לכל אדם יש ריח אופייני על הגוף, אשר נוצר בגלל מספר גורמים. עיקר הריחות, נגרמים בשל נוכחותם של חיידקים על גופו של האדם. חיידקים אלה מתרבים בשל הפרשת זיעה וריח הזיעה עצמו הופך לחזק ומרתיע.  עם זאת, אצל חלק מהאנשים, למרות הזעה מרובה, אין לגוף ריח שאינו נעים, ואילו אצל אחרים, ריח גופם יכול להיות מרתיע מאוד גם עם כמות קטנה של זיעה. למה זה קורה והאם אפשר לצמצם הדפת ריחות לא נעימים?

 

עוד ב-Onlife:

 

ריח הגוף יהיה תלוי במספר גורמים. הראשון והחשוב – התזונה שלנו, אקלים, גיל, מין, ועוד. כל אלה תורמים בדרך זו או אחרת למצב ריח הגוף.

ממה מורכב הגוף?

הרפואה האיורוודית (שיטת ריפוי הוליסטית הודית עתיקה) מחלקת את הגוף לרקמות שונות, הרקמה הראשונה והחשובה היא רקמת הלימפה והדם. רקמות אלו נעות בכל הגוף, מזינות את שאר הרקמות ושותפות לניקוי הגוף מרעלים. העור והזיעה קשורים קשר ישיר לרקמות אלו. בדרך כלל כאשר מתארים אדם בריא בעל רקמת לימפה ודם בריאות, אחד התיאורים הראשונים הם כי העור נראה בוהק, בריא ומפיץ ריח נעים.

הרפואה האיורוודית סוברת כי ריח גוף רע נגרם בשל נוכחותם של רעלים בגוף. רעלים יצטברו בגופינו עקב אכילה לא מאוזנת וולא בריאה של מוצתים עם חומרי שימור, טעם וריח, מזון מטוגן ומעובד, מזון שאינו מלא כמו לחם לבן ואורז לבן וכו';  ועקב חולשה של מערכת העיכול ומערכת חילוף החומרים וקושי לעכל את אותם רעלים ולסלקם מהגוף.

 

 איברי ההפרשה המרכזים האחראים על סילוק רעלים הם הכבד והכליות, רקמת הלימפה ומערכת הדם. חולשה של פעולתם תגרום גם כן להצטברות רעלים. האיורוודה גורסת כי כאשר ריחות הגוף חמוצים, ישנה עלייה באנרגיית האש (בסנסקריט – פיטה) בגוף, ליתר דיוק בלחות ובחום (לחות חמה).

 

אילו מאכלים יגרמו לריח רע?

עלייה באנרגיית האש נוצרת כשאנו צורכים יתר על המידה:

  • מזונות חריפים - כגון צ'ילי, תבלינים, חצילים, עגבניות, פלפלים, בשר, בצל, שום, אלכוהול, קפה
  • מזונות חומציים - כגון בשר, עוף, ושמרים

 

אלו יגרמו לחומציות יתר (לחות וחום) ברקמות - שתגרום לריח חמוץ.

גם המצב הנפשי משפיע על ריח הגוף

  • על פי האיורוודה סטרס נפשי ולחץ פיסי, רגשות כמו כעס, קנאה, זעם ואלימות גם כן גורמים לחומציות יתר ולריח גוף רע.

כיצד נפטרים מן הריח

ניקוי רעלים ע"י מטפל מוסמך. ניקוי זה יכלול תזונה מיוחדת, צמחי מרפא,  סאונות מצמחי מרפא, עיסוי לימפטי מנקה ועוד. הניקוי יתרכז בתשומת לב לניקוי כבד וכליות, ניקוי דם, ושיפור יכולת העיכול.

 

צמחי מרפא. כורכום, זרעי כוסברה, זרעי גדילן, שורש שן ארי, סרפד, שיבא (לענה), פרחי קלנדולה, רוזמרין ועוד. צמחים אלו ידועים ביכולתם לנקות את רקמת הדם והלימפה, לטפל בכבד ולשפר את יכולת העיכול.

 

תערובת מנקה. אחת הפורמולות השמישות באיורוודה  נקראת "טריפלה". היא מורכבת מ-3 סוגי פירות ומטרתה לנקות רעלים ממערכת העיכול והדם, לטהר את הכבד ולחזק את מע' החיסון. תערובת זו אף ידועה ביכולתה לנקות מהגוף חום ולחות.

 

מזונות ירוקים. בעיקר עלים ירוקים, העלים הירוקים ידועים ביכולתם לנקות את הגוף מרעלים ובעיקר מחום ולחות, התכולה הגבוהה של כלורופיל ואנזימים, מינרלים ונוגדי חימצון היא המועילה כל כך. הדרך הטובה ביותר לצרוך אותם היא בסלט ירוק או בשייק ירוק המכיל לקט עלים ירוקים, תפוחי עץ ומים.

 

מזונות שורש כתומים, ירקות אלו מחזקים את מערכת העיכול.

 

שפע של מי שתייה ומיצי ירקות, שפע של נוזלים הוא הכרחי כדי לצנן את עודפי החום והלחות ולטפל בכבד ובדם. מיצי ירקות כמו גזר, סלק, סלרי, מלפפון ועוד, כוס אחת ביום, הם הטובים ביותר לטיפול; כמו גם הימנעות  מהמזונות שנזכרו לעיל (בעיקר חלבונים מן החי, בשר, ביצים, מוצרי חלב) נמנעים מאוכל מעובד, מטוגן, חומרי טעם, ריח, חומרים משמרים, תבלינים חריפים, רטבים מוכנים.

 

הרפיה. מתח ולחץ נפשי מחריפים את היווצרות תופעת החום והלחות בגוף ומעייפים את הכבד והכליות האחריות על ניקוי הרעלים. הרפיית המתח תאפשר לזרימת האנרגיה בגוף להיות קלה יותר ותקל על ניקוז הרעלים.

 

שטיפת הגוף עם סבון ממוצרים טבעיים. שטיפה עם סבון רגיל מסירה את שכבת השומן הטבעית של הגוף, שכבת שומן זו הינה הכרחית לבריאות העור. הסבון חודר דרך נקבוביות העור ומשבש את היכולת הטבעית של הגוף להתנקות.

 

ההמלצה היא להחליף את הסבון לסבון העשוי ממוצרים טבעיים, ואף לצמצם את שטיפות הגוף בסבון. מומלץ לרחוץ את הגוף במים ואף להקפיד על שפשוף עור הגוף עם ספוג גס לפני או בזמן הרחצה.

 

לבוש בדים "נושמים". הבדים אשר מהם עשויים הלבוש חשובים מאד לבריאות העור. מומלץ להקפיד על בדי כותנה או פשתן ולהימנע מבד סינטטי אשר מונע התנדפות של זיעה.

 

בישום טבעי. חשוב לזכור כי מיסוך הריח על ידי בשמים אינה מהווה פיתרון יעיל ועלול לגרום להחרפת המצב מפאת סתימת נקבוביות העור מהן יוצאים אותם רעלים. מומלץ להשתמש בבשמים או דיאדורנטים טבעיים אשר אינם מכילים אלומיניום ואינם סותמים את הנקבוביות. דיאדורנטים המכילים שמנים אתרים או על בסיס המינרל אלום (דיאדורנט אבן קריסטל) מומלצים ביותר.

 

חשוב לציין כי ריח זיעה חריף הינו תסמין בלבד, כך שיש לטפל בגורם עצמו. התסמין מצביע על חוסר איזון בגוף ואי טיפול יגרור חוסר איזון חריף יותר אשר עלול להוביל למחלה.