בגיל מוקדם יחסית אנו נדרשים לבחור מקצוע. המטרה היא לנהל קריירה מוצלחת, להוביל, לשנות את העולם – ליהנות ממה שאנחנו עושים. אבל במקרים רבים, כעבור שנים לא מעטות, אנו מגלים ש"זה לא מה שעושה לנו את זה". כי אנו בנקודה שאי אפשר להתקדם ממנה, או שיש תחושה של מיאוס, שחיקה או רצון לשנות.

 

עוד ב-Onlife

רגע לפני שאתם מחליטים על הסבה מקצועית, מומלץ ללמוד טוב את השטח אליו אתם מתכננים להיכנס. כך למשל, ישנן הסבות מיוחדות המתאימות לאוכלוסיה אקדמאית, ישנם קורסים מסובסדים על ידי המדינה שיכולים לסייע לכם בצעדים הראשונים, ישנן הסבות שידרשו מכם הכשרה לעומת אחרות שהן רק עניין של יוזמה, ישנן הסבות שיאפשרו לכם לעבוד מהבית לעומת אחרות שידרשו מכם הגעה למשרד ועוד.

 

הנה 10 הסבות מקצועיות וכל מה שאתם צריכים לדעת כדי להחליט אם זה הדבר הנכון עבורכם.

 

1. הוראה

ללמד מקצוע אהוב ולהנחיל ידע (צילום: שאטרסטוק)

 

אחד התחומים הפופולריים בהסבה הוא למקצוע ההוראה. אם אתם חושבים שיש לכם מה לתרום כדי לשפר את השכלתו של דור העתיד, יכול להיות שזה המסלול עבורכם. כך שגם אם לא מצאתם עבודה בתחום הלימודים שלכם, תוכלו ללמד אותו ולהרוויח פעמיים – לעסוק במקצוע אהוב ולהקנות את הידע לדור הצעיר.

 

מילה מאיתנו: קיים מחסור גדול מאוד במורים מקצועיים, כך שאם אתם מגיעים מרקע מקצועי יכולה להיות לכם תרומה מאוד גדולה למערכת. הצורך הרב במורים מפחית גם את נושא האפליה על רקע גיל ומגדר, מה גם שמקצוע ההוראה מאפשר לכם לעבוד מהבית כמורים פרטיים בנוסף או במקום העבודה במוסד חינוכי מוכר.

 

הצעדים הנדרשים: קיימים קורסי הסבה מקצועית להוראה המוצעים לאקדמאיים. במכללות ברחבי הארץ יוכלו להתאים לכם מסלול לימודים שיהלום את הרקע והתארים האקדמיים שברשותכם כמו גם את האילוצים שלכם, למשל עבודה או ניהול משפחה. כך או אחרת ההסבה להוראה תדרוש מכם 30 – 60 שעות לימוד שבועיות, תלוי לאיזה מקצוע אתם עושים את ההסבה ומאיזה רקע אתם מגיעים. משך הלימודים – כשנה.

 

שכר: מערכת החינוך מתגמלת אקדמאיים בכל הנוגע לשכרם החודשי. העובדה שיש לכם תואר אקדמי תשדרג לכם את השכר, ואם תוסיפו לכך אפשרות להעלאות נוספות בעקבות השתלמויות מקצועיות, תוכלו להגיע לאזור ה-10,000 שקלים לחודש. אם תבחרו לעסוק גם בהוראה פרטית או מקוונת, תוכלו אף להגדיל את השכר.

 

2. מקצועות סיוע ועזרה

רצון לסייע (צילום: שאטרסטוק)

מקצועות דוגמת עבודה סוציאלית או אחות סיעודית מוצעים גם כן במסגרת הסבות מקצועיות לאקדמאיים. אם אתם באים מרקע של פסיכולוגיה, חינוך, חברה, רוח או סוציולוגיה, עבודה כעובד סוציאלית תהיה עבורכם המשך ישיר למסלול הלימודים. הסבה למקצועות הסיעוד דורשת מכם רק רצון ויכולת אמיתיים לסייע לאדם אחר.  

 

מילה מאיתנו: מקצועות העבודה הסוציאלית והסיעוד דורשים משאבים נפשיים מאוד גדולים. לא פעם תיתקלו במקרים קשים ותידרשו לתת מענה טיפולי או פיזי כדי לענות לצרכים של אותו אדם. לפני שאתם עושים את הצעד חשוב לדעת שתוכלו לעמוד במעמסה הרגשית.

 

הצעדים הנדרשים: כדי לעשות הסבה לעבודה סוציאלית תידרשו לסיים את התואר הראשון בממוצע ציונים של 80 לפחות.חלק מהלימודים הם עיוניים, וחלקם מתבצע תוך התנסויות מעשיות במעבדת המחקר ובשטח.

הסבה מקצועית למקצועות הסיעוד מוצעת לכל מי שברשותו תואר אקדמאי. משך הלימודים כשנתיים, במהלכם תלמדו לימודים עיוניים ומעשיים בנושאי בריאות גברים, נשים, ילדים ותינוקות.

 

שכר: עובדים סוציאליים ואחיות מתחילים מרוויחים 4,500 – 7,000 שקלים בחודש, תלוי ברקע ממנו הם מגיעים ובמוסד בו הם עובדים. ככל שהוותק ורמת המקצועיות עולים, כך עולה גם המשכורת.

3. מיחשוב – תיכנות, ניהול רשתות

עבודה תובענית (צילום: שאטרסטוק)

 

העבודה בחברות ההיי טק היא מאוד קוסמת ברמה הכלכלית, אבל צריך גם לקחת בחשבון את העובדה שמדובר בדרך כלל בעבודות תובעניות במיוחד. אם אתם מחליטים להיכנס לתחום, חשוב לוודא שיש לכם יתרון יחסי על פני מתכנתים צעירים שיתנפלו על כל באג או תוכנה חדשה בשיא המרץ.

 

מילה מאיתנו: אם הנדסה הוא נושא שזורם לכם בדם, ויש לכם את הגיבוי מהבית להשקיע שעות על גבי שעות במשרד, אולי שווה לכם ללכת לכיוון. בכל מקרה צריך לקחת בחשבון שבמקצועות האלו מדובר בתהליך לימוד בלתי פוסק שישאיר אתכם עם היד על הדופק. אם אתם מרגישים שהמוח כבר לא קולט כמו פעם, אולי כדאי לוותר.

 

הצעדים הנדרשים: ידע מוקדם במקצועות ההנדסה, אנגלית ברמה טובה מאוד ובקיאות בתוכנות המחשב השונות הבסיסיות. אם יש לכם את כל אלו, תידרשו לקחת קורס של כשנתיים, או לחילופין קורס הסבה לתיכנות האורך שבעה חודשים בלבד. בחלק מהמקומות ידרשו מכם להגיע לראיון קבלה, בו תיבחן ההתאמה שלכם לקורס.

 

שכר: הנדסאי אלקטרוניקה ומחשבים בראשית דרכו מרוויח כ-6,000 שקלים בחודש, או לחילופין עובד על בסיס שכר שעתי. שכרו של מהנדס תוכנה מתחיל לעומת זאת עומד על כ-10,000 שקלים בחודש. לנתונים האלו יש להוסיף הטבות דוגמת ביטוח מנהלים, רכב, טלפון סלולרי ועוד שבדרך כלל נלוות לתלוש השכר.

 

4. מסעדנות

תחום תחרותי (צילום: שאטרסטוק)

 

ישנן הסבות מקצועיות שדורשות יוזמה והעזה, יותר מאשר תארים אקדמיים וקורסי הכשרה. כך למשל למירי (39) תמיד היה חלום לנהל בית קפה משלה.

 

"בסיבוב הראשון של הקריירה שלי לא היו לי את הממון והאומץ הדרושים כדי לעשות את זה, אבל מאז גדלתי והתחסנתי ולפני כשנה נתתי לעצמי מתנת יום הולדת והתפטרתי ממקום העבודה הקודם כדי לצאת לדרך חדשה.

 

"חשוב מאוד לפני שעושים צעד כזה להיות מאוד סגורים על המהלכים שאת הולכת לעשות, חשוב לדעת שיש לך את הגב הכלכלי לעשות את זה ואת החוסן הנפשי לעמוד איתן בפני רגעים קשים. בעבודתי הקודמת הייתי מנהלת חשבונות, כך שאני יכולה לעשות את כל החישובים החודשיים והשנתיים בעצמי, מה שחוסך לי כסף ומשאיר אותי תמיד בתמונה בכל הנוגע לרווחיות של המקום".

 

מילה מאיתנו: חשוב לזכור שתחום בתי הקפה והמזון הוא מאוד תחרותי, לכן צריך ליזום, לחדש ולהפתיע את הלקוחות מידי פעם וכן למקם את העסק שלכם בנקודה אסטרטגית.  

 

הצעדים הנדרשים: יכול להיות שניהול עסק עצמאי יושב עליכם בול, מצד שני אף פעם לא מזיק ללמוד קצת. במרכזי מט"י (מרכז טיפוח יזמות) ברחבי הארץ ניתנים קורסי הקמה וניהול עסק במחירים מסובסדים. אם אתם לא באים עם רקע בניהול, אולי השקעה של מעט יותר מ-1,000 שקלים בקורס, יחסכו לכם כסף רב וטעויות עתידיות.

 

שכר: בדרך כלל בשנתיים הראשונות ואף יותר הדגש הוא על החזר השקעה והוצאות שוטפות. אחר כך – השמים הם הגבול.

 

5. עיצוב

אפשר להתפרנס גם מאקווריומים (צילום: שאטרסטוק)

 

אם אתם יצירתיים, בעלי מעוף ויש לכם עין עיצובית, יכול להיות שהסבה לתחום העיצוב תמלא לכם מחדש את מצברי הנפש. עיצוב אירועים, שזירת פרחים, עיצוב אקווריומים, יצירת ברכות מקוריות הם רק חלק מהאפשרויות שלכם להפוך את האהבה למקצוע שני.

 

מילה מאיתנו: רצוי ליצור כמה שיותר שיתופי פעולה אסטרטגיים, למשל להיות מעצבת מומלצת או בלעדית או שוזרת מקצועית באולמות אירועים. עניין נוסף בעל חשיבות מכרעת הוא היכולת שלכם לחדש ולהפתיע בעיצובים חדשים שיהפכו אתכם לייחודיים יותר לעומת האחרים.

 

הצעדים הנדרשים: גם במקרה הזה קורס הקמת עסק יכול להיות מועיל במיוחד, אבל לדעתנו תוכלו אף להפיק המון מקורס שיווק המכירות. קורס המוצע גם כן במרכזי מט"י ברחבי הארץ, בעלות מסובסדת של 540 שקלים. הקורס יוכל לסייע לכם בכל הנוגע לתמחור נכון, איתור קהלי יעד חדשים ובחירה באפיקי חשיפה שיועילו לעסק שלכם.

 

שכר: התשלום עבור עיצוב אירוע מתחיל בכ-2,000 שקלים ויכול להגיע לכמה עשרות אלפים (תלוי בעונה, באירוע ובאולם). צריך לקחת בחשבון שההוצאות בתחום גבוהות בעיקר בשל הבלאי הגבוה של האביזרים.

 

אם דווקא נושא שזירת הפרחים עושה לכם את זה, תוכלו להרוויח תשלום עבור כל שעת עבודה, או לחילופין לסגור עם המנהלים על תשלום יומי או עבור כמות סידורים מסויימת. אגב, קיימת אפשרות לעבוד במקצוע הזה מהבית, ולשלוח את הסידורים בהתאם לדרישות.

 

6. אימון

עדיף לעשות את ההסבה בשלבים ולצבור לקוחות (צילום: שאטרסטוק)

 

קואוצ'ינג, אימון גופני ושיעורי כושר פרטיים הם רק חלק מהאפשרויות תחת מטריית ההסבה לאימון. אם יש לכם יכולת שיווק עצמית, ואתם חושבים שתוכלו לשנות את עולמם של הלקוחות בין אם מדובר באימון אישי או פיזי, יכול להיות שזו ההסבה עבורכם.

 

 גל (31), למשל, הגיעה להסבה המקצועית למאמנת כושר אישית אחרי שחברה המליצה לה לעזוב את מקצוע סוכנת המכירות של חברה סלולרית. "הייתי פקעת עצבים 24 שעות ביממה", היא אומרת. "הרגשתי שהחיים שלי פשוט נגמרים בעבודה. לפני כשנה באה אלי חברה, ובשיחה אל תוך הלילה נזכרנו איך בתיכון ראינו את עצמנו משתלבות בתחום של מדריכות אירובי. ישנתי על זה מספר שבועות ואז החלטתי לברר את האפשרויות שלי בנושא. נרשמתי לקורס מדריכי כושר בווינגייט.

 

"עזבתי את מקום העבודה, התחלתי לעסוק בספורט והרגשתי שאני שוב חיה. מעבר לעובדה שירד ממני הרבה לחץ, פתאום נהיה לי דרייב להצליח רק בשביל עצמי".

 

מילה מאיתנו: למרות שמדובר בתחום שהפופולריות שלו נמצאת בשיא, תמיד יימצאו אנשים הצמאים לאימון אישי או גופני. העניין הוא למצוא אותם. בתור התחלה אולי כדאי לשקול לעבוד בתחום בנוסף לעבודה הנוכחית שלכם, ולעשות את ההסבה המלאה בשלבים.

 

הצעדים הנדרשים: בין אם מדובר במאמן אישי או במאמן כושר, חשוב לעבור קורס מתאים. מדובר בקורסים שאורכים מספר חודשים עד שנה, ועלותם עומדת על כמה אלפי שקלים.

 

שכר: שכרו של מאמן כושר מתחיל עומד על 100–150 שקלים לשעה. השכר עולה ככל שרמת המקצועיות והוותק של המורה עולה. מאמן מתחיל בחדר כושר משתכר כ-4,000 שקלים בחודש, כאשר השכר יכול לעלות הודות לעבודה בשעות נוספות וכמובן בהתאם לוותק.

 

בכל הנוגע לאימון אישי, שכרו של קואוצ'ר מתחיל נע סביב ה-7,000 שקלים לשכיר, או 150 – 200 שקלים לשעה עבור פרילנסר. מטבע הדברים, אם תרצו לצבור ניסיון, תוכלו להוריד מחירים ובכך להפוך לאטרקטיביים יותר.

 

 

7. תקשורת

נצלו את הניסיון בתחום ספציפי - וכתבו עליו (צילום: שאטרסטוק)

 

אתרי אינטרנט, מקומונים, עיתונים יומיים, מגזינים, ספרים, חינמונים ועוד ועוד – עולם התקשורת הכתובה יכול להיות כר פורה כאשר מדובר בהסבה מקצועית. כל למשל, אריאלה (36) היא בעלת תואר בעריכת דין, ועד לפני שנתיים עסקה בעיקר בתביעות בענייני משפחה – ועברה לעיתונות.

 

"ראיתי כל כך הרבה משפחות שמתפרקות על כסף ופוגעות בעצמן ובעיקר בילדים, שפשוט נמאס לי מזה, והחלטתי להתקדם הלאה", היא אומרת. "לקחתי בחשבון שנושא הגיל לא ממש משחק לטובתי, ולכן החלטתי לנצל את הידע שלי כעורכת דין בתחום העיסוק הבא שלי. החלטתי להציע את שירותיי ככתבת לענייני משפט בכל מיני מקומונים ואתרי אינטרנט. מאוד מפחיד אותי לעזוב את המשרד ובעצם להתחיל קריירה שנייה מאפס, ולכן אני עדיין כותבת תחת שם בדוי, ובודקת את האפשרות שלי לשרוד כלכלית בעבודה החדשה".

 

מילה מאיתנו:  התעריפים עבור כל כתבה יכולים להיות נמוכים במיוחד. סביר להניח שכתיבה עבור מקור אחד לא תאפשר לכם לגמור את החודש, לכן חשוב ליצור רשת ענפה ככל האפשר של קשרים שיוכלו להניב לכם כתבות. כמובן שניתן לנסות למצוא עבודה כשכיר באחד מגופי התקשורת, אבל התחרות רבה.

 

הצעדים הנדרשים: אם אתם אנשים שהמילה באה להם בקלות, אתם יכולים להתחיל לכתוב ממש עכשיו. אפשר כמובן לקחת קורסים בכתיבה וכך לטפח את המיומנויות שלכם עוד יותר.מחירם של קורסים אלו נע סביב ה-1,500 שקלים, והם נמשים כמה חודשים – שנה.

 

שכר: בתחום התקשורת ניתן לעבוד במתכונת של פרילנסר או במשרה חלקית / מלאה. השכר עבור כתבים פרילנסרים מתחילים עומד על כמה מאות בודדות של שקלים עבור כל כתבה. עבור כתב מקצועי בתחומו התעריף יכול להיות גבוה יותר. אם מדובר בעבודה במשרה מלאה, השכר שמרוויח כתב מתחיל עומד על כ-4,500 שקלים, שכרו על עורך תוכן בתחילת דרכו עומד על כ-6,000 שקלים לחודש.

 

8. תיירות

מי לא אוהב לטייל (צילום: שאטרסטוק)

 

תחום התיירות פופולרי מאוד בארץ ובעולם. אם אתם חולים על כל רגב אדמה במדינת הקודש וגם אם אתם חולמים להמריא כל העת ממדינה למדינה, נושא הדרכת תיירים יכול להוות עבורכם מקצוע מרענן, חדש ומרגש.

 

מילה מאיתנו: צריך לקחת בחשבון שעבודות בתחום מצריכות פעמים רבות היעדרות מהבית. חשוב שיהיה לכם גיבוי מהמשפחה בנושא הזה, כי לא תרצו שכל אריזת תיק שלכם תלווה בוויכוחים מרים. בנוסף, חשוב להיות מקוריים, לסחוף את הקבוצות שאתם מדריכים בפרטי מידע וסיפורים שלא יגרמו להם לנקר לכל אורך הדרך.

 

הצעדים הנדרשים: אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ מציעות קורסי מדריכי טיולים בארץ ובעולם. כמו כן, יש קורס בתיירות ומלונאות מטעם לשכת התעסוקה, אם אתם רוצים לפתח את עצמכם בנושא מזון ומשקאות, ניהול משאבי אנוש ועוד.

 

 

קורסי מדריכי טיולים לדוגמה, נמשכים כשנה – שנה וחצי, במהלכם מתקיימים לימודים עיוניים לצד התנסויות בשטח. קיימת אפשרות לעבור קורס מורי דרך מטעם לשכת התעסוקה במחיר מסובסד. הקורס נמשך כשנה, במהלכו תלמדו פעמיים בשבוע ובמסגרתו תידרשו למינימום של 68 ימי סיור .

 

שכר: שכרו ההתחלתי של מדריך טיולים בארץ נע סביב ה-6,000 שקלים. ניתן גם לקבל תשלום עבור כל טיול – החל מכמה מאות שקלים ועד כ-2,000 שקלים, תלוי באורך הטיול, כמות הילדים, אזור הטיול ועוד. שכרם של עובדים בתחום המלונאות מתחיל גם כן באזור ה-6,000 שקלים, ויכול להכפיל את עצמו ויותר בהתאם לוותק ולביצועים. 

 

9. פרסום

מקצוע שוחק - אנשי קיראייטיב (צילום: שאטרסטוק)

תחשבו  רגע על הפרסומות שאתם רואים בין התוכניות, באתרי האינטרנט או בעיתונים. מה דעכם לכתבו את הסלוגנים של המחר? עבודה בעולם הפרסום נראית מאוד זוהרת מבחוץ, אבל מבפנים מדובר במקצוע מאוד שוחק, שדורש מרפקים, סבלנות ועבודה קשה.

 

מילה מאיתנו: תחום הפרסום הוא תובעני מאוד, וחשוב להבליט את היתרון היחסי שיש לכם על פני עובדים צעירים מכם בהרבה. חשוב לזכור שמדובר בתחום בו ישיבות קריאייטיב למשל יכולות להימשך עד השעות הקטנות של הלילה. אם אתם בעלי משפחות, צריך לקחת את ההשלכות של הנושא בחשבון.

 

הצעדים הנדרשים: גם אם אתם הכי יצירתיים בעולם, ללא קורס מקצועי לא תוכלו להתקדם במשרדי הפרסום השונים. משך הקורסים כשנה – שנתיים, והם מוצעים במסגרת אוניברסיטאית, מכללות או בבתי ספר ייעודיים למקצועות הפרסום. בשלב הבא תידרשו לצבור ניסיון בתחום, מה שעלול להצריך מכם לעיתים לעבוד ללא תמורה או בעבור תמורה נמוכה מאוד.

 

שכר: קופירייטר מתחיל ללא כל ניסיון מרוויח כ-3,500 שקלים בחודש. לאחר כמה שנות ניסיון השכר יכול גם לשלש את עצמו, אבל תצטרכו לעבוד מאוד מאוד קשה לצורך כך.

 

10. הנחית קבוצות\ הרצאות\ הפעלות באירועים

צאו מהמשרד - אבל לא מהתחום (צילום: שאטרסטוק)

 

אם אתם אוהבים את תחום העיסוק שלכם, אבל נמאס לכם מהשגרה המשרדית, אולי תוכלו לעשות סוויץ' קטן וללמד אנשים אחרים את מה שאתם יודעים לעשות כל כך טוב. כך למשל, אם יש לכם ידע נרחב בנושא שוק ההון, אולי תוכלו להרצות בתחום כעצמאיים או כחלק מתוכנית לימוד מקצועית.

 

בעיקרון, כל תחום דורש אנשי מקצוע שיוכלו ללמד אחרים איך להצליח. בין אם מדובר בסקסולוגית שעוברת לבדר רווקים ורווקות רגע לפני ששוברים את הכוס, בבעלת ידע וניסיון בגופי תקשורת שהופכת להיות מרצה או מדריכה של סטודנטים או תלמידים שמתעניינים בתחום ובין אם מדובר בגולש גלים שכבר לא כשיר להתחרות, וכעת פתח בית ספר לגלישה.

 

כל ידע או ניסיון שיש לכם יכול להיות לכם לעזר בזמן הסבה מקצועית. יכול להיות שבמקום ללמוד מקצוע חדש ולטפס שוב במעלה הסולם, תוכלו לעשות שימוש חוזר במה שלמדתם, ולהתחיל לעסוק בו מזווית שונה.

 

מילה מאיתנו: הדבר החשוב ביותר הוא לא להיות כמו כולם. חשבו איפה אתם יכולים לחדש ולרגש כדי שהאירועים שתנחו או הסדנאות שתעבירו יהיו כאלו שעוברים מפה לאוזן וצוברים תאוצה בגלל הערך המוסף שלהם. הפכו את הסדנא או ההרצאה שלכם לכזו שיכולה להתאים למגוון קהלי יעד ומסגרות, ככה תוכלו לשווק את עצמכם עבור קהלים רבים והעסק החדש יוכל להניב תוצאות חיוביות.

 

הצעדים הנדרשים: צרו רשת חברתית ענפה, הפיצו את כרטיסי הביקור ותמונות מהאירועים שלכם. הציעו לכתוב באתרי אינטרנט שונים מידע מקצועי תמורת קרדיט ומספר טלפון בו ניתן יהיה לקבל מידע נוסף והמשך שירות. בנו אתר אינטרנט דרכו יוכלו המתעניינים לקבל מידע וכן להשאיר פרטים.

 

שכר: התשלום עבור הפעלה באירוע מתחילה מכמה מאות שקלים ויכולה להגיע גם ל-2,000 שקלים ויותר. כאשר מדובר בסדנא מקצועית, פעמים רבות המפגש הראשוני ניתן בחינם ובהמשך גובים עבור כל שיעור 100-300 שקלים. מחיר סדנה שלמה יכול להגיע לכ-1,000 – 1,500 שקלים, תלוי במספר המפגשים ובאופיים. 

 

השתכנעתם? חשוב שתדעו שלא הכל ורוד

"הסבה מקצועית זה מפחיד, וצריך להיות מוכנים ללילות בלי שינה מחוסר הוודאות", אומר הפסיכולוג ויועץ הקריירה מאיר נבון. "צריך להבין שזה אף פעם לא עובד לפי התכנון. אמנם יש מקרים שזה הולך בקלי קלות, אבל לרוב זה קשה".

 

 אבל קשה יכול גם להיות מתגמל, מספק ומעניין - ולעתים מגיע השלב שפשוט חייבים לצאת מהמשרד הנוח והממוזג אל דרך לא מוכרת. "כשאתה מרגיש שאתה לא רוצה ללכת לעבודה בבוקר, כששום דבר כבר לא מאתגר אותך וכשאתה מרגיש לא מוערך על ידי המנהלים, סימן שמקום העבודה לא עושה לך טוב", אומר נבון. "נקודה נוספת שגורמת להסבה היא החלומות שיש לכל אחד ואחת מאיתנו".

 

אבל משעה שהגענו להחלטה חייבים לתכנן את הכל לפרטי פרטים, ושההחלטה תהייה מלווה בתמיכה של בן הזוג ויתר בני המשפחה. "גם הנושא הכלכלי צריך להיות מונח על השולחן, שכן ברוב המקרים ההסבה תביא איתה ירידה זמנית או קבועה באיכות החיים", אומר וממליץ לשקול להגשים את החלומות מחוץ לשעות העבודה.

 

אין אגו כשמתחילים מההתחלה

מתברר גם שצריך לוותר על לא מעט אגו כשמחליטים לפנות לדרך חדשה. "מי שעשה הסבה מקצועית ימצא עצמו לעתים קרובות מתראיין מול אדם שצעיר ממנו בשנים רבות", אומרת יעל פרימק, מאמנת אישית ומנחת סדנאות לניהול קריירה בAllJobs. "חשוב להבין שעשיית השינוי דורשת מהמועמד להתאים את עצמו לסיטואציה כזו ולהתגמש – כיוון שהוא מגיע חסר ניסיון רלוונטי.

 

עוד, מציינת פרימק מציינת, שצריך להיות מוכנים להתמודד עם חשש מעסיקים לשכור עובדים מבוגרים יחסית. זאת בשל תחושת איום, חשש מהקושי לנהל אותם  - בגלל הניסיון הרב שהם מביאים איתם, או שהשכר שיבקשו יהיה גבוה". היא מבהירה שלפחות בהתחלה כדאי להיות מוכנים לירידה ברמת השכר והבכירות. אבל חשוב לזכור, גם משם אפשר להתקדם, ומשום מרכזיות העבודה בחיינו, סיפוק והגשמה עצמית בקריירה הוא משהו אין לזלזל בו.