בישראל שנת 2011 נשים הן עצמאיות ודעתניות , עובדות, מרוויחות ובונות לעצמן קריירה; אבל השינויים הללו, כמו גם שינויים במבנה התא המשפחתי ועלייה באחוז האמהות החד הוריות מבחירה, לא הופנמו בביטוח הלאומי.  בביטוח הלאומי של שנת 2011 עדיין מפלים נשים ומתייחסים אליהן כאל עקרות בית שאינן מפרנסות.

 

עוד בonlife:

 

קרן מור וארנה פיטוסי מתעדכנות לפני קילוף המלפפונים. צילום: ברק פכטר

בעוד שהביטוח לאומי יעניק קצבה לגבר שאינו עובד ומבקש לקבל קצבת נכות כללית לפי יכולתו להשתלב בשוק העבודה - כלפי הנשים אין הוא נוהג כך. אישה שאינה עובדת מוגדרת אוטומטית כעקרת בית וכשירותה לקבל קצבה, הנמוכה מזו של גבר, נמדדת לפי יכולתה לבצע את מטלות משק הבית, לדוגמה: ניקיון הבית, שטיפת כלים, תליית כביסה, ואפילו קילוף מלפפונים.

 

אסתי זקהיים משתעשעת עם מלפפון. צילום: ברק פכטר

גם אם מדובר באישה שמאחוריה קריירה מפוארת של 30 שנים או יותר ובחרה שלא לעבוד ב-4 השנים לפני הפציעה או המחלה - עברה התעסוקתי נמחק. היא אינה מורה, רופאה או כלכלנית - אלא עקרת בית. המיומנויות שלה מסתכמות בקילוף מלפפונים וניקיון.

אפליה אתם אומרים

החוק מסביר: נשים אשר עבדו עשרות שנים, ואשר אינן עובדות במשך ארבע שנים לפני הגשת התביעה, תוגדרנה על ידי הביטוח הלאומי באופן אוטומטי כעקרות בית. "עקרת בית" אשר חלתה ומבקשת להיות זכאית לקצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי, תיבחן על פי יכולתה לתפקד במשק הבית ובמרבית המקרים תהיה זכאית רק לקצבה חלקית.

 

הילה קורח ושרה פון שוורצה מתאפרות. צילום: ברק פכטר

 

אמניות, בדרניות וסלביות רבות יוצאות כעת נגד האפליה הפוגענים הזו נגד הנשים. הן התגייסו במהירות להצטלם לקמפיין חדש שישנה את הסעיף בחוק.

 

מי הגיעה? קרן מור, אפרת רייטן , שרה פון שוורצה, אסתי זקהיים, נתי קלוגר, הילה קורח, מירה עווד לבנת פורן ועוד רבות אחרות. כולן שלפו מלפפונים לצילומים לקליפ על מנת להדגים את כישורי עקרות הבית שלהם.

 

מה המטרה? שתקליקו על מכתב מחאה שיישלח לשר הרווחה ול 120 חברי כנסת.

 

 

מירה עווד  עם מלפפונים