חוקרים מאוניברסיטת ניו קאסל בבריטניה, טוענים כי הצליחו לפתח את תרופה שתרפא את מחלת הסרטן. כך פורסם היום באתרי בריאות שונים בחו"ל. לדבריהם, גלולה  אשר יועדה בתחילה לטיפול בחולות סרטן השד, תוכל להקטין או להעלים לגמרי גידולים סרטניים מסוגים שונים. בנוסף, טוענים החוקרים, תופעות הלוואי שהיו מנת חלקם של חולי הסרטן, כמו בחילה או עייפות קיצונית, יהיו מינימליות בשימוש בתרופה החדשה.

 

עוד ב-Onlife:

תרופה שפוגעת במטרה ללא תופעות לוואי

התגלית נעוצה בתרופות המכילות מעכבי parp  להן השפעה מוכחת על סרטן השד, סרטן השחלות ובלוטת הערמונית וגידולים הקשורים ללבלב. התרופות מנצלות את "עקב אכילס" של הגידולים הסרטניים מסוג זה, להם גן בשם BRCA1 , המאפשר רק דרך אחת לתא הסרטני לשקם את עצמו או להתחלק ובכך לגרום להחמרת הגידול. החומרים הפעילים בתרופות אלו מונעים את השימוש של אותם תאים סרטיניים במנגנון השיקום.

 

אך הבשורה כאמור גדולה אף יותר.  לפי הדיווחים, הם הצליחו להערים על סוגים שונים של תאים סרטניים לחשוב שביכולתם להשתקם אך ורק באופן שבו פועלים התאים הסרטניים בעלי גן BRCA1, כך שהגלולה מנעה אף מתאים החסרים גן זה לגדול, להשתקם ולהתחלק.  במהלך הניסויים שנערכו בעכברים עם גידולים בריאות, החוקרים הצליחו לכווץ את הגידול.

 

על אף שעוד רבה הדרךעד אישור התרופה וייצורה ההמוני, החוקרים אומרים שהיא מקנה תקווה גדולה. פרופ' ניקולה קרטין מעורכי המחקר אמר: "התרופה הצליחה לחסל את התאים הנגועים מבלי להזיק לתאים הבריאים. כעת אנו צריכים לפתח את התרופה. זה עשוי הנשק להשמדה המונית נגד הסרטן".

 

לדברי ד"ר בלה קאופמן, ראש היחידה לטיפול בסרטן השד, בבית החולים שיבא תל השומר,  ויועצת האגודה למלחמה בסרטן, מדובר במחקר מאוד מעניין, אם כי "עדיין ראשוני".