ימים מרגשים מאד עוברים עלי ועלינו. חלום של שש שנים, שותפות של 350 נשים, הבשילו לכדי שני ספרים מדהימים – "נשים לגופן" בעברית ו"אל מרה וקאינואה" בערבית. הספר בעברית כבר כאן והוא כל כך יפה, חשוב ומאיר עיניים. הוא בדיוק מה שחלמנו שיהיה - תנ"ך לבריאות נשים בישראל. זה לקח  שנים של עבודה מאומצת, כתיבה, מחקר, ראיונות וחשיבה של מאות נשות מקצוע וגם כמה גברים, אבל היה שווה לחכות.

 

עוד ב-Onlife:

 

אז הספר שלנו כבר כאן. הוא ספר חובה שיהיה על המדף בבית וניתן יהיה לפנות אליו שכשאת מתלבטת על אמצעי מניעה, הפסקת הריון, קשיי פוריות, טיפול הורמונאלי חליפי בגיל המעבר, איך להפיק את המירב מביקור אצל רופא, איך מסתמן התקף לב אצל נשים בשונה מגברים, איך לדבר עם הבת שלך על המחזור ועוד ועוד.

 

אני מחזיקה בידיי את האוצר הזה בן שני הקילוגרמים ו - 800 העמודים – הספר "נשים לגופן", ונדהמת לחשוב שהכל התחיל ממתנה שקבלתי מחברה יקרה לפני כעשור: הספר האמריקאי הנודע:  Our Bodies Ourselves. בשבילי זה היה מפגש מדהים. כל כך הרבה דברים שקראתי על הגוף והבריאות שלי בספר הזה גרמו לי לתהות: "איך לא ידעתי את זה?!". 

 

באותה תקופה כתבתי את המחקר שלי על חוויות של נשים ישראליות בבדיקות גניקולוגיות. מחקר שהתחיל מעבודה משותפת שכתבתי עם חברתי הטובה טל תמיר, לימים, העורכת הראשית המהוללת של הספר "נשים לגופן". ראיונות עומק עם עשרות נשים ישראליות, חיזקו אצלי את התחושה שרבות מאיתנו, כולל אני כמובן, מסתובבות  עם מידה רבה של חוסר ידע ולעיתים אף עם ריחוק וניכור כלפי הגוף, הבריאות והמיניות שלנו.

נשים דברו על  "המקום ההוא" וסיפרו ש"בחיים לא הסתכלתי מה הולך שם למטה"... "זה התחום שלו (הגניקולוג) אני לא רוצה לדעת".  בנוסף עלו הרבה קושי ותסכול על המפגש עם הממסד הרפואי.

 

מנשים - אל נשים

המילים האלה, הנשים האלה, הדהדו אצלי חזק מאד והובילו אותי לפעול הלאה. התחלתי לקבץ קבוצה של נשים מדהימות שבאו ממגוון תחומים: רופאות, מיילדות, אחיות, דיאטניות, סקסולוגיות, פעילות חברתיות, פמיניסטיות וחוקרות בתחום המגדר. כולנו חשנו שחסר ידע, ושהידע הקיים הוא מוגבל ובעייתי. ואם אנחנו חשות כך, אז ודאי שעבור אוכלוסיות מוחלשות ומודרות הבעיה קשה עוד יותר.

 

מלכתחילה היו בקבוצה שותפות גם יהודיות וגם ערביות. התחלנו לנבור בנתונים והבנו שלמרות קיומם של חוק בריאות ממלכתי וטכנולוגיה מתקדמת, המצב בישראל מטריד במיוחד. הרגשנו שהנושא חייב התייחסות ממוקדת שתגיע הפעם מאיתנו  - מנשים אל נשים.

 

פגישת הייסוד של עמותת נשים לגופן, התקיימה בנווה שלום בהשתתפות 13 שותפות אמיצות לדרך, כולן נשות מקצוע בתחום ממגוון שכבות הגיל והחברה. היה מאד מרגש. הוחלט להקים עמותה שתהווה מרחב בו נשים תוכלנה להיפגש, לכתוב ולדבר על בריאות גוף ומיניות של נשים.  היה ברור לנו שהפרויקט הראשון שלנו כ"נשים לגופן" יהיה פרויקט כתיבת שני ספרים בשתי שפות – עברית וערבית – ברוח רב המכר האמריקאי Our Bodies Ourselves .

 

המטרה הייתה ליצור התאמה תרבותית של הספר למציאות החיים שלנו בישראל. לפי הנושאים בהם עוסק הספר הקמנו  32 קבוצות כתיבה הכוללות נשות מקצוע בתחום ונשים המביאות חוויה ואמירה אישית. אספנו מידע מעשי ומשפטי והפעלנו מערך של מראיינות שעברו הכשרה ב"נשים לגופן" לקיום ראיונות איכותניים ויצאו לראיין מאות נשים ישראליות מכל רחבי הארץ.

 

במהרה נרתמו אלנו 350 נשות ואנשי מקצוע ממגוון תחומי הרפואה והבריאות וכן נשות ציבור ועיתונאיות מובילות. כולן וכולם עשו זאת בהתנדבות, מתוך הכרה ואמונה אמיתית בחשיבות הספר. מרגש במיוחד היה התהליך- כמעט ולא היה איש או אשת מקצוע מומחים בתחומם אליהם פנינו שלא הסכימ/ה כמעט מיידית להתגייס ולתרום מזמנה/ו.

 

גם עכשיו, אחרי שש שנים, אנחנו עדיין משתאות מכך שמהרגע הראשון, כמעט כל אשה שפגשנו ועניינו בפעילות, הגיבה בחום וברצון להשתתף ולעזור. אני באמת חושבת שנשים מצטרפות לעשייה כי הנושאים האלו מדברים אליהן - כנשות מקצוע, כאמהות לבנות וכנשים.  

 

מבולבלות? בשביל זה נועד הספר

אנחנו חלק מרשת בינלאומית של נשים -  ישנן יותר מעשרים עמותות דומות לנו ברחבי העולם (!) - זהו תמיד פרויקט מנשים לנשים, עשייה חברתית שמתחילה מלמטה, מהשטח, ועולה למעלה, מתחילה בקטן ומכוונת לגדול.

 

הקריאה בספר שלנו מייצרת לא אחת סימני שאלה ולא סימני קריאה. חשוב לנו שנשים ישתמשו במידע שאנו כתבנו כשהן מבולבלות, לקראת מפגש רפואי, בצמתים של קבלת החלטות בנוגע לבריאותן, למיניותן וגם סתם על מנת לדעת ולהכיר את עצמן יותר. לכן דאגנו לכתוב בצורה ברורה, בגובה העיניים בשילוב נתונים עדכניים וכתובות לעזרה וקריאה נוספת.

 

כתוצאה מכל זה, היום אני מדברת עם הבת שלי על הבריאות שלה, על המחזור ועל מיניות באופן לגמרי אחר. אני מעריכה שהיא תדבר אחרת עם החברות שלה ומעגלי ההשפעה והמודעות מתרחבים וימשיכו להתרחב.

 

החלום שלי היא שהספרים שלנו, האתר והסדנאות יגיעו לאלפי נשים בישראל וייגעו בחייהן כפי שנגעו בחיי.   

 

 

לדף הפייסבוק של "נשים לגופן"