מה עושים כשרוב הקייטנות אינן עומדות בתנאים הנדרשים? בודקים. כ-135 מפקחים של משרד החינוך יפקחו על עשרות רבות של קייטנות ומחנות קיץ ברחבי הארץ בחודשי יולי אוגוסט הקרובים. למרות שכבר באפריל השנה פירסם המשרד את ההנחיות לקבלת רשיון קייטנה רק במהלך יוני הקרוב ינתנו אישורי משרד החינוך או הרשות המקומית למסגרות השונות.

 

עוד ב onlife:

 

השנה החליטו בועדת החינוך של הכנסת בתמיכת משרד החינוך להחמיר עם הקריטריונים לקבלת אישורים. כל מסגרת מעל 10 ילדים ושפועלת יותר מיומיים רצוף חייבת ברישיון קייטנה. רוב הקייטנות לא קיבלו עדיין אישור הפעלה, מלבד מספר מצומצם מאוד של מסגרות שקבלו אישור מיוחד מטעם וועדת החינוך של הכנסת. במשרד החינוך מסבירים זאת בריבוי הקייטנות הפרטיות שצצו בשנים האחרונות לצד הקייטנות העירוניות והקהילתיות.

 

על המחיר לא מפקחים

במשרד מפקחים על התכנים החינוכיים, רמת ומספר המדריכים, הבטחון, התברואה והבטיחות. הם מזהירים במיוחד מרמת אנשי הצוות המפעילים והמדריכים במסגרות הקיץ השונות, מפעילות ספורט מסוכנת, בין השאר רחצה בבריכה ללא פיקוח מתאים, וטיולים במקומות לא מאושרים. עם זאת, המדינה לא מפקחת על מחירים ולפיכך הטווח גבוה ונע מכמה מאות שקלים לשבוע ועד אלפי שקלים למחזור קייטנה של שלושה שבועות.

 

במשרד החינוך ממליצים להורים לבקש ממנהל הקייטנה לראות את תיק הקייטנה. הוא צריך להכיל מספר רב מאוד של אישורים המוכיחים כי הקייטנה עומדת בהנחיות המשרד והרשות המקומית. בין האישורים  הנדרשים:

  • רישוי עסק מהרשות המקומית
  • אישור של משרד החינוך לתכנית החינוכית ולכח האדם
  • אישור קצין בטחון
  • אישור של משטרת ישראל על היעדר עברות מין
  • אישור משרד הבריאות

 

כמו כן מומלץ שההורים ייצרו קשר עם כל אחת מהרשויות המקומיות בהן מופעלת הקייטנה כדי לוודא שהיא פועלת באישור.

אם מתעוררות שאלות או ספקות נוספות, אומרים במשרד החינוך,  כדאי לפנות לקבלת מידע למפקחים על הקייטנות בלשכות המחוזיות במשרד החינוך.

 

הפיקוח מתייחס כאמור לכל סוגי הקייטנות. המבחר להורה הוא גדול לצד הקייטנות במתנסים ובמרכזים הקהילתיים שבהם אפשר למצוא קייטנות ספורט, אומנות, מחול, ועוד - ישנן גם קייטנות יחודיות אותן מפעילים תנועות הנוער ברחבי הארץ, ארגונים גדולים, מוזאונים, אוניברסיטאות, מרכזי ספורט ייחודיים, ויוצרים.

 

בסופו של דבר חשוב לזכור שמדובר בתקופה קצרה שאמורה לגרום לשמחה אושר והפוגה משגרת הלימודים השנתית. הכי חשוב שהם יהנו וזה בדרך כלל קורה שהם עושים משהו שהם אוהבים לעשות עם החברים שלהם. אתם כהורים רק צריכים לבדוק שהכייף הזה הוא גם בטוח, וכשרוב הקייטנות אינם עומדות בתנאים, הבדיקה הזו חשובה ביותר.