אנחנו שותים אותם, מכינים מהם אוכל, שוחים בהם, מנקים איתם, אפילו משחקים איתם, ובסוף היום מתרחצים בהם. אבל מסתבר שהמים, כבר אלפי שנים,  משמשים כאמצעי למרפא והרגעה.

 

בשנים האחרונות, במסגרת אימוץ שיטות טיפול אלטרנטיביות והוספתן גם לסל הטיפולים הסטנדרטי, נפוצות בארץ שיטות טיפול שונות במים.

 

החל משחיית תינוקות שהפכה לחוג חובה לשיפור הקשר תינוק-הורה, שיפור המוטוריקה ולימוד התנהגות במים, טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים שמגיעים לטיפולי מים בגלל ניוון שרירים, אוטיזם, בעיות קשב וריכוז, וכלה במבוגרים שמגיעים לשחרר גב תפוס או אזור שהפך מוגבל לתנועה עם הגיל.

הידרותראפיה

ההידרותראפיה כוללת את שיטות הטיפול השונות (הידרו – מים) ומחולקת לטיפולים אקטיביים ולטיפולים פאסיביים. האקטיביים עובדים על הרעיון של "שימור יוצר שיפור" - מטרתם לעבוד על בעיה כרונית – החל מכאבי גב ועד בעיה של חרדות.

 

אלון וייס, ממתחם ווטרדנס בתל אביב, קורא לסוג האחרון "כניעה מעונג", וגם ממליץ ל"קונטרול פריקס" "להגיע עם צ'קלאקה". הסוג הפאסיבי מיועד להרפיה נקודתית או חווייתית לגוף ולנפש.

 

מחיר:

 

וואטסו ו-ווטרדאנס

הטכניקות הרווחות בארץ הן וואטסו וג'יהארה. אבל כדי לתת תמונה רחבה יותר על הוואטסו, כדאי להזכיר גם את הווטרדנס.

 

וואטסו ו-ווטרדנס הן תולדה של תנועה שהתחילה לפני כ-30 שנה, כאשר הרולד דן, מאסטר בשיאצו מצפון קליפורניה, התחיל להטמיע את השיאצו במעיינות חמים. לאלמנטים של שיאצו נוספו הקרבה במים, חוסר המשקל, תחושת הריחוף, שלוקחת את הנפש למחוזות חדשים.

 

ווטרדנס מעביר את הוואטסו אל מתחת למים - צלילה של ממש והנעת הגוף בתצורות של בעלי חיים ימיים ואמנויות לחימה.

 

"וואטסו מתאים לתחילת תהליך של טיפול", מסביר וייס. "בשלב זה, כשאנחנו נמצאים מעל פני המים, נבנה האמון בין המטפל והמטופל. החלק של הצלילה - ווטרדנס – הוא סוג של טיפול המשך".

 

מחיר  לוואטסו ו-ווטרדנס – 300-200 שקל לטיפול של כשעה.

ג'הארה

הרעיון המרכזי של שיטת ג'הארה הוא ליצור היארכות בעמוד השדרה ולהפחית מתח מהמפרקים.המטופל לומד לסמוך על המטפל ויחד יוצאים למסע להכרת הגוף.

 

"למים יש תכונותשהמטפל בהם לומד - טווחי התנועה גדלים, והטמפרטורה הגבוהה (בריכות טיפוליות המים בטמפרטורה של כ-34 מעלות) גורמת להרפיית השרירים ויוצרת רגיעה במערכת העצבים המרכזית ושיפור במצב רוח", אומרת נטע אהרוני, מרפאה בעיסוק, הידרותרפיסטית ומטפלת ג'הארה בכירה.

 

"המטפל מנסה ללמוד את הגוף של המטופל. יש לנו ליקויים עם הזמן ואנחנו מלמדים את הגוף תנועות מיותרות".

 

בטיפול חד פעמי, כזה שמקבלים במתנה מחברה ליום ההולדת או הולכים עם בן הזוג לחגוג את יום הנישואים, הדגש הוא על התרגעות. "אני כן שואלת אם יש בעיה מיוחדת או לחץ באיזור מסוים, בדיוק כמו שישאלו אותך אם תלכי לקבל מסאז' בבית מלון שבו את מתארחת", אומרת נטע.

 

מחיר: כאשר מדובר בסדרה של טיפולים, נע בין 150 ל-250 שקל לטיפול של חצי שעה עד 45 דקות.

 

חוויה חד-פעמית להתרגעות תעלה לכם 250-300 ל-45 דקות.

 

 

התעמלות במים

 

התעמלות במים מיועדת לבני הגיל השלישי, לאנשים שעברו פציעה, לנשים בהריון ולאחר לידה ולאנשים שסובלים מתסמינים כמו בעיות בפרקים או דלקת בכתף.

 

תנועת המים האיטית והתנגדותם אליה תורמת ליציבה ומאפשרת לשרירים להתארך.

 

"היתרון הראשון הוא שמדובר בקבוצות – ההתעמלות דורשת יציאה מהבית ומפגש עם אנשים יוצר מצב רוח טוב", אומר וייס. "העבודה במים מאפשרת למערכות לעבוד בלי ליצור עומס על השלד, לשפר אוריינטציה, ללמוד לנוח, להרפות את הגוף ולתת למצברים להיטען".

 

מחיר ממוצע לחוג חודשי: כ-300 שקל

אירובי וספינינג במים

אחד מהחידושים בתחום הספורט, מאפשר להתעמל, לפתח סיבולת לב ריאה כמו בכל פעילות גופנית אחרת, וכמובן – לשרוף קלוריות – כל זאת תוך מינימום הזעה ובלי מראה מולך.

מחיר ממוצע לחוג חודשי: כ-300 שקל.