שנת לילה והניסיונות להרדים את הילדים הם פעמים רבות מצבים קשים להורים. לא תמיד פעוטות מוכנים להירדם בקלות או בכלל להיכנס למיטה. הורים רבים מגלים כי הערב הופך להיות שדה קרב והלילה מורט עצבים.

 

עוד בonlife:

 

גם בערבים בהם הכל שקט והפעוט נכנס למיטתו בלי מאבק ונרדם ללא בכי, אתם מגלים אחרי שעתים שלוש או ארבע שעות שהוא התעורר וגם אתם כבר לא יכולים לישון.

 

פעמים רבות, התינוק מתעורר וחוזר לישון לבד. לעתים התינוק בוכה ואתם קמים ומנסים להרגיע אותו כדי לזכות בעוד שעות שינה. יש הורים מאכילים את הפעוטות בלילה, גם כשברור שהפעוט לא רעב או לא זקוק לארוחה נוספת, רק כדי שיישן ויש הורים שמוציאים את התינוק מהמיטה ומטיילים אותו על הידיים, במטרה להרדים אותו מהר.

מה זה הקשרי שינה שגויים?

אני שמעת סיפורים רבים. על הורים שמכינים בקבוקים לפעוט ומבלים את הלילה בניסיון לנקות את האבקה שנשפכה להם מהקופסה לרצפה. הורים שמתעוררים 3, 4 או אפילו 5 ו 6 פעמים בלילה ומגלים בעצבים ובכעס, שהבוקר מגיע, והשעון המעורר והם שוב עייפים.

 

המשותף לרב ההורים שתיארתי, הוא המונח "הקשרי שינה" שגויים. הקשר שינה מתייחס להקשר שהילד או התינוק עושה, לא בצורה מודעת, בין היכולת שלו להירדם או במילים אחרות, מה דרוש לילד כשהוא הולך לישון וכאשר הוא מקיץ במהלך הלילה, כדי להצליח להירדם שוב.

 

הקשר שינה נכון, מספק לילד אפשרות להירדם שוב גם אם הוא מקיץ משינה, ללא צורך בעזרה חיצונית, אלא בחפץ לדוגמא חיתול בד, מוצץ, דובי וכו'. בעוד שהקשרי שינה שגויים דורשים התערבות של אדם אחר: בקבוק, ידיים, הנקה, מיטת הורים, נסיעה באוטו וכו'.

ללמוד לישון נכון

מומלץ לשנות את הקשרי השינה  השגויים של ילדיכם להקשרי שינה נכונים, כדי שלא יהיו תלויים בכם. חשוב ללמד תינוק מגיל צעיר לישון באופן עצמאי במיטה עם חפץ מעבר כמו חיתול בד, דובי או כל חפץ אחר.

 

תינוק שרגיל להירדם תוך כדי אכילת בקבוק, הנקה או ידיים וכו', מתרגל להקשרי שינה חיצוניים ולכן בכל פעם שהתינוק מתעורר הוא בוכה כדי לקבל את אותו הקשר שינה שאליו רגיל.

לאחרונה עברתי תהליך עם זוג הורים שבן הזקונים שלהם (ילד רביעי ) בן 10 חודשים. הילד מתעורר כל 45 דקות במחזוריות מדויקת. לאחר שניתחתי את השאלון שההורים מילאו, אבחנתי שרוב ההתעוררויות שלו הן בעקבות הקשרי שינה שגויים.

 

התינוק נרדם לבד במיטתו בלי עזרה שזה נהדר ומעולה, אך כל פעם שהוא מתעורר בלילה האם מאכילה אותו בבקבוק של כ- 60 מ"ל. אם הוא התעורר זמן קצר, כ-5 דקות, לאחר ההאכלה קרובה, היא מכניסה לפיו מוצץ .

 

למעשה הוא אוכל בלילה כ-600 מ"ל תחליב חלב. כמות חלב גדולה עבור ילד בגילו. לאחר שהזוג קיבל הסבר על הסיבות להתעוררויות התכופות של גלעד, הם החלו בתהליך ייעוץ שינה.

 

התינוק למד להירדם בלילה בלי בקבוק ונקשר לחפץ מעבר  מדובי. בנוסף, ההורים תרגלו את נושא המוצץ וכל פעם שהוא בכה וביקש את המוצץ במהלך היום, האם הניחה את המוצץ לידו והוא הכניס אותו לפיו.

 

לאחר מספר ימים האם הניחה את המוצץ על הרצפה בסמוך לילד, כך שהוא לקח את המוצץ לבד ומכניס אותו לפה. כשהוא ידע להכניס את המוצץ לפיו לבד, אמו החלה לתרגל את אותו הדבר בלילה וכך הוא למד לישון לילה שלם ורצוף וגם הוריו.

ככה תעשו את לבד:

  • שעת שינה קבועה. זהו את שעת השינה של הילד, והרגילו אותו להירדם תמיד בשעות קבועות.

 

  • טקס שינה קבוע. קבעו טקס שינה שחוזר על עצמו.

 

  •  לא להרדים את הילד על הידיים. אל תרדימו אותו באופן אקטיבי על הידיים, בעגלה או בכל דרך אחרת. הוא אולי ירד מהר אבל גם יתעורר מהר וידרוש שוב את עזרתכם.

 

  • הפסיקו את ההרגל שמעיר אתכם ואותו. אם הפעוט מתעורר בדקו מה עוזר לו להירדם - זה ההרגל שצריך להפסיק, כדי שילמד לחזור לישון לבד.

 

  • מצאו חפץ מעבר עבור הילד. עודדו חפץ מעבר. חשוב שהוא יהיה בטיחותי ולא מסוכן. תנו לילד את חפץ המעבר במהלך היום.

 

לדף של דבורה זהבי