לפני כחודש הונחה על שולחן הכנסת הצעת החוק של ח"כ דני דנון (ליכוד) -"זכאות בגין הדרכת הורות, התשע"א 2011". דנון מאמין שבעזרת חוק זה תקנה המדינה להורים כלים חינוכיים, בריאותיים ופסיכולוגיים וכך הם יוכלו להעניק טיפול נאות ואחראי בילדהם.

 

איך המדינה תעשה את זה? על פי הצעת החוק, שר הרווחה והשירותיים החברתיים,  משה כחלון (ליכוד)  יכשיר מוסדות אשר יעניקו להורים קורסים בהורות בחינם. הורים אשר יעברו את ההכשרה יזכו לחצי נקודת זכוי במס הכנסה, לשנת מס אחת.

 

בבפועל ישלמו כ 2000 ש"ח פחות מס הכנסה בשנה הראשונה לחיי התינוק הראשון של כל משפחה.

דנון מנמק את החשיבות שבחקיקת חוק זה בכך שבשנים האחרונות נחשפו בישראל מקרים רבים של הזנחה הורית, שנעו בין חוסר מעקב בראותי ועד התעללות והפקרת תינוקות.

 

"בנקודת החיים המשמעותית שבה מתרחב התא המשפחתי עם הגעתו של תינוק ראשון, מסביר דנון בהצעת החוק, אין כיום במדינת ישראל הדרכה מובנית להורים החדשים לגבי הדרך שבה צריך לגדל את הילד, לחנכו ולזהות מבעוד מועד סיכונים בריאותיים ונפשיים בהתפתחותו של הילד.

 

לפיכך מוצע, להקים מערך של קורסי הדרכה להורים במימון ממשלתי, שיספק להורים לילד ראשון מידע בדבר הצעדים הראשונים שלהם כהורים ובכך יבטיח כי כל המידע לגבי גידולו הראשוני של הילד יהיה מצוי בידי ההורים. בדרך זו, הורים רבים יהיו מצוידים בכלי התמודדות נכונים ואף עולה הסבירות להתמעטות מקרי ההזנחה וההפקרה של ילדים בידי הוריהם.

 

בדרך זו, מאמין דנון ישמרו האיזונים הנכונים בין חובת המדינה לספק לאזרחים מידע חיוני בדבר גידול ילדיהם ובין יצירת תמריץ להורים שבחרו לקחת חלק מלא בקורס שהכשירם להורות, על אף הגישה הרווחת אך מוטעית, כי הורות היא טריוויאלית. "

את המושג "קורוס בהורות" המציאו במכון אדלר כבר לפני עשרות שנים. אוסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר ישראל נלהבת מאוד מהצעת החוק. יותר מזה היא מציעה להתנות גם את דמי הביטוח הלאומי בהשתתפות ההורים בקורסי הדרכת הורים.

 

"צריך להבין", אומרת בלהט הראל, "שמדובר בצורך מדיני שהוא צריך להיות  לפני עוד מטוס, עוד סלילת כביש ההורות שלנו משפיעה על אך שאנו נוהגים בכבישים, אך אנחנו מדברים ומתייחסים אחד לשני".

 

"אני כבר יצרתי קשר עם ח"כ דנון והצעתי לו את עזרתנו, אנחנו מוכנים לתת את הידע שצברנו בחמישים שנים שאנחנו פועלים בישראל. מדובר בבטחון מדינת ישראל, לא פחות."

 

לצד הקורסים של מכון אדלר מוצעים בישראל היום מגוון קורסים בהורות, מקורסים אישיים ועד מפגשים קבוצתיים. המחירים נעים בין כמה מאות שקלים לסדרה קבוצתית של 5 מפגשים ועד יותר מאלף לליווי פרטני שמלווה גם בביקורי בית.

 

דיאנה אידלמן,יועצת זוגית ומשפחתית ומחברת הספר "הכנה להורות- על הקטנים שהופכים אותנו לגדולים" בהוצאת כתר,  גם היא מברכת על היוזמה: "בזמנו כתבתי את הספר כי אנשים היו מגיעים לקורסי הכנה ללידה אבל לא לקורס הכנה להורות, מספרת אידלמן, ההורות  והשפעתה על הזוגיות, אינם טריואלים, ולכן שמתי דגש בספר על התפתחות ההורה במקביל להתפתחות  התינוק חדש."

 

אידלמן מספרת על מודעות הולכת וגוברת של הורים רבים לעובדה שהם לא יודעים אך להתמודד עם תינוק. "אני רואה בשנים האחרונות אנשים שמודעים יותר ויותר לכך שהם לא יודעים, היא מספרת, ומחפשים מידע. הם מחפשים באינטרנט, בקבוצות הורים ואצל רופאי המשפחה ואחיות טיפת חלב."

מה הנושאים שהכי מעסיקים היום הורים שפונים לייעוץ?

"הנושאים לא השתנו,  גם היום כמו לפני פחות מעשור, הנושאים המעסיקים ביותר הורים הם שינה, בכי, זוגיות אחרי לידה ותזונה."

 

הראל: "כבר עשרות שנים אנחנו פותחים כל שבועיים קורס בהורות בכל רחבי הארץ. בשנים האחרונות אפשר לראות הרבה יותר גברים שלוקחים חלק בהדרכות, זוגות גרושים. יש שינוי שהוא לטובת כולם. חשוב לי להדגיש שהמוסיקה שהילד ישמע בבית היא המוסיקה אותה הוא ינגן בהמשך חייו."

 

ח"כ דנון מאמין שבעזרת הקורסים יתמעטו מקרי ההזנחה וההתעללות בילדים, מה את חושבת?

אידלמן:  "למי שמזניח מכיוון שסובל מבעיית אלכוהול או סמים לא יעזור קורס הורות כזה או אחר. אבל היוזמה של ח"כ דנון מבורכת, עצם הידיעה שתהיה להורים שהם לא לבד, שיש את מי לשאול, לבקש מידע זה יכול לעשות רק טוב. אבל חשוב לשים דגש על התכנים ועל דרך העברת המידע להורים. שכן למרות שהיוזמה ברוכה הדרך חייבת להיות איכותית ונתמכת במידע עדכני.  בשנים האחרונות יש יותר ויותר מחקרים עדכניים על התפתחות המוח . מחקרים אלה משפיעים על הספרות החדשה לגידול תינוקות. קורס בהורות חייב להיות מבוסס על מחקרים אלה."

 

הצעת החוק צריכה לעבור עוד כמה מכשולים בדרך לאישורה כחוק, אם הכל יעבור כמתוכנן על ידי ח"כ דני דנון, היא תכנס לתוקפה בעוד כשלושה חודשים.