הצורך בחזייה ראשונה, כמו שיחות אחרות על התפתחות ומיניות,  הוא נושא מביך שעלול לעורר לא מעט אי נוחות בקרב ההורים. הורים רבים מודים שהם רוצים להיות פתוחים וקשובים אך שמדובר בנושאים סביב מיניות הפתיחות ונעלמת ואת מקומה תופסת מבוכה גדולה.

 

עוד ב-Onlife:

 

לפעמים הסיבה לכך היא זיכרונות לא נעימים של ההורה מסיטואציה דומה בילדותו שעוררה מבוכה וקושי בין השאר בשל הקושי במציאת חזייה מתאימה – אבל יש חדשות טובות. בימינו קיימות חנויות רבות המוכרות הלבשה תחתונה לצעירות והמגוון המוצע גדול.

 

מבוכה נוספת נוצרת בשל חוסר הבהירות לגבי מי צריכה להיות היוזמה של  קניית חזייה ראשונה:  האם האמא היא שצריכה ליזום שיחה בנושא, או שכדאי להמתין לבקשה מפורשת של הילדה- נערה.

 

פיתרון תפישתי למבוכה יכול לסייע לכם להתמודד עם השלב העדין הזה: פשוט התייחסו לרכישת חזייה ראשונה כרכישת פריט אופנה חדש למלתחה ולא כשלב התפתחותי מביך.

 

חזייה ראשונה של טריומף, להשיג במשביר לצרכן.

באיזה גיל מומלץ לקנות?

הדס לוז, סטייליסטית ומנחת קבוצות לנשים בהריון מדגישה כי אין גיל מדויק בו יש צורך בחזייה: "לא מדובר כאן בגיל אלא בשלב התפתחותי. זה יכול להיות גם בגיל מוקדם יחסית, למשל שהילדה בת 9. חשוב לזכור שההתפתחות המינית בארץ ובעולם מוקדמת יותר".

 

החזייה הראשונה

הדס ממליצה להתחיל בגוזייה: "כעיקרון כדי למנוע מבוכה כשיש מצד אחד ניצני חזה ומצד שני אין באמת חזה הזקוק לתמיכה או לחזייה כדאי להתחיל בגוזייה. יש לה שני תפקידים חשובים:

 

  • הראשון – לגרום לילדה או לנערה להרגיש נוח עם עצמה ולהתלבש כפי שנוח לה.
  • המטרה השנייה היא למנוע ממנה לנסות להסתיר את התפתחותה. כיוון שילדות ונערות מתחילות ללכת בכתפיים כפופות כדי "לטשטש" את ניצני החזה, וזה לא בריא.

 

השלב הראשון - גוזייה

השלב הבא הוא חזייה

"מדובר בשלב שלפעמים מתרחש ממש מהר וכאן נדרשת רגישות שלנו ההורים. אז לא להתנפל על הילדה ולהביך אותה. חשוב לראות שיש התעסקות ועניין – ואז להעלות את הנושא.

 

 

איך בוחרים חזייה ראשונה:

מקום: בוחרים מקום נוח ונעים. חשוב לבחור חנות שבה המוכרת לא מלחיצה או מתעקשת להיכנס ולהביך את הילדה בתא המדידה.

סוג החזייה: מומלץ לחפש חזייה מטריקו ולא מתחרה. נערות מעדיפות מראה נקי תחרה בולטת מבעד לחולצה.

 

חזייה מרופדת: יש נערות שירצו חזייה מרופדת או קצת מגדילה, לפחות בשלבים הראשונים. אל תיבהלו מזה ואל תחשבו שהבקשה הבאה תהיה ניתוח הגדלת חזה. בדרך כלל הסיבה היא שזה מסתיר את הפטמות ומונע מהן מבוכה.

 

סגירה: חזייה, גם של נערות, צריכה להיסגר בחנות על הקרס הראשון ולא השני או השלישי. חזיות נוטות להימתח ולכן חזייה שלא תיסגר נכון תישאר גדולה לאחר שתעבור כביסה.

 

חשוב שגם הכתפיות יהיו חצי פתוחות ולא סגורות לגמרי – שוב, כדי למנוע מצב בו אחרי כמה כביסות הן יהפכו לרפויות.

 

ברזלים: מומלץ להתחיל בחזיית טריקו עם ריפוד כפול או כל חזייה שהנערה רוצה. עם זאת, כדאי לדחות את החזייה עם הברזלים לשלבים שבהם החזה זקוק לתמיכה.