אנחנו ההורים, כמו בכל שנה, מנהלים מאבקים נגד מחירי ספרי הלימוד ש"כואבים לנו בכיס". גם הפעם אנחנו מכוונים לכתובת הלא נכונה. לא הוצאות הספרים אשמות בסכומי העתק שאנו מוציאים מכיסנו - אלא אוזלת יד של משרד החינוך. מה הכוונה?

 

עוד בonlife:

 

חדשות לבקרים יוצאות מהדורות ספרים חדשות וההורים נדרשים לרכוש אותם במקום להסתפק בגרסה הישנה יותר וטובה לא פחות. והכל במחירים גבוהים. אבל זה לא חייב להיות ככה - במיזם יוצא דופן וראוי להערכה לפני כ-10 שנים יזם משרד החינוך את אחד המפעלים המבורכים ביותר שמטרתו לספק ספרי לימוד משומשים וחדשים בתוך בתי הספר ובמחיר סביר בהחלט.

 

הבעיה היא שמשרד החינוך נמנע מלחייב את בית הספר לאמץ את הפרויקט - וכך כולנו נפגעים, והילדים ממשפחות מעוטות יכולת נפגעים יותר מכולם.

 

מהי אותה יוזמה שהשרים מפחדים לכפות על מנהלי בתי הספר?

שם היוזמה "השאלת ספרי לימוד".  משרד החינוך הקצה תקציב מכובד לכל בית ספר מצטרף. המטרה: שכל תלמיד יצטייד בסל ספרי לימוד מלא, עדכני ובמצב ראוי, במינימום של הוצאה כספית.

 זהו פרויקט חברתי-קהילתי מהמעלה הראשונה. כחלק מהפרויקט התלמידים מועסקים באיסוף ספרים משומשים במהלך החופשות, מופעלות סדנאות כריכה לכריכת ספרים המיועדים להשאלה ולחידוש ספרים ישנים.

 

הנושא המרכזי בפרויקט הוא השאלת ספרי לימוד - אבל יש בו הרבה יותר מזה. בבתי ספר המפעילים את הפרויקט נוצר הווי סביבו ומוטמעים באמצעותו ערכים של שוויון, שמירה על רכוש, תרומה לקהילה  ושלא לדבר על שיתוף בלקיחת אחריות מוסרית נגד הוצאות מיותרות.

 

רק 280 שקלים על כל ספרי הלימוד? 

על כל זאת נדרשים ההורים  לשלם סך של 280 שקלים לתלמיד בבית הספר היסודי  ו-310 שקלים בחטיבות הביניים ובתיכונים. סכום נמוך בהרבה בהשוואה לתקציב רכישת הספרים השנתי המתחיל ב-700 שקלים לילד והשמיים הם הגבול.

 

פרויקט נפלא, אבל מתוך 4,000 בתי ספר במדינת ישראל הוא קיים רק ב-1,140 בתי ספר. מדוע יוזמה עם חשיבות חברתית, כלכלית, חינוכית וסביבתית זו לא מתקיימת בכל בתי הספר כחובה וכמדיניות?

 התשובות העגומות הן:

  1. לאף שר חינוך אין מספיק אומץ להלחם עבור ערך חברתי אמיתי - ולתת הנחיה חד משמעית לכל מנהלי בתי הספר שמפעל זה הינו חובה ולא רשות. שרי החינוך לדורותיהם מפחדים להיכנס לעימות עם מנהלי בתי הספר וכתוצאה מכך, איש היישר בעיניו יעשה.
  2. מנהלים רבים בוחרים שלא "להתעסק" בפרויקט השאלת ספרי הלימוד המהווה "טרדה" נוספת.

 

עכשיו דרוש האומץ ליישם את הפרויקט

מכיוון שמשרד החינו מתגלה כאן במערומיו - הכוח צריך לבוא מההורים. לכן אני פונה אליכם ההורים המארגנים את מחאת ספרי הלימוד - עמדו על זכויותיכם ודרשו ממנהלי בתי הספר לקיים לאלתר את פרויקט השאלת ספרי הלימוד עבור ילדיכם. פנו לוועד ההורים וודאו שהוא דורש זאת ממנהלות ומנהלי בתי הספר בשם כלל ההורים.

 

וכך במקום להתבזר ולהוביל מאבקים ארוכי טווח עם סיכויי הצלחה השואפים ל-0, ההורים ימקדו את מאבקם בדברים יעילים ואפשריים. וחשוב לא פחות - ניתנים לביצוע כמעט מיידי.

 

ולשר החינוך אני מציעה שיאמץ מעט אומץ ציבורי, עמידה איתנה מול מנהלי בתי הספר, והוצאת הנחיה חד משמעית לכל בתי הספר להפעיל פרויקט זה לאלתר.