שיטה חדשה להסרת שיער - שאין לה את חסרונות שאר השיטות?  הגילוח טוב לזמן קצר בלבד, השעווה כואבת וכמו הגילוח, משעבדת - ואף טיפולי הלייזר שעולים הרבה, חלקם כואבים, והם אינם מטפלים בבעלי שיער בהיר או עור כהה. שיטה חדשה, האפילפרי, שפותחה על ידי הכימאי הקוסמטי, יואל קוניס, אמורה לשים לכך קץ.

 

עוד ב- Onlife

 

השיטה אמורה לסייע בצמצום צמיחת השיער בחלקי הפנים והגוף השונים, בשיעור של 60 עד 80 אחוזים. היא מתאימה לכל אחד ואחת וחסרת כאבים. האם זה בכלל אפשרי, מה העלות ומה ההליך הטיפולי?

 

קוניס מספר שבמסגרת מחקר שערך על עשבים וצמחים המשמשים לטיפול במחלות עור, הוא גילה כי שתמצית הצמח Alcanilia Vulgaris יכולה לעכב את תהליך התחלקות תאי השערה, וכי באזורי העור שטופלו בשיטה השיער לא שב לצמוח כמו לפני הטיפול. לקוחות אשר מתנסים בשיטה טוענים שהיא אכן מקיימת את ההבטחות, על אף שלדברי מומחים אובייקטיביים השומרים על סקפטיות בריאה, ללא מחקר מעמיק ונתונים אמפיריים יעילותה עדיין נדרשת הוכחה.

 

מטפל גם בבעלי שיער בהיר

"כל חיי סבלתי משיעור יתר בעיקר ברגליים, שהפריע לי מאוד", מספרת דליה, קיבוצניקית בת 55 מצפון הארץ. "אני ג'ינגי'ת, וכל המכשירים בטכנולוגיות האור לא יכלו לסייע לי בפתרון הבעיה. את הטיפול בשיטת אפילפרי עברתי ברגליים, לכל אורכן. התחלתי בטיפולים מדי שבועות מספר, ובהמשך הרווח בין הטיפולים הלך וגדל. את הטיפול האחרון סיימתי לפני כחצי שנה, ועכשיו צומחת לי ברגליים רק פלומה דלילה. דימוי הגוף שלי השתנה ואפשר להגיד שנפטרתי מבעיה אסתטית מטרידה", היא אומרת.

 

 שי, שסבל מציציות שיער באוזניים מספר שלאחר 7 טיפולים במכשיר הרוב המוחלט  של השיער הכהה והזיפי נעלם, ומה שגדל הוא רך ופלומתי יותר. "הטיפול האחרון שעברתי היה לפני כחצי שנה, ומאז אני מתכנן רק כ-2 טיפולי שימור בשנה", הוא אומר.

 

 

איך זה עובד?

אומר קוניס, "שבכל גוף נורמלי יש מנגנון מובנה לייצור שורשי שיער, הנוצרים מתחת לזקיקים. אורח חייה של כל שערה ושערה הוא כ-6 שנים, שלאחריהן מתחיל שורש השערה להתנוון ובסופו של דבר מת. מתחתיו צומח מיד שורש חדש שאינו מחובר עדיין לזקיק.  בעקבות הטיפולים השיער הופך משיער קשה, עבה וסמיך לרך, דקיק ופלומתי".לדברי קוניס המקום המטופל נראה לעין כנטול שיער, למרות שאם נתבונן בו בזכוכית מגדלת נראה שם שיער".

 

למרות היתרונות המרובים, גם בשיטה זו יש אלמנט מסויים של השתעבדות. "גם אם נחסל את כל שורשי השיער הקיימים, עדיין תהיה התפתחות ספונטנית של שורשים חדשים, ולכן גם לאחר סיום הטיפולים, מומלץ לעשות פעמיים בשנה טיפול באזורי ההסרה לתחזוקה שוטפת", אומר קוניס.

 

הקץ לגילוחים?

מהם היתרונות?

ממציא השיטה טוען שהתכשיר בטוח יותר מהלייזר, שכן הוא אינו פוגע בעור, ולמעשה הוא בטוח כתכשיר קוסמטי. "האפילפרי עובד רק על תאים במצב של חלוקה. החומרים שלנו הם בעלי מטען חשמלי ואינם מסוגלים לחדור את העור, אלא רק במקומות שפותחים למענם את הדרך". 

 

לדברי ד"ר צחי שלקוביץ', מומחה לרפואת עור, שהיה מעורב בפיתוח המוצר "אחד מיתרונותיה של השיטה, הוא יכולתה להשפיע על שיער בהיר מאוד, בניגוד למכשירים להסרת שיער הפועלים בטכנולוגיות האור, שהשפעתם על שיער בהיר ושיבה היא מוגבלת. כמו כן, התכשיר מתאים גם להסרת שיער בקרב כהות עור, וכן גם לנערות צעירות, הסובלות משיעור יתר. בנוסף, אומר שלקוביץ' הטיפול מתאים להסרת שיער גם בקרב חולי אפילפסיה ולחולים במחלות עור פוטוסנסיטיביות כזאבת, לדוגמה, שחשיפה להבזקי אור חזקים עלולה להחמיר אותן.

כיצד הטיפול מתבצע?

בשלב הראשון. מסירים את השיער באזור הטיפול בשעווה, או בכל שיטה אחרת שמטרתה לתלוש את השערה יחד עם תא ההזנה שלה, השורש.

 

בשלב השני.  מורחים על האזור חומר בדרגת pH גבוהה, כדי להרחיב פי 4 את נקבוביות העור באזור המטופל ואת פתח יציאת השערה.

 

בשלב השלישי .  מורחים על העור ומעסים לתוכו חומר מונע צמיחה, הפועל על תאים חיים הנמצאים בבסיס השערה ומונע מהם להמשיך ולהצמיח את השערה. פתיחת הנקבוביות שנעשתה בשלב הקודם מאפשרת לחומר זה לחדור עמוק ומהר אל תוך העור.

 

עדיין תצטרכי לבקר במכון פעמיים בשנה

 

ומהם החסרונות?

לדברי המפתחים, כמעט שלא דווחו. עם זאת, הסרת השיער בשעווה בשלב הראשון של הטיפול באפילפרי עלולה לעתים נדירות לגרום לפיגמנטציה בעורן של נשים כהות עור, ואחרי טיפול בתכשיר עליהן להימנע מחשיפה לשמש במשך ימים מספר. חסרון נוסף הוא הצורך לחזור על הטיפול פעמיים בשנה.

כמה זה עולה?

  • אזורי הפנים השונים: 60 - 350 שקלים, בהתאם לאזור הטיפול (שפם, סנטר, לחי, גבות או פנים מלאות).
  • אזורי הגוף השונים: 100- 360 שקלים, בהתאם לאזור הטיפול (חצי יד, רגל מלאה, גב, חזה ועוד).
  • אזורים אינטימיים: 60 - 130 שקלים, בהתאם לאזור (פס טבור, בית שחי, מפשעות).

הסכומים כוללים את עלות השעווה.

 

איפה ניתן לקבל את הטיפול?

אצל מטפלות שעברו הכשרה בחברה. פרטים באתר www.pharmanova.co.il

 

"השיטה לא נחקרה באופן מדעי"

ההתלהבות מהשיטה לא משותפת לכולם.  לדברי להבית אקרמן – מומחית לרפואת עור, התיאוריה נשמעת מבטיחה, אולם אין אינפורמציה ממשית לגבי החומרים הכלולים בתכשיר, ואין פירוט המתייחס לשלב המדויק שבו נפגעת צמיחת תא השערה בעקבות פעילותו, או איך זה קורה בדיוק. היא מסבירה כי היא לא מצאה מחקר תקני המתאר את פעילות השיטה, כמקובל, עם קבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת, ובחינתו של אחוז דילול צמיחת השיער בשתי הקבוצות, בין השאר.

 

"עם זאת, איני בהכרח שוללת את השיטה; היא עשויה לספק פתרון משלים למי שלא מתאימה מסיבה כלשהי לטיפולי לייזר או אור, וכן איני מתווכחת עם תוצאות טיפול חיוביות שחווים המטופלים", אומרת אקרמן, "ועדיין, מספר מצומצם של מטופלים אינו סטטיסטיקה חיובית מבחינה מחקרית. במחקרים מוכחים שפורסמו בספרות המקצועית.