אם חשקתם בשיניים צחורות, תאלצו להיפרד מכמה אלפי שקלים. וגם להחליט באיזו שיטה לבחור: זו שמבוצעת לבד בבית, או זו שמבצעים אצל רופאי שיניים, במרפאה. בשתי השיטות עושים שימוש באותם חומרי הלבנה, רק בריכוזים שונים.יש רופאי שיניים שיציעו לכם גם הקרנות של אור או לייזר, כדי לזרז את התהליך.

 

אבל האם בכלל צריך להשתמש בחומרים? אחת הטענות שנשמעות כיום, היא שההלבנה מושגת בזכות "ייבוש" השן. וכך, למשל, אם יושבים בפה בפתוח במשך שעה, ללא חומרי הלבנה, השיניים ישנו את צבען בגלל התייבשות חומר השן החיצוני. אבל האם זה בכלל אפשרי, לשבת כך? עד שהנושא לא יתברר, שלא לומר – יתבהר, ההמלצה היא להמשיך ולהשתמש בחומרי הלבנה.  

 

עוד ב-Onlife:

הגורמים המכתימים: תורשה, אנטיביוטיקה, קפה ויין

"שיניים צחורות ו"חיוך של מיליון דולר" הן משאת נפש מערבית, ששורשיה בתרבות ההלניסטית, והמשכה באשליות הוליווד", אומר ד"ר נחום סאמט, מומחה לשיקום הפה, חבר סגל ההוראה בית הספר לרפואת שיניים, באוניברסיטת הרווארד, בבוסטון שבארצות הברית, ובעל מרפאה פרטית בתל אביב. ד"ר סאמט מספר כי באזורים נידחים בהודו חושקים דווקא בשיניים אדומות, ובצפון תאילנד - בשחורות. אבל במערב, כאמור, פורחת תעשיית ההלבנה.  

 

לדבריו, צבע השיניים הטבעי הוא מגוון ויכול להיות צהבהב, אפרפר ואפילו חום אדמדם, בגלל נטייה תורשתית. צבע השיניים יכול גם להשתנות בגלל כתמי קפה ותה, יין אדום, עישון או בגלל הצטברות שכבת אבנית על השיניים. סיבה נפוצה נוספת לגוון אפור-שחור של השיניים הוא שימוש בתרופות אנטיביוטיות מסוג טטרציקלין בילדות.

 

לפני שבוחרים את השיטה המתאימה, צריך לבצע ניקוי יסודי של השיניים ולהסיר את שכבת האבנית. לאחר מכן, ניתן להלבין את השיניים באחת משתי צורות הלבנה: ביתית או במרפאה. ההלבנה מתבצעת במריחה של חומרים מחמצנים על השיניים. בשתי השיטות מדובר באותם חומרים, רק הריכוז שלהם שונה: נמוך - בהלבנה ביתית, ובריכוז גבוה אצל רופא השיניים. 

בהלבנה ביתית מניחים את החומרים במעין סד שנוצר על פי תבנית השיניים (בארצות הברית נמכרים גם סדים אוניברסליים שבדרך כלל מתאימים לרוב האוכלוסיה). את החומרים מקבלים מרופא השיניים. מרכיבים את הסד המלא בחומר למשך כחצי שעה עד שעה, מדי יום, במשך כשבועיים.  

 

הטיפול במרפאה הוא חד פעמי, בדרך כלל. הרופא מניח על החניכיים יריע מסיליקון או ג'ל, שכדי שחומרי ההלבנה לא יגעו בהם. הרופא מורח את החומר על השיניים למשך כשעה או יותר.

 

בדרך כלל התוצאות הן דרמטיות בשתי השיטות, מבטיח ד"ר סאמט, כי העין נמשכת לצבע הלבן הבוהק. 

איזו שיטה הכי מתאימה לכם?

 

הלבנת שיניים בבית מתאימה:

1. לאנשים עם משמעת עצמית, שיכולים להקפיד על ביצוע הטיפול, פעם ביום.

 

2. לאנשים שזקוקים להלבנה משמעותית. לדברי ד" סאמט "יש גבול לכמות החומר המתחמצן שאפשר לשים על השיניים בטיפול יחידי במרפאה".  בבית גם אפשר להמשיך את הטיפול מעבר לפרק הזמן שנקבע, כדי לשפר את התוצאות.

 

3. לאנשים שלא מסוגלים לשבת שעה שלמה בפה פתוח, כפי שדורש הטיפול במרפאה.

 

4. לאנשים שלא סובלים מרגישות בשיניים או בחניכיים ויש חשש שחומרי ההלבנה יצרבו להם (אי אפשר לדעת זאת מראש). משום שבהנחה עצמית קשה להימנע ממגע בין החומר לבין החניכיים.  

הלבנת שיניים במרפאה מתאימה:

1. לאנשים שזקוקים לפתרון מיידי, חד פעמי ומהיר.

 

2. לאנשים שאינם מסוגלים להתחייב על טיפול עצמי לאורך זמן.

 

3. שמסוגלים לשבת על כסא הטיפולים לפרק זמן של שעה או יותר. זה משך הזמן הנחוץ להלבנה. לתוצאות משמעותיות יותר, ייתכן צורך במספר טיפולים.

 

4. כשצבע השיניים אינו אחיד ויש עליהן כתמים שונים. רופא השיניים יכול להניח יותר חומר במקומות המועדים. בבית אין אפשרות לפזר את החומר בצורה לא אחידה.

 

5. לאנשים שניסו הלבנה ביתית, אבל החומר צרב את החניכיים. רופא שיניים יכול להיות מדויק יותר ולהניח את החומר באופו מבוקר יותר, כך שלא יהיה מגע בחניכיים.

כמה זמן נשמרות תוצאות ההלבנה?

לדברי ד"ר סאמט, בשתי השיטות, הביתית והמרפאתית, התוצאות נשמרות בין חצי שנה למספר שנים. "מה שמשפיע על שימור התוצאות קשור להרגלי חיים: שתיית קפה ותה, עישון, לעתים שתיית יין, שיכולים לשנות את הצבע".

 

כאמור, ההלבנה היא דרמטית, אבל חזרת הצבע הקודם היא הדרגתית ולכן לעתים רק לאחר שנה מבחינים שהשיניים כבר לא בוהקות כשהיו. "אם רוצים לשמר את ההלבנה כדי לעשות טיפול חוזר כל חצי שנה. קוראים לזה "בוסט", כלומר – תגבור", ממליץ ד"ר סאמט.

 

כשעושים את הטיפול הביתי, מבצעים בוסט כל חצי שנה למשך מספר ימים בודדים. בטיפול אצל רופא נחוץ בוסט כל שנה או שנתיים, בהתאם לחוות דעת הרופא המטפל.

 

המלצה נוספת, להלבנה ביתית: להמשיך את הטיפול כמה ימים נוספים, לאחר שמגיעים לגוון השיניים הרצוי.  

 

מומלץ לבצע את הבוסט לאחר ניקוי אצל שיננית. כדאי גם להקפיד עם ניקוי שיניים אצל שיננית, אחת לחצי שנה. 

הסיכונים הידועים בהלבנת שיניים

  • פגיעה זמנית בחניכיים. יש שמתארים זאת כסוג של כוויה, כמו לאחר אכילת מאכל או שתיית משקה רותח. מדובר בפגיעה זמנית.

 

  • רגישות בשיניים במהלך השימוש בחומרי ההלבנה. "זו בעיה אמתית, שיצרניות החומרים משקיעות לא מעט בפתרונה. בין השאר, בתוספת חומרים מרגיעים לתערובת ההלבנה. אפשרות נוספת היא צחצוח השיניים במשחות שמיועדות להפחתת רגישות", מדגש ד"ר סאמט וממליץ: "אם במהלך הלבנה ביתית הרגשתם תחושות לא נעימות בשן, דווחו על   כככך לרופא".

 

  • האם חימום השיניים בלייזר מסוכן? "היפוטתית, כן, אבל עובדה שמליוני פיות בעולם עברו את הטיפול כך שאם היתה סכנה, כבר היינו מודעים לכך", אומר ד"ר סאמט.

עם זאת, לדברי סאמט, לא בטוח שלשימוש בלייזר או באור משמעות רבה. לדבריו, חומרי ההלבנה שבהם משתמשים בלייזר יעילים פחות, לכן מוסיפים את הלייזר כדי להגביר את יעילותן.  באופן כללי, הלייזר או האור אמורים לשפר תוצאות אך לא מדובר על הבדלים דרמטיים, אלא יותר בהעדפה של רופא לעבוד בשיטה כזו או אחרת.

 

  • טענת נוספת שנשמעת, היא שמגע החומרים בחניכיים, בטיפול הביתי, גורם לחדירה של רדיקלים חופשיים למחזור הדם. "אין לכך הוכחות מדעיות, אבל יש רופאים שממליצים על שימוש באנטיאוקסידנטים במהלך ההלבנה ולאחריה", אומר ד"ר סאמט. 

מי בכלל צריך הלבנה?

"הלבנת שיניים היא טיפול אסתטי, כמוה כניתוח פלסטי. תפיסת עולמי היא, שמה שלא חייבים לעשות, לא עושים. אבל מי שמרגיש ששיניים לבנות יגבירו את בטחונו העצמי, זה שווה את המאמץ", אומר ד"ר סאמט שמעיד כי לא ביצע את הטיפול בעצמו או בבני משפחתו, אבל בקרב הקולגות האמריקאים יש לא מעט רופאי שיניים שעשו זאת.  

 

בנוסף, ד"ר סאמט מדגיש כי לא חייבים להלבין את השיניים בשתי הלסתות, ואפשר להסתפק בהלבנה השיניים העליונות, שנחשפות יותר מהתחתונות בזמן חיוך או דיבור. "הלבנת השיניים העליונות מעניקה לאדם מראה צעיר יותר".

 

האם כדאי להשתמש ב"סטריפ"? מדובר בפסים שמרוחים בחומר הלבנה, ושמצמידים לשיניים, על פי הוראות היצרן. התוצאות לא מאוד דרמטיות, פחות מהלבנה ביתית או אצל רופא שיניים, שוב, בגלל ריכוז החומר. בעיה נוספת: לעתים נשאר רווח בין שולי הסטריפ הישרים, לבין החניכיים, כך שנוצר על השן איזור זעיר שאינו חשוף להלבנה. יתרון נוסף: המחיר הזול. 

 

לפני כמה שנים הם נמכרו גם בישראל, נכון להיום - כבר לא. על פי הערכת משרד הבריאות, ייתכן שהמהלך השיווקי הזה נכשל. בכל מקרה, שום בקשה לשיווק והפצת המוצרים לא התקבל אצלם בשנים האחרונות. כנראה שגם בארצות הברית פחתה הפופולריות.

המחירים:

הלבנה ביתית, לסת אחת (תחתונה או עליונה): 600-1,500 שקלים.

 

הלבנת שיניים במרפאה, לסת אחת (עם או בלי שימוש בלייזר ובהקרנת אור): 1,000-1,800