד כי מכרה מאות כדורי הרזיה מזויפים המכילים סמים מסוג אמפטמינים, שהם סמים לא חוקיים המסוכנים מאוד לנטילה ללא אישור מהרופא המטפל. למרות ההד שעוררה התפיסה, נראה שמדובר בקצה קרחון של תופעה עולמית.

 

ישראל נמצאת בעשירייה הראשונה המפוקפקת של המדינות בהן הסחר בתרופות מזויפות פורח. בשנים האחרונות, נתפסו בישראל לא מעט יבואני כדורים מזויפים מרוסיה, מסין וממדינות המזרח ומכרו אותם בישראל ללא מרשם וללא ידיעה אם כדורים אלו אכן מכילים את המרכיבים האמיתיים הפעילים בכל התרופה.

 

על פי הדיווחים. בשנים האחרונות נתפסו בישראל כ-400 אלף כדורי ויאגרה מזויפים. ההערכה היא כי מספר זה מהווה רק כ-10% מהנתון האמיתי של שוק התרופות המזויפות הנמכרות כיום בישראל. להערכת ארגוני הבריאות העולמיים, יותר מ-200 אלף איש מתו עקב שימוש בתרופות מזויפות במהלך השנים האחרונות.

 

סוגי תרופות מזויפות נפוצים: מהגברת און ועד תרופות להפחתת כולסטרול

בין התרופות שמזויפות יותר מכל, ניתן למצוא בראש הרשימה את הויאגרה, הסיאליס והלויטרה לשיפור הביצועים הגבריים.

קבוצה שנייה שנפוצה יותר במדינות מתפתחות, כוללת תרופות נוגדות זיהומים, נגד מחלות כגון: מלריה, שחפת ואיידס. 

קבוצה שלישית כוללת תרופות למחלות כרוניות, אשר נמכרות בדרך כלל במחירים יקרים או שאינן נמצאות בסל הבריאות, לדוגמא: תרופות לסרטן, תרופות ליתר לחץ דם, תרופות להפחתת רמות גבוהות של כולסטרול בדם וכדומה.
 
בנוסף, ניתן למצוא בין התרופות המזויפות הנמכרות תרופות הורמונאליות, תרופות משככות כאבים, תוספי תזונה וכדורי הרזייה.

 

איך תדעו לזהות תרופה מזויפת?

ד"ר רון תומר, מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות, מסביר כי יש הבדל בין תרופות מזויפות לבין תרופות המאושרות לשימוש וניתן לזהותן לפי הקריטריונים הבאים:

 

מרכיבים זהים אבל במינונים שונים. במקרה של תרופות מזויפות, ייתכן שהתרופה דומה במרכיביה הכימיים לתרופה המקורית, אך במקום חומרים איכותיים ומינונים נמוכים, הוסיפו חומרים פעילים שונים, ברמה נמוכה ובמינונים לא תקינים.

 

יצרן לא מאושר על ידי משרד בריאות. תרופות מזויפות יכולות להכיל במידה זו או אחרת את כל המרכיבים הפעילים כמו בתרופה המקורית, אך החברה או האדם, שהחליט לייצר תרופות אלו, אינו בעל אישור רישום ממשרד הבריאות הישראלי או העולמי.

 

זיהום המרכיבים בתרופה. במקרים אחדים, ייתכן שיהיה זיהום במודע של התרופה על ידי הוספת מרכיבים הדומים בפעולתם לתרופת המקור. שימוש בתרופות אלו, עלול להוביל לתופעות לוואי מסוכנות לבריאות ולעיתים קרובות אף הרות גורל.

 

ד"ר תומר מסביר כי חשוב להבדיל בין תרופה מזויפת לבין תרופה טבעית. לדבריו, גם תרופות טבעיות מכילות מינונים דומים לתרופה המקורית, אך יחד עם זאת יש בהן מרכיבים טבעיים ולא מסוכנים.

עבירה חמורה על החוק

לדברי ד"ר רון, ענף התרופות המזויפות מאוד נפוץ ומאוד רווחי לאנשים המייצרים והמוכרים את התרופות. זאת למרות שמכירת תרופה מזויפת בשם המסחרי של תרופה מקורית, מהווה עבירה על חוק התשל"ב-1972, ואם נתפס האדם הוא יכול להכנס למאסר בכלא של 3 שנים או לשלם קנס של  יותר ממיליון שקלים.

 

מנגד, אנשים רבים מעוניינים במרשמים רפואיים למרות שאין להם צורך בכך, לדוגמא: כדורי הרזייה וכדורי הויאגרה. אנשים מוכנים לשלם ממיטב כספם, למרות שבמרבית המקרים אין הם יודעים באמת מה מכילים הכדורים, האם הוסיפו להם חומרים מסוכנים והאם הם מתאימים להם מבחינה בריאותית.

 

כיום, מרבית מכירת התרופות המזויפות מתבצעת באינטרנט. באתרי אינטרנט רבים ניתן למצוא באנרים ופרסומות לכדורי הרזייה ולכדורים להגברת החשק המיני "רק" בלחיצת כפתור. נכון להיום, ידוע כי התרופות המזויפות הנפוצות ביותר הן תרופות הוויאגרה.
 

המלצת משרד הבריאות: קנו תרופות באופן רשמי בלבד

ארגון הרוקחות הישראלי, ממליץ לרכוש תרופות רק בבתי מרקחת מורשים ולהימנע מרכישת תרופות באינטרנט, ברחוב או מסוחרים ברחוב. בנוסף, מומלץ להימנע משימוש בתרופה, אשר חסר מידע על התרופה, עלון לצרכן בעברית, שם היצרן ותאריך תפוגה.

 היחידה למאבק בפשיעה פרמצבטית, מפרסמת באתר האינטרנט של אגף הרוקחות-משרד הבריאות את ההנחיות  לזיהוי מכלול של עבירות הקשורות בתרופות, לדוגמא: גניבה ושיווק של תרופות גנובות, יבוא, ייצור וסחר בתרופות מזויפות.