"אמא, כואבת לי הבטן..." נשמע לכם מוכר? כמה פעמים כבר עמדתם על סף הדלת, מביטים בשעון משתאים ולא מאמינים שהנה הפעם תצליחו להגיע בזמן לפגישה, לעבודה, לתור אצל הספר - כשלפתע נשמעה שורת המחץ הזו? הורים נתקלים בתופעה הזו בתדירות גבוהה הרבה יותר כשחוזרים לשנת הלימודים.

 

מדוע זה קורה, והאם כאבי הבטן האלו הם אמיתיים או רק "בראש"?

 

חוזרים לבית הספר עם onlife

 

לקראת תחילת שנת הלימודים ד"ר אילנה ויינטראוב, מומחית לגסטרואנטרולוגיה ילדים מסבירה כיצד להבחין בין כאבי הבטן ומתי כדאי לפנות לרופא.  

  

בזמן התרגשות או חשש: ילדים מתלוננים לעיתים על כאב בטן כבעת התרגשות. לרוב ניתן יהיה לראות שהילד נרגש או לקשר את הופעת הדיווח על כאב הבטן עם מצב טעון רגשית כמו סביבה חדשה, מבחן או הכנת מטלה לימודית כלשהי. בדרך כלל במצבים אלה התלונות על כאב תחלופנה תוך פרק זמן קצר ובעיקר אם תוסח דעתו של הילד מהגורם למצוקה. 

 

בניגוד למצבי מחלה כאב הבטן לא ילווה בסימני סבל אחרים כמו חום או הקאות אך ייתכן ויהיו מספר יציאות רכות שאינן שלשולים. לעיתים ילדים מגיעים לבירורים ארוכים ומיותרים כאשר הסיבה לתלונות גופניות היא סיבה רגשית ולכן ערנותכם ההורים - חשובה ביותר.

 

אכילה מהירה: הניסיון לארגן ילד לבית הספר תוך 20 דקות ולכלול בהם גם צחצוח שיניים, רחצת פנים, החלפת בגדים ואכילה של ארוחת בוקר דשנה היא משימה שנדונה לכישלון. כדאי להקדיש לפחות 10-15 דקות לשתייה של כוס חלב או תה ואכילת כריך קטן או עוגייה.

 

חשוב לזכור כי כוס חלב, שערכה התזונתי כ-100 קלוריות, מכילה גם חלבונים ושומנים שתורמים לתחושת שובע המסייעת  לריכוז בלימודים. זאת לעומת  20-40 קלוריות בכוס תה שמרביתן מתקבלות מהסוכר המוסף לתה. כאב בטן יכול לנבוע מאכילה מהירה וחשוב לזכור את זה.

ביטוי של רעב: שוב מצאתם את הכריך כמעט שלם בילקוט של ילדכם? ובכן אתם לא לבד. לא מעט מהילדים אוכלים חלק קטן מארוחת העשר, אם בכלל, כך שהם נשארים רעבים עד ארוחת הצהריים. כשהם כבר מגיעים לארוחת הצהריים הם אוכלים במהירות ושוב מתלוננים על כאב בטן, שנובע בעצם מכניסה של כמות גדולה של מזון לקיבה תוך פרק זמן קצר.

 

ראשית, אל תוותרו. הסבירו שוב ושוב לילדכם עד כמה משמעותית ארוחת העשר בשבילו. שאלו את הילד מה הוא אוהב והציגו בפניו אפשרויות של מזון בעל ערך תזונתי גבוה כמו גבינות, חומוס, טחינה או נקניק. ,

 

כדאי לצייד את הילד בכריך ומנת פרי או ירק. שילוב רצועות ירקות בכריך משדרגת את טעמו ואת ערכו התזונתי ויש סיכוי רב יותר שהילד יאכל אותו. מומלץ להימנע ממתן ביצים או מיונז כיוון שהם מקור לחיידקים כאשר הם נמצאים זמן ממושך מחוץ לקירור ולהימנע משוקולד וריבות.

 

שינויים בתפריט: במהלך החופש הגדול התפריט התזונתי משתנה מיום ליום. לא מעט מהילדים התעוררו בשעות הצהרים ורק אז אכלו את הארוחה הראשונה של היום. חלקם אכלו אוכל במסגרת שהייה בקייטנות, חלקם אכלו אוכל ביתי שבישלה סבתא וחלקם "חטפו" משהו במהלך הטיול המשותף עם ההורים. עם החזרה לשגרה ושינוי מועדי האכילה עלולים להתפתח כאבי בטן. יש להקפיד על זמני הארוחות כך ששגרת יומם של הילדים תכלול 3 ארוחות עיקריות ועוד שתי ארוחות ביניים.

זיהום במערכת העיכול: די בילד אחד שהגיע חולה לכיתה או לגן, כדי לגרום להדבקת שאר הילדים בכיתה במחלה. כאשר מדובר במחלות מעי זיהומיות ההדבקה נגרמת לרוב עקב מגע עם הפרשות מהפה או צואה. על כן, חשוב להקפיד לא לשלוח ילד חולה לבית הספר.

 

בנוסף, הסבירו לילדכם עד כמה חשוב לשטוף ידיים. במידה וילדכם נדבק בזיהום במעי וסובל מסימפטומים כגון: שלשול, בחילה, גזים, מיחושי בטן או קשיים בעיכול, ניתן להיעזר בתרחיף כמו פינק ביסמוט או קלבטן, שאין צורך במרשם רופא עבורו. הקפידו לא לתת אותם לפרק זמן ארוך או על בסיס קבוע.

 

התאפקות: כאב בטן עלול להעיד על עצירות שנובעת מהימנעות מהליכה לשירותים. מתן צואה הוא תהליך שנשלט בחלקו באופן רצוני. רבים מהילדים "מתאפקים" ונמנעים מהליכה לשירותים כאשר הם בבית הספר, עקב חוסר היגיינה מספק וחוסר פרטיות. לחלקם לא יהיה זמן ללכת לשירותים גם לאחר מכן מכיוון שהם ירוצו לחוגים שונים או יהיו מרותקים מדי למחשב או תכנית טלוויזיה חשובה וישכחו את הפעולה החשובה הזו.

 

השלב הבא יהיה הצטברות צואה קשה, כאבי בטן ולעיתים אף בריחת צואה ללבנים. יש  להסביר לילדים עד כמה חשוב לייחד זמן לפעולה חשובה זו. מומלץ לכוון אותם ללכת לשירותים מדי יום בשעות הערב, לאחר סיום הפעילויות השונות, ולהקדיש כ-15 דקות לפעולה. אל תהפכו את השירותים למגרש משחקים. הילד עלול להתבלבל ולחשוב שמטרת הביקור בשירותים היא אחרת. 

 

ריטלין והפרעות קשב וריכוז: חשוב לזכור כי עם תחילת שנת הלימודים חלק מהילדים מתחילים לקחת תרופות ממשפחת הריטלין. תרופה זו יכולה לגרום לעיתים לכאב בטן אך חשוב מכך היא גורמת לירידה בתיאבון. עם אותם ילדים יש להקפיד על ארוחת בוקר מסודרת ולצייד אותם בחטיפים עתירי אנרגיה כדי שיוכלו לאכול במהלך שעות בית הספר. 

 

ד"ר ויינטראוב מדגישה  שאם ילדכם מתלונן באופן עקבי ולאורך זמן על כאבי בטן, צרבת, בחילה, הקאה, שלשולים או יציאות דמיות, חוסר עלייה במשקל או חום – יש לחשוד במחלה המערבת את מערכת העיכול ועליכם לפנות להמשך בירור של הרופא המטפל.