קיץ, חום ולחות והימצאות רבה בתוך מים, הם מרכיבים קלאסיים להתפתחות זיהומים ודלקות למיניהם. הנרתיק הוא אחד המקומות המועדים לפורענות.

 

לדברי ד"ר דגנית סמואל רופאת נשים, הזיהום העיקרי התוקף על פי רוב את הנרתיק, הוא פטריות ובראשן הקנדידה אלביקנס. זיהומים נוספים הם טריכומונס (סוג של טפיל), בקטריאל וגינוזיס, כלמידיה, זיבה (גנוריאה) ועגבת (סיפיליס) שהם זיהומים חיידקים. סוגרים את הרשימה זיהומים ממקור נגיפי (ויראלי) כמו הרפס סימפלקס ופפילומה (HPV).

 

עוד בonlife:

איך נדבקים?

"דרכי ההדבקה מגורמים אלה שונות ומגוונות החל ביחסי מין, דרך בריכות, ג'קוזי, וכלה בהדבקה עצמית. הדבקה עצמית יכולה להתרחש, למשל, בגלל נדידה של חיידקים ופטריות שמקורם בדרכי העיכול, במהלך יחסי מין, במיוחד כשמשלבים יחסי מי אנאליים ווגינליים", אומרת ד"ר סמואל.

 

חשוב לציין, כי זיהומים בנרתיק עלולים להדביק גם את בן הזוג ביחסי מין ללא קונדום, וחוזר חלילה. במקרים רבים, אפשר גם לקבל זיהומים בעקבות ישיבה בשירותים על מגן אסלה שישבו שם לפניכם חולים במחלה פטרייתית, או אפילו מנתז מים מן האסלה. 

 

"הדבקה חוזרת עלולה להופיע גם בעקבות לבישת תחתונים שלא הורתחו. במקרה של נטייה להישנות דלקות ההמלצה היא להשתמש בעיקר בתחתוני כותנה ולהרתיח אותם בכביסה", טוענת ד"ר סמואל.

 

אפרת אבידור, רכזת מגמת הנטורופתיה בקמפוס ברושים באוניברסיטת ת"א, מוסיפה כי נטייה לזיהומים בנרתיק עלולה להופיע בעקבות חוסר איזון הורמונלי, השכיח בנשים בטרם גיל ההתבגרות המינית, נשים לאחר לידה ונשים לאחר גיל המעבר. 

 

"הזיהומים עלולים להיגרם בשל חומרים כימיים מגרים, כשימוש בתרופות, או במוצרי היגיינה המגרים ישירות את הקרומים העדינים של הנרתיק, בשל זיהום פטרייתי, חיידקי או נגיפי השכיחים בגיל הפריון".

 

האבחון נעשה בדרך כלל בעקבות תלונה על צריבה או גרד, או כל תחושה של אי נוחות שאינה חולפת מאליה. גם גברים יכולים להבחין בתופעה, כשבת זוגם מתלוננת בפניהם על תופעות אלה בעת קיום יסי מין.

אפשר לטפל בזה

טיפולים קונוונציונליים. הטיפול שייתן רופא הנשים הוא ספציפי לזיהום. נגד הפטרת ישנם תכשירים ספציפיים השונים מהתכשירים האנטיביוטיים נגד החיידקים, ואף לווירוסים טיפול תרופתי משלהם.

 

טיפולים משלימים. ניתן לנסות לטפל בדלקת באמצעות מי חומץ, יוגורט ביו, שמן עץ התה, חלקם יעילים ואחרים פחות.  יש למרוח את החומרים על האיזור הדלקתי.

 

בטיפול הנטורופטי מתייחסים גם למצבה הרגשי והנפשי של המטופלת; מצבי לחץ לאורך זמן לדוגמה עלולים להחמיר את הנטייה להישנות הדלקת הנרתיקית.

 

תזונה מתאימה. כדי למנוע ולטפל בזיהום בנרתיק יש להקפיד על תזונה עשירה באבות המזון, תוך הימנעות מכל המזונות המזוקקים והפחמימות הפשוטות.

 

במקרים מסוימים נבדוק אלרגיה למזונות כגורם לדלקות חוזרות בנרתיק, ונשתדל להימנע משמרים, חיטה, מוצרי חלב וחומרים משמרים. במקרה של זיהום פטרייתי יש להימנע באופן מוחלט מסוכרים ומשמרים, המעודדים את הפעילות הפטרייתית ופוגעים בפעילות החיסונית הטבעית של הגוף.

 

על התזונה ותוספי המזון להינתן, כמובן, באופן אישי לכל מטופלת על פי מצבה וגורם המחלה. בדרך כלל נרצה להוסיף לתזונתה פרוביוטיקה מסוג לקטובצילוס אסידופולוס, העוזר במניעה של שגשוג יתר של חיידקי מעיים פתוגניים בנרתיק.

 

היגיינה. רחיצת יתר עלולה לגרום לגירוי יתר מקומי, בשל יובש הנוצר בעקבות פעילות חומרי הסבון. לכן, כדאי להקפיד על שטיפה פעמיים ביום ללא חומרי ניקיון, אלא רק במים.

כל הדרכים למניעה

לשמור על האיזור יבש. החום והלחות באזור הנרתיק, המוגברים על ידי החום והלחות של הקיץ מהווים תנאים אופטימליים להתפתחות ושגשוג הפטרת והדלקות האחרות. מומלץ להימנע מלבישת תחתונים מבד סינתטי, וכן ללבוש בגדים משוחררים שאינם צמודים בפלג הגוף התחתון.

 

להעדיף פחות חוטיני. החוטיני הוא פס דק באזור הנרתיק, הנע ומוסיף על החיכוך הקיים ממילא באזור זה. הוא אינו אסתטי מבחינת הנקיון שלו, ולמי שנוטה לסבול מהפרשות או גירוי עורי, מומלץ לוותר עליו.

 

להמעיט מרחצה בבריכות או במקורות מים. מקורות מים ציבוריים (בריכות שחייה או ג'קוזי) אמורים אמנם להיות מטופלים בחומרי חיטוי למניעת שגשוג פטריות וחיידקים, ועם זאת קשה לדעת באילו מהם הרמות אכן עומדות בתקן.

 

לא לקחת אנטיביוטיקה אם לא חייבים. הפטרת אכן נוטה להתעורר לאחר טיפול אנטיביוטי, הואיל שהוא מחסל את אוכלוסיית החיידקים ומאפשר את התחזקות הפטריות. מומלץ בעת נטילת אנטיביוטיקה וקצת לאחר סיום הטיפול בה, לקחת פרוביוטיקה.

 

לא להזניח פצעים או יובש. צריבה חולפת נגרמת כתוצאה מפציעה בשל חיכוך, או פציעת העור בשל זיהום חיידקי, פטרייתי, או ויראלי. גם יובש בנרתיק בשל גיל המעבר, או סיבה אחרת הגורמת לירידת רמות האסטרוגנים בנרתיק עלולים לעורר צריבה וגרד. צריבה בגלל דלקת תהיה מלווה בהפרשה עם או בלי ריח.