בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, קצת קשה להאמין שעדיין קיים קשר בינינו לבין אבותינו הקדמונים. כי עם כל הכבוד לאבולוציה, מה לנשים המתוחכמות של היום ולנשות המערות של תקופת האבן? אנחנו הרי עושות לייק בפייסבוק לגבר שאנחנו חושקות בו, הן, הקדמוניות, סתם נתנו לו למשוך אותן בשיער למערה. אבל מסתבר שיש מנהגים עתיקים ששקועים עמוק בתוך תת המודע שלנו, שאין לנו ממש שליטה עליהם.

עוד ב- Onlife

 

מחקר חדש שפורסם במגזין הפסיכולוגיה האבולוציוניות, ""Journal of Evolutionary Psychologyשערך ד"ר פול ג'יי פרסקרו, טוען שבאופן לא מודע, נשים משתמשות בקול גבוה יותר כשהן פונות אל גבר שהן נמשכות אליו.

 

המחקר ביקש מ-45 נסייניות להשאיר הודעה קולית לגבר, על פי תמונות שהוצגו להן, של גברים גבריים יותר או בעלי תווי פנים עדינים יותר. באמצעות כלים אקוסטיים, החוקרים בחנו את השינויים באוקטבות הקול של הנשים, והגיעו למסקנה שהקול נעשה גבוה יותר כשמדובר באובייקט שהן מוצאות מושך.

האם גברים נמשכים לקול גבוה?

אבל האם התיאוריה שלהם נכונה עבור כל הנשים? כמובן שלא. "מדובר בנושא מאוד אינדיבידואלי", אומרת הפסיכולוגית יעל כוכבא. "עצם העובדה שאישה מסוגלת להשמיע קול מול גבר שבו היא מעוניינת, מצביעה על בשלות וביטחון בנשיות, על אחת כמה וכמה אם היא משתמשת בקול שלה כדי למשוך אותו.

 

"יש הרבה נשים שדווקא משתתקות במצבים כאלה, מתוך חוסר ביטחון ומתקשות מאוד להוציא הגה. כך שבמציאות, לא כל אישה יכולה לעשות את זה, כי לא כל אישה יכולה לסמן לגבר שהיא מעוניינת בו.

 

"היכולת הזו תלויה בבשלות ובביטחון בנשיות. גם אצל גברים, ההשפעה היא שונה. יש גברים שמאוד נמשכים לקול נשי גבוה, אבל יש כאלה שמוצאים אותו סמכותי ומאיים ואפילו נבהלים ממנו".

"לקול יש תפקיד חשוב בתהליכי חיזור"

כוכבא מסבירה: "הגברת הקול היא תגובה של המערכת הפרה סימפטית. כשגבר מושך אותך, מתרחשת הגברה של המערכת, הגברה של דפיקות לב, לחץ הדם, ריגוש ואנדרלין. באופן טבעי, גם הקול נעשה גבוה יותר".

 

בכלל, לדבריה, לקול תפקיד חשוב מאוד בתהליכי החיזור, מסתבר. מספיק להיזכר במקרה של בת הים הקטנה, שמשכה את הנסיך באמצעות הקול שלה (ומאוחר יותר איבדה אותו) ואפילו להציץ בהלכה, שטוענת ש"קול באישה ערווה", ואוסרת על נשים חרדיות לשיר בנוכחות גברים, משום שקולן עלול לפתות אותם. גם לצלילים שנשים משמיעות בסקס יכולה להיות השפעה עצומה על הפרטנר שלהן.

 

אבל מהיכן נובע הצורך הנשי להשתמש בקול גבוה יותר מול גבר נחשק?  "ברמה האבולוציונית, קול נשי גבוה מתפרש אצל גברים כאימהי, מה שמאותת להם באופן אינסטינקטיבי שהאישה הזו תהיה אמא טובה לילדים העתידיים שלהם וגורם להם להימשך אליה, כמו מחקרים שטוענים שגברים נמשכים באופן לא מודע לנשים עם אגן רחב יותר, משום שהדבר מצביע על מידת הפוריות שלה.

 

"העניין הזה מזכיר קצת את תהליכי החיזור של בעלי החיים, שמשמיעים קולות מסוימים כדי למשוך בני זוג", היא מסבירה.

האינטרנט מחזיר את החיזור אחורה

"המחקר מדבר בעצם על התהליכים המאוד ראשוניים של החיזור", אומרת כוכבא. "הרבה לפני שמגיעים לסיטואציות אינטימיות. ולמעשה, היום, כשהרבה מאוד אנשים פונים לרשת האינטרנט כדי למצוא בן או בת זוג ובמובן הזה אנחנו קצת חוזרים למאה ה-18, כשהחיזור נעשה באמצעות מכתבים".

 

והקול, כך מסתבר, הוא לא הסממן הפיזי היחיד שמושך פרטנרים פוטנציאליים באופן בלתי מודע. גם אצל גברים זה עובד ככה: "לפני כמה שנים נערך מחקר שמצא שגברים נמשכים לנשים עם אישונים מוגדלים", מספרת כוכבא. "קליאופטרה למשל, נהגה לטפטף לעיניים אטרופן, כדי שהאישונים שלה יהיו רחבים. כבר אז היא הבינה שזה מושך גברים. וכך גם במועדוני לילה חשוכים, שגורמים לאישונים להתרחב, הנשים נראות בעיניי הגברים מושכים יותר".

 

אז האם זה אומר שאפשר באופן סופי לוותר על המחשוף והחצאיות הקצרות ולהסתפק בקול גבוה מהרגיל? לא בדיוק. "כאמור, כל מקרה לגופו. לא כל הנשים ירגישו בנוח להשמיע קול ליד גבר שהן מעוניינות בו. בחלק מהמקרים, האישה פשוט תנסה למשוך את מבטו של הגבר, היא אולי תשחק עם השיער שלה כדי להעביר רמזים מיניים.

 

 "מה שבטוח, שעם כל הכבוד לאבולוציה, התכונה הכי מושכת באישה היא ביטחון עצמי ובשלות מינית, שאצל חלק מגיעה באופן טבעי ואצל אחרות דורשת עבודה עצמית. אבל ברגע שיש לך את התכונות האלה, כל השאר משחקים תפקיד הרבה פחות חשוב", מסכמת כוכבא.