בשוק הספרים הישראלי קשה מאוד להצליח, ורק יחידי סגולה יכולים באמת להתפרנס מכתיבה. מקורות בכירים בתחום הספרות מעריכים כי רוב הסופרים בארץ מרוויחים בין 6-7 שקלים לכל עותק מספר וסופר מתחיל מרוויח אפילו פחות. פנתיאון הסופרים הישראלי מורכב מארבעה סופרים מובילים: מאיר שלו, א"ב יהושע, עמוס עוז ודויד גרוסמן - ובמקרה שלהם התגמולים יכולים להגיע גם ל-15 שקלים לספר.

 

 

עוד ב-Onlife:

 

ומה אצל הנשים? אלה חמש הסופרות המרוויחות ביותר בישראל:

1. צרויה שלו

 

גיל: 52

 

מספר ספרים שפרסמה: 7

 

מספר עותקים: ספריה נחשבים לרבי מכר בארץ ובעולם (תורגמו לכ-20 שפות). בישראל שלו עברה את 100 אלף העותקים, בעוד שבגרמניה ספרה "חיי אהבה" מכר יותר מחצי מיליון עותקים.

 

פרטים נוספים:

 • צרויה שלו, כלת פרס ראש הממשלה לשנת 1996, היא הסופרת היחידה הנכללת ברשימת הסופרים המובילים ביותר בישראל לצד חברי הפנתיאון שלעיל. בסקר שהתפרסם בסוף השבוע האחרון בעיתון"ידיעות אחרונות" דורגה שלו במקום הרביעי ברשימת הסופרים האהובים בישראל וככזו היא נמנית על קבוצה קטנה של סופרים ישראלים שקהל רב ממתין לספרם החדש המתנה דרוכה.
   
 • שלו אשר מגיעה ממשפחה של סופרים. היא בתו של מבקר הספרות מרדכי שלו, אחותו הצעירה של הסופר ענר שלו ובת דודתו של הסופר מאיר שלו.
   
 • שלו היא הסופרת הנמכרת ביותר בישראל וספרה האחרון והמדובר ביותר - "שארית החיים" נכנס תוך פחות משבוע לראש רשימת רבי המכר. ספרה "תרה" עובד להצגה בתיאטרון הקאמרי וזכה בפרס אקו"ם לשנת 2005.
   

על כתיבתה: ספריה של שלו עוסקים בעיקר בחיי זוגיות ולרוב מאופיינים בארוטיקה מגוונת ביותר. כמו כן היא משתמשת ביסודות הספרות וההיסטוריה הקדומה על מנת להאיר בעיות עכשוויות. שלו אהודה בקרב המבקרים בארץ ובעולם.
 

כאשת עסקים: פריצתה הגדולה הגיעה עם ספרה "חיי אהבה" שיצא לאור בשנת 1997. הספר תורגם ל-12 שפות, דבר שהקנה לה הצלחה אדירה בחו"ל. על אף שהיא נחשבת לאחת הסופרות הצנועות בתעשייה בכל הקשור לעיבוד ספריה לסרטים והצגות, צרויה שלו גם נחשבת לאחת הסופרות החזקות בתעשייה.

 

רם אורן מספר על שלו כי "שלו לוקחת את עצמה מאוד ברצינות וככזו היא מנהלת את המשא ומתן מול הוצאות הספרים בעצמה". אורן מוסיף כי "שלו יודעת על מה להתעקש, היא לא נוהגת לעשות חיים קלים לעורכים שלה, היא יודעת בדיוק מה היא רוצה וקשה לשנות את דעתה".

 

מומחה להוצאה לאור אומר ל-Onlife כי "שווה להחזיק אותה בהוצאת ספרים כי כל ספר שלה מיד זוכה להתעניינות גם בארץ וגם בחו"ל".

 

עיסוקים נוספים: עריכת ספרים, מרצה מבוקשת בארץ ובחו"ל, מכירת זכויות על "חיי אהבה" ו"תרה". מבחינה כלכלית, ראוי לציין, כי מכירת זכויות יוצרים היא תחום רווחי בפני עצמו. לפי עורך דין אריאל דובינסקי, בעליו של משרד בוטיק המתמחה בדיני קניין רוחני,"המחיר המקובל למכירת זכויות יוצרים להפצה בחו"ל של ספרים הא עשרות אלפי דולרים. כאשר מדובר בסופר מאוד מוכר שכבר זכה להצלחה הסופר יכול להרוויח בין 100-200 אלף דולר ממכירת זכויות יוצרים".

 

 לגבי מכירת זכויות בארץ לתיאטראות השונים עורך דין דובינסקי משער כי "בהערכה גסה, מדובר בסכום קטן בהרבה של אלפי עד עשרות אלפי שקלים".

2. נאוה מקמל-עתיר

 

גיל: 47

 

מספר ספרים שפרסמה: 22 ספרי ילדים נוער ומבוגרים.

 

מספר עותקים: רב המכר "אות מאבשלום" עבר את 100 אלף העותקים. כמו כן רב המכר "הנערה במרפסת ממול" הצליח לעבור את 40 אלף העותקים. יחד עם צרויה שלו היא נחשבת לסופרת הנמכרת ביותר ברשת הספרים "סטימצקי".

 

פרטים נוספים:

 • שירי הילדים שמקמל-עתיר כתבה החלו להתפרסם באופן קבוע במדור הילדים של ידיעות אחרונות בהיותה בת 20.
   
 • בשנת 2000 הוציאה את ספרה הראשון, "העדי של עדי", המבוסס על סיפור אמיתי של ניצולת שואה. הספר זכה בציון לשבח במסגרת "פרס זאב" ובמקום השלישי ב"מצעד הספרים הארצי" של ילדי ישראל, מטעם משרד החינוך והתאחדות המו"לים.
   
 • הספר הנמכר ביותר שלה "אות מאבשלום" שבר שיאים כאשר מקמל-עתיר קיבלה עליו את אות "ספר הזהב" על מכירת 20,000 עותקים ממנו, שלושה חודשים בלבד לאחר יציאתו לאור ב-2009. לאחר חצי שנה זכה הספר באות 'ספר הפלטינה' על מכירת 40,000 עותקים.
 • בשנה שעברה נבחרה מקמל-עתיר על ידי"גלובס נשים" כאחת מ-50 הנשים המשפיעות בישראל.

 

על כתיבתה: כתיבתה היא רב גונית - היא נחשבת סופרת ילים ונוער אולם בשנים האחרונות כתבה גם סיפורים למבוגרים. ספרה המפורסם "אות מאבשלום" משלב דמויות עבר עם דמויות מההווה תוך סקירה היסטורית מרתקת.

 

כאשת עסקים: "אות מאבשלום" הפך לסוג של תופעה ממש קוראיו עושים טיולים בעקבות הספר והיא זוכה לאלפי מכתבים ממעריצים.

 

ב-2005 הפסיקה מקמל-עתיר הפסיקה את עיסוקה בהוראה שכן באותה שנה היא זכתה בשנית "בפרס זאב" על ספרה "מבחן קבלה" וארבעת ספריה: "העדי של העדי", "האיחור האחרון", "מלך ההר" ו"מבחן קבלה" - זכו במקומות הראשונים במצעד הספרים הארצי של משרד החינוך ועובדו להצגות תיאטרון. הצגות ילדים מהסוג הזה אמנם מכניסות כסף מסוים, אך לא מדובר בסכומי עתק.

 

בנוסף, מקמל-עתיר קיבלה מספר פניות מחו"ל לתרגום הספר, וצפויה לה הצלחה גם במדינות אחרות. מקורות בתחום הספרות מספרים כי מקמל-עתיר "בהחלט יודעת להוביל את עצמה, הצגותיה נמכרות לבתי ספר ונכנסות לסל תרבות והיא לא מסתפקת רק מהרווחים מספריה שכן היא נחשבת גם למחזאית, במאית ושחקנית".

 

בהוצאת ידיעות אחרונות מצהירים: "היא כותבת מעולה, הקהל אוהב אותה והולך אחריה. היא פונה לא רק לנשים אלא גם לילדים ולנוער - בסופו של דבר כולם קונים אותה". 

 

פעילויות נוספות: פרט לכתיבת ספרים והצגות, היא מנחה את סדנת הכתיבה לנוער בבית אריאלה, מרבה להרצות בבתי ספר ומשתתפת במופעים "אות מאבשלום- סופרת, מוסיקאי ושחקנים יצאו למסע" ו"הנערה במרפסת ממול".

3. נעמי רגן

 

גיל: 62

 

מספר הספרים שפרסמה: 8 רומנים + מחזה

 

מספר העותקים: בארץ מכירות ספריה עברו את ה-50 אלף ובחו"ל היא עברה את חצי מיליון העותקים.

 

פרטים נוספים:

 

 • רגן היא סופרת ישראלית-דתית שנולדה בניו יורק ועלתה לארץ בשנת 1971 ומתגוררת כיום בירושלים.
   
 • יצירותיה מתארות את הווי החברה הדתית והחרדית ולא פעם מותחות עליה ביקורת.
   
 • רגן נחשבת לאחת שיודעת מה היא רוצה והיא נישאה לבעלה רק לאחר שהוא התחייב בכתב כי הם יעלו לארץ.
   
 • המחזה שכתבה, "מניין נשים", עלה ב"הבימה" והופיע למעלה מ-500 פעם בישראל, ארצות הברית וארגנטינה.
   
 • רגן זכתה להתעניינות תקשורתית עולמית לאחר פרסום מאמר בשנת 2007 ב-Jewish Chronicle  בו ביקרה בצורה נוקבת את סוגיית קווי מהדרין בירושלים ותקפה את אגד ואת הממשלה כמי שאינה עושה דבר בנידון. המאמר נחשב לפמיניסטי במיוחד והוא נכתב בעקבות התעללות שהיא עצמה עברה שלוש שנים קודם לכן בנסיעה באוטובוס. בהמשך הצטרפה רגן למאבק של מרכז היהדות הפלורליסטי אשר תבע את אגד, דן ומשרד התחבורה בשם נשים שהרגישו כי הזכויות הטבעיות שלהן נשללו מהן.
 •  

רגן אף ארגנה מרד נגד רשת הטלוויזיה האמריקנית האנטי-ישראלית, לטענתה, סי-אן-אן, ולא פעם הכריזה על עצמה כמי שמנסה למנוע דעות קדומות בנוגע לישראל בתקשורת.

 

על כתיבתה: רגן כותבת את כל ספריה באנגלית ורק לאחר מכן הן מתורגמים לעברית. כתיבתה מעוררת לא פעם מחלוקת הן בעולם החילוני ובעיקר בעולם החרדי-דתי שכן היא נוגעת בתחומים רגישים תוך מתיחת ביקורת על הנוקשות והשמרנות שבחברה הדתית, ובפרט על מעמד האישה שם. בספריה של רגן עולים נושאים שחלקם נחשבים טאבו באגפים מסוימים בחברה הדתית, כגון התאהבות, קיום יחסי מין ובגידה.

 

עם זאת, ספרה הראשון של רגן, "בת יפתח", על חרדית שהתאבדה בסופה של מסכת התעללויות מצד בעלה– נכנס לרשימת 100 הספרים היהודיים הטובים בכל הזמנים.הספר "עזר כנגדו" שונה משאר ספריה שכן סגנון הכתיבה קליל מאד, והציבור מושא העלילה הוא הציבור האורתודוקסי מודרני בגבול החילוניות.

 

כאשת עסקים: פריצתה הגדולה התרחשה לאחר צאת "עזר כנגדו" בשנת 2007. מקורות טוענים כי רגן "יודעת לשווק את עצמה, היא נחשבת למרצה מאוד מבוקשת בחו"ל ומזמינים אותה בדרום אפריקה, אוסטרליה, ניו זילנד, ארגנטינה, ארצות הברית, קנדה וכמובן ישראל".

 

רגן הכריזה על עצמה כי היא לא מושפעת מביקורת וממכתבי נאצה: "אני נותנת אותם לבעלי שיקרא ואם הם לא שווים התייחסות אני מיד זורקת אותם". בנוסף לכך רגן נחשבת לסופרת רצינית מאוד המעמיקה בעבודת התחקיר שהיא עושה על כל ספר ומאמר שהיא כותבת.

 

מומחה להוצאה לאור הסביר כי "קונים אותה בטירוף, גם חילונים ובעיקר נשים דתיות שמקבלות הצצה לעולמן. היא פונה לכל אוכלוסיית הנשים וגם גברים אוהבים לקרוא אותה. עטיפות הספרים מאוד נקיות וזה מאפשר לדתיים לגשת אל הספרים שלה".
 

עיסוקים נוספים: באתר הבית שלה רגן מגדירה עצמה כסופרת, מחזאית ועיתונאית. כיום היא מפרסמת טור דו-שבועי בג'רוזלם פוסט, שתדפיס שלו מחולק בשבתות בבתי כנסת בארצות הברית, ולעתים פחות מזומנות היא גם כותבת מאמרים באתר ynet ובעיתונים.

 

 מבחינה כלכלית, רגן עושה הון לא קטן מהרצאותיה בחו"ל שכן ההערכות מדברות על כך שמחיר הרצאה בארצות הברית למשל יכול להגיע לסכום של 3000-4000 דולר.

4. יעל הדיה

 

גיל: 47

 

מספר הספרים שפרסמה: 4 (שלושת האחרונים תורגמו לחמש שפות שונות).

 

מספר עותקים: כל אחד מספריה זכה למכירות של עד 50 אלף עותקים בארץ, כאשר בארה"ב ובגרמניה מכירות ספריה עברו את 50 אלף העותקים.

 

פרטים נוספים:

 • נולדה בירושלים ולמדה תואר ראשון בפילוסופיה באוניברסיטה העברית. את התואר השני שלה בספרות אנגלית וכתיבה יוצרת היא סיימה באוניברסיטת NYU.
   
 • הדיה עבדה במהלך השנים גם כעיתונאית וכבעלת טור ב"כל העיר", "תל-אביב", ו"ידיעות אחרונות". בנוסף לכתיבת סיפורים היא עובדת כלקטורית בהוצאת עם-עובד. כמו כן כתבה שבעה פרקים לסדרה "בטיפול".

   

על כתיבתה: ספרה הראשון, "הנפשות הפועלות", עסק בילדות ירושלמית ובתהליכים המובילים לכתיבת ספר וספרה השני שגרם לפרסומה, "שלושה סיפורי אהבה", הכיל מקבץ סיפורי אהבה אשר מתרחשים בעולם הרווקות התל אביבי. ספרה האחרון "עדן" מדבר על המתרחש בישראל בשנות האינתיפאדה.

 

כאשת עסקים: ספרה השני של הדיה, "שלושה סיפורי אהבה" שיצא לאור בשנת 1997, הוא שהפך אותה למפורסמת. הספר תורגם ל-5 שפות.  

הדיה נחשבת בתעשיית הספרות כמי שיודעת לתת תיאור מדויק של החברה הישראלית ורבים טוענים שזו גם הסיבה להצלחתה הכבירה בחו"ל. מקורות מספרים כי "היא מאוד שאפתנית, המשקל שלה בכתיבת החוזים שלה ניכר".

 

עיסוקים נוספים: מבחינה כלכלית הדיה מקבלת משכורת קבועה מהוצאת עם עובד שכן היא משמשת בתור לקטורית.

הדיה זכתה בפרס היצירה לסופרים עבריים מטעם קרן ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול לשנת 2002. כמו כן היא מתפרנסת מהתסריטים שהיא כותבת.בימים אלה הדיה עוסקת בכתיבת התסריט של הסדרה "יחפים" (העוסקת בחיי הקיבוץ) אשר עתידה לעלות בהוט.

5. יוכי ברנדס

 

גיל: 52

 

מספר ספרים שפרסמה: 7 + מחזה

 

מספר עותקים שנמכרו: כל אחד מ- 6 רבי המכר שכתבה עבר את 50 אלף העותקים. רב המכר "מלכים ג'" תורגם לאנגלית ונמכר באלפי עותקים בארה"ב.

 

פרטים נוספים:

 • ברנדס נולדה בחיפה בשם יוכבד רבינוביץ. היא למדה בבתי ספר חרדיים, אולם בניגוד למקובל אצל בנות חרדיות, המשיכה בלימודים אקדמיים במכללת ירושלים התורנית ולאחר-מכן בבר אילן. כיום היא מתגוררת בכפר סבא.
   
 • מלבד היותה סופרת ברנדס מעורבת מפעם לפעם בנושאים ציבוריים אקטואליים, בעיקר כמרואיינת בתוכניות רדיו וטלוויזיה. באמצע שנות ה-80 הגישה ברנדס פינה בתוכנית הטלוויזיה "צירופים" ופרסמה במשך שנתיים טור קבוע בעיתון מעריב.  
   
 • בינואר השנה העלה תיאטרון "הבימה" את המחזה של ברנדס "כי בנו בחרת".
   

על כתיבתה: ברנדס שואבת את השראתה מארון הספרים היהודי על כל רבדיו: התנ"ך, ספרות חז"ל, ההלכה, התפילה, הקבלה והחסידות, אולם כתיבתה נחשבת חתרנית שכן היא הצהירה לא פעם כי התנ"ך הוא אמנם הספר החשוב בחייה אך לא מספיקה לה הלמידה הרדודה והתקבולות של מי אמר למי שאותה מלמדת אותנו מערכת החינוך – היא רוצה לחשוף את הקולות שמתחת.

 

כאשת עסקים: הספר "גמר טוב" שיצא לאור בשנת 1997 הפך מיד לרב מכר והקנה לברנדס את פרסומה כסופרת, ויצא במהדורה שניה בשנת 2003. אולם הספר "מלכים ג'" - הפך אותה לכוכבת על. הספר נחשב לאחד מספריה הסוחפים ביותר, בעיקר בשל הנרטיבים החתרניים שבו וההתנגדות לחלק מהסיפורים הגבריים השולטים.

 

מקורות בתעשיית הספרות סיפרו ל-Onlife כי "ברנדס נותנת קול לנשים שבתנ"ך, היא מאוד פמיניסטית". כמו כן תעשייה זו תופסת אותה בתור פייטרית: "ברנדס לא מוותרת, חשוב לה מאוד שיקראו אותה ומבחינתה כמה שיותר למכור. מצד שני היא לא מפחדת מכלום, אם יש לה דעה היא תביע אותה גם אם זה לא נעים לכולם לשמוע".

 

בנוסף לכך, מקורות מספרים כי ברנדס היא אשת עסקים דגולה – "היא יודעת לייצג את עצמה, היא מאוד חכמה, יודעת ומבינה את המו"לות – היא לא צריכה שמישהו יתווך עבורה".

 

עיסוקים נוספים: במקביל לכתיבתה הספרותית, הקימה ברנדס בשנת 1999 במסגרת הוצאת ידיעות אחרונות את הסדרה "יהדות כאן ועכשיו", שבה יצאו עד כה יותר מ-50 ספרים. כמו כן ברנדס מפרסמת מפעם לפעם מאמרים בעיתונות והיא נחשבת למרצה מבוקשת.

 

מבחינה כלכלית, ברנדס מתפרנסת יפה מספריה בעיקר משום שמדובר ברבי מכר. כמו כן התגמולים שלה נחשבים לגבוהים. אולם ההכנסות הגדולות מגיעות דווקא מהרצאות – מומחים בתחום מספרים כי "ההערכה היא שעל כל הרצאה שלה היא מקבלת בין 2000-3000 שקל".

 

"בכל שנה יש עוד סופרות שמצליחות"

 

ראוי להזכיר כי מלבד חמש הסופרות הנ"ל, ישנו סופרות נוספות כגון: שולמית לפיד, ליהיא לפיד, מיכל שלו, אורלי קראוס-וינר, אורלי קסטל-בלום ואחרות שגם הן מרוויחות יפה מהכתיבה ומצליחות להגיע להישגים מרשימים. לפי גורם בכיר בתעשיית הספרות "בכל שנה יש יותר ויותר סופרות ישראליות שמתווספות לרשימה".

 

רם אורן, לעומת זאת, מסתייג מהקביעה הזו,  וטוען כי  "בארץ נוצר מצב שסופרים מרוויחים פחות ופחות כי שוק הספר בנוי על מבצעים וכך נשארים אפילו פחות תגמולים לסופר. לפני שנים הסופרים יכלו ליהנות מצ'ק של שש ספרות - היום כבר אין דבר כזה".

 

סיבה נוספת לכך שקשה להרוויח ממקצוע הספרות ולכך שאנו רואים פחות נשים המככבות ברשימות רבי המכר היא ש"ברשימות רבי המכר יש יותר סופרות מתורגמות לעומת סופרות ישראליות חדשות. זוהי בעיה חוצת מגדרים, כיוון שבארץ קל יותר לפרגן לספרות מתורגמת חדשה מאשר לסופרי ביכורים מקומיים", אומרת רויטל ויטלזון יעקבס ממחלקת הקניינות של סטימצקי.