לאחרונה התפרסמו ידיעות על פיהן מישל בקמן, חברת הקונגרס ממינסוטה ואחת המתמודדות המובילות על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, סובלת אחת לשבוע מהתקפי מיגרנה. עוד דווח כי לעתים התקפים אלה כה חמורים עד שהם מונעים ממנה לתפקד. האם מחלתה צריכה להדליק נורת אזהרה בקרב המצביעים בבחירות המקדימות שיתקיימו בחורף הקרוב?

 

עוד  ב- Onlife

 

מיגרנה היא הפרעה נוירולוגית שכיחה, אשר הסובלים ממנה חווים התקפים של כאב ראש, המלווה פעמים רבות בבחילה והקאה, הנמשכים מספר שעות עד יומיים שלושה. כ- 10% מהאוכלוסייה סובלת ממיגרנה, ובארה"ב מוערך מס' הסובלים ממיגרנה בכ-30 מיליון.

 

רוב הסובלים ממיגרנה הן נשים, וההערכה היא שכל אישה חמישית סובלת ממיגרנה -  פי שלוש מאשר גברים. התקפי מיגרנה קשים עלולים למנוע מהסובל מהם לבצע פעולות יום יומיות, וכשליש מהסובלים ממיגרנה בארה"ב מדווחים כי לפחות פעם בשלושה חודשים הם מאבדים ימי עבודה בשל ההתקפים.

האם מיגרנה קשורה לגנטיקה?

כאשר סובלים ממיגרנה מאובחנים נכונה ומטופלים בידי רופאים בעלי ניסיון והכשרה בתחוםרובם מסוגלים לתפקד היטב. למעשה, אנו מוצאים אותם לא פעם מבצעים תפקידים בכירים במערכת העסקית והכלכלית, כמו גם בתחומי הרפואה והביטחון.

 

לנטייה לסבול ממיגרנה יש כנראה מרכיב תורשתי חזק, ולאחרונה זוהו אף גנים הקשורים לנטייה לסבול ממיגרנה. נטייה זו משתלבת עם השפעתם של גורמים סביבתיים, העלולים לעורר התקפי מיגרנה ("טריגרים"). לחץ נפשי וחוסר שינה. גורמים שכיחים בחייו של נשיא אמריקאי, הם טריגרים שכיחים.

 

בעשרים השנים האחרונות התקדמה מאוד הבנתנו את המיגרנה. טכניקות טיפוליות שונות, החל מטיפול תרופתי ספציפי בזמן ההתקף, המאפשר למטופל להמשיך בשגרת יומו למרות ההתקף; המשך בתרופות הניטלות מידי יום ומאפשרות לצמצם את מספר ההתקפים ועוצמתם; וכלה בטכניקות התנהגותיות המפחיתות מספר ההתקפים. כל אלו התווספו לארסנל הטיפולי במיגרנה.

 

מרפאות כאב ראש ייעודיות מאפשרות התאמה מיטבית של הטכניקות למטופל. אומנם גם בשנת 2011 אנשים עדיין סובלים ממיגרנה, ולא מצאנו דרך להעלימה, אך הרוב המוחלט של הסובלים ממיגרנה מסוגלים להמשיך בתפקודם בתחומי החיים השונים – כבעלי משרות אחראיות, כהורים וכבני זוג.

כמה מידע בריאותי הציבור צריך לדעת?

בהיסטוריה האמריקאית היו לפחות שני נשיאים שסבלו ממיגרנות: תומס ג'פרסון ויוליסס גרנט. מכוון שאין בידינו את תיקיהם הרפואיים, לא ניתן היום לאמוד את השפעת המחלה על יכולתם למשול.

 

סקר שנערך מידי מספר שנים בקרב היסטוריונים מובילים מדרג את ג'פרסון כאחד מחמשת הנשיאים הטובים ביותר שהיו לאומה האמריקאית ואת גרנט כאחד מחמשת הגרועים בה. האם תפקודם נפגע בעקבות המיגרנות? סביר להניח שכן. האם היו להתקפיהם השלכות גורל? כנראה שלא.

 

מרבית הנשיאים התמודדו עם בעיות רפואיות. הנשיא ג'ון אדמס חלה בדלקת פרקים, פרנקלין רוזוולט היה נכה, ואברהם לינקולן סבל מדיכאון קשה. הדבר לא מנע מהם להיות נשיאים מוצלחים. גם בעידן הגרעיני ניהל הנשיא ג'ון קנדי את משבר הטילים בקובה, למרות שסבל מכאבי גב איומים שגרמה לו מחלת האדיסון.

 

הדרישה שעל מתמודדים לחשוף את תיקיהם הרפואיים לעיני הציבור היא סבירה. ייתכן שזכות הציבור לדעת לפני הבחירות שהמתמודד רונלד רייגן סבל מסרטן העור, שלביל קלינטון היה כולסטרול גבוה וכי לג'ימי קרטר היו טחורים.

 

פסלתם את בקמן - פסלתם 20% מהנשים

יחד עם זאת, אם כל מחלה תביא לפסילת המועמד, הרי בסופו של המירוץ נשאר ללא מתמודדים. קריאה לא להצביע עבור בקמן בגלל שהיא סובלת ממיגרנה משמעה פסילת חמישית מנשות ארה"ב מכהונה במשרה ציבורית. זאת דרישה שאין לה צידוק רפואי או פוליטי.

 

מי שרוצה לבלום את בקמן בגלל שהיא רוצה לבטל את הביטוח הלאומי או בגלל שהיא מוכנה לשקול שימוש בנשק גרעיני לפתרון עימותים צבאיים, מוזמן לעשות זאת בדרך הלגיטימית -  בקלפי.