בסביבות גיל שנתיים, הורים רבים מעבירים את ילדם למיטת מעבר או למיטת נוער. סביב גיל זה רוב הילדים או הפעוטות עוברים שינויים נוספים כגון משמעותיים בחייהם, שיכולים ליצור קושי במעבר נוסף.  גמילה מחיתולים, גמילה ממוצץ, כניסה למסגרת חדשה, הולדת אח ועוד, הם חלק מהשינויים המאפיינים את הגיל הזה.

 

עוד בonlife:

 

כמו בכל שינוי, ישנם ילדים המסתגלים במהירות למעבר ולהרדמות במיטתם החדשה וישנים לילות רצופים. וישנם ילדים,המתקשים להירדם במיטתם החדשה ובעקבות זה צפויים לחזור ולהתעורר מספר פעמים במהלך הלילה.

 

החשש הגדול ביותר במעבר למיטת מעבר או למיטת נוער הוא של ההורים עצמם. הורים רבים חוששים כי המעבר למיטת נוער יפתח בפני הילד אופציה לרדת ממיטתו במהלך השכבה ובמהלך הלילה. לכן, ישנה העדפה להשאיר את הילד עד כמה שניתן במיטת התינוק.

 

ישנם הבדלים במעבר למיטת מעבר או למיטת נוער במשפחה. ילדים בכורים לרוב יטו לרדת מהמיטה, על מנת לבצע "בדיקת גבולות" במשך מספר ימים ואילו ילדים שלהם אחים גדולים ישמחו לנטוש את מיטת "התינוק" ולעבור למיטת "גדולים", כמו האחים הגדולים בבית.

מתי מומלץ להעביר את הילד מיטה?

קיימים מספר קווים מנחים לזמן הנכון, למוכנות ובשלות הפעוט להעברתו למיטת נוער לפעמים ההורה חייב לעשות את השינוי כיוון שישנם שינויים בבית כמו לידת אח חדש ולעיתים זו החלטה נינוחה יותר. מומלץ לשים לב לדברים הבאים:

 

התינוק יכול  לטפס וליפול ממיטת התינוק: בהנחה שווידאתם כי מיטת התינוק נמצאת בשלב האחרון והנמוך ביותר חשוב לא להשאיר במיטה תינוק או פעוט שיכול ויודע לצאת מהמיטה בכוחות עצמו.

 

בשלות קוגניטיבית: הפעוט מבין שיש למיטה "גבולות" ואין יורדים מהמיטה מבלי לקרוא להורים. ייתכן כי הפעוט תחילה ינסה לבדוק "גבולות ". מהיום הראשון למעבר, חשוב להיות עקביים ולהחזיר אותו למיטתו ללא הסברים על מנת לא להיגרר ולגרום למאבקי כוחות.

 

מצפים להולדת תינוק חדש במשפחה: הזמן המומלץ  להעברת הפעוט למיטת נוער או למיטת מעבר הינו כחודשיים לפי הלידה הצפויה בהתחשב כמובן, בגילו של הפעוט ובבשלותו לכך. העברתו טרום הלידה ללא לחץ ובקצב איטי, תעזור לו להתרגל למעבר למיטתו החדשה.

אם לא ניתן להעביר את הפעוט מיטה טרם לידת התינוק, מומלץ לחכות עם המעבר כ-4-5 חודשים, על מנת לאפשר לילד הבכור להסתגל לתינוק החדש בבית. חשוב ורצוי כי מיטת התינוק תהה פנויה מספר שבועות טרם הנחת התינוק החדש במיטה על מנת לגרום למיטה להוות אזור "ניטרלי" ובכך למנוע מהפעוט ל"רכושנות" כלפי המיטה.

 

בזמן שינויים נוספים השתדלו לא להעביר את הפעוט למיטת מעבר או למיטת נוער, כשברקע שינויים גדולים נוספים, לדוגמא: כניסה לגן חדש, הולדת אח, גמילה ממוצץ , גמילה מחיתולים וכו'.

מהי מיטת מעבר?

מיטת מעבר היא מיטה נמוכה משמעותית מגובהה של מיטת תינוק ללא הסורגים ולכן היא בטיחותית יותר. יש להצמיד את המיטה לצד אחד של הקיר ולהתקין מעקה מתואם למיטה למניעת נפילתו של הילד מהמיטה.

 

חלק מהמזרונים שרכשתם למיטת תינוק יתאימו למיטת המעבר אבל לא למיטת נוער. מיטות נוער רחבות יותר וארוכות יותר ממיטות מעבר. בדקו טרם רכישת מיטה המעבר את מידותיו של המזרון כך שהילד לא ייפול ברווח שעלול להיווצר ממידות קטנות יותר של מזרון.

טיפים למעבר חלק יותר:

השתמשו באותו סדין: בתקופה הראשונה השתדלו להשתמש באותו הסדין ובאותה השמיכה שהילד היה רגיל אליו כשישן במיטת תינוק עד שהילד יתרגל למיטה החדשה.

 

תאמו ציפיות והכינו את הפעוט מראש. לאחר שבחרתם מיטת מעבר או מיטת נוער, שתפו את הפעוט והראו לו את המיטה החדשה . הכינו אותו כי הוא עובר בקרוב לישון במיטה של "גדולים" כמו אמא ואבא. במידה והמיטה נלקחה ממכר או בן משפחה והפעוט אוהב אותו, דברו על כך שהמיטה היתה של בן המשפחה האהוב והוא שמח לתת לו אותו. במידה ורכשתם מיטה מיד שנייה, אפשר לצבוע את המיטה יחד או להדביק מדבקות שהילד אוהב.

 

טבילת  "אש" - בשנת היום. השתדלו שהשינה הראשונה של הילד במיטה החדשה תהייה במהלך היום, אם לא הצלחתם זה לא סוף העולם.

 

עידוד ודרבון הילד. עודדו את הילד לנסות את המיטה במהלך היום הראשון, תנו לו לשחק במיטתו לבד או איתכם. ניתן לשחק איתם במשחק קופסא במיטה שלהם או עם בובות וכו'. כמו כן, אפשרי לערוך מסיבה קטנה לכבוד המעבר של הילד למיטה של "גדולים", אפו עוגה יחד, הפריחו בלון, בחברת המשפחה או עם חברים של הילד. ניתן אף לערוך מסיבת פיג'מה.

 

בזמן השכבה, הישארו החדר. אם הילד חושש לישון במיטתו בימים הראשונים, הישארו איתם בחדר עד שיירדמו, בהדרגה יתרחקו מהמיטה שלהם.
 

זכרו בכל מקרה אל תלחצו בלילות הראשונים אם לא צולחים בקלות. עם הרבה התמדה, והכי חשוב עקביות, המעבר יהיה קל יותר משחשבתם.