אכילה בזמן טיול היא לא דבר פשוט. מצד אחד, אנחנו רוצים לאכול משהו אחר, לא שגרתי. מצד שני, יש בעיה במגוון וביכולת לתמרן כי המזונות שאנו יכולים לקחת עימנו מוגבלים. בסופו של דבר, הפתרון לתזונה נכונה ומתאימה, הוא תכנון מראש והכנה.

 

עוד ב- Onlife

אם רוצים לאכול כמו שצריך ביום טיול, תכנון נכון והתארגנות מספקת, זה שם המשחק. אם לא נתארגן, נאלץ לאכול את כל "השפע" שיש לעולם המערבי להציע לנו בדרכים. לכן, התזונה בטיולים מתחילה כבר מהיום שלפני.

 

8 הצעדים לאוכל הנכון לטיול

1. מים - הגוף שלנו זקוק, בראש ובראשונה,למים. לא קולה, לא משקאות ממותקים בתרמוסים אלא הרבה מים. בתנאים נוחים, כמות המים המומלצת למבוגרים ליום היא 13 כוסות לגברים (3 ליטרים) ו-9 כוסות לנשים (2.2 לנשים). אם הטיול כולל מסלול מאומץ שבו אנו נדרשים לשעות הליכה או טיפוס, רצוי אפילו להוסיף 1/2 ליטר נוסף של מים על כל חצי שעה של פעילות מסוג זה.

 

2. ארוחת הבוקר - בטיולים, לארוחת הבוקר (זו שעוד נאכלת בבית, טרם צאתנו לדרך) חשיבות מכרעת, וזו לא קלישאה. אחרי צום הלילה, כשמאגרי הפחמימות מרוקנים למדי, ארוחת בוקר מאוזנת תתרום לערנות שלנו בנהיגה, למצב הרוח שלנו ולרמת האנרגיה שעימה נתחיל את הטיול. עם זאת, כשמדובר בארוחת בוקר – לא חייבים לפתוח שולחן. גם קערית דגנים עם חלב, קרקר מחיטה מלאה עם גבינה או יוגורט עם 2 כפות גרנולה יעשו את העבודה.

3. כריכים לדרך - אחת הדרכים הטובות להקפיד על תזונה מאוזנת בטיולים היא על ידי הכנת כריכים. בטיולים הכוללים מסלולי הליכה, חשיבות אכילת הפחמימות המורכבות באופן סדיר (מדי 3-4 שעות), היא קריטית, שכן תפקידן העיקרי של הפחמימות הוא מתן אנרגיה. הרי לא נרצה להרגיש מוגבלים במהלך הטיול (למשל לא להצליח לטפס על הר), כתוצאה מחוסר בפחמימות. 

 

ולאילו לחמים הכוונה? גם כאן הכוכבת האמיתית היא החיטה המלאה. לחם מלא רגיל או קל, או אפילו לחמנייה קטנה או חצי פיתה מחיטה מלאה מומלצים בהחלט. כמו כן, חשוב להעריך את אורך הטיול ומידת הקושי שלו. בטיול קצר בן כמה שעות בודדות נוכל להסתפק בכריך אחד. לעומת זאת, בטיול ארוך – יש להיערך בהתאם.

 

כדי למלא את הצרכים התזונתיים המלאים שלנו, נקפיד לשלב בכריך חלבונים איכותיים, שיכולים להחזיק מעמד גם במזג אויר חמים יותר כגון גבינות קשות (אך מופחתות שומן) ולא לשכוח להוסיף לכריך שומן בריא כמו ממרח דק של טחינה או ממרחי מרגרינות רכות בעלי פרופיל שומנים איכותי שאינן מכילות שומן טרנס. אפילו כמה זיתים או 2-3 אגוזי מלך יעשו את העבודה.

 

וכמובן חשוב לא לשכוח ירקות. שלל ירקות תמיד יעשו את הכריך אטרקטיבי, גדול ומשביע יותר.

 

4. ג'אנק פוד בדרך - חשוב להתייחס אליו כאל נורת אזהרה. לא כדאי לקלקל את התזונה הבריאה עם ג'אנק פוד. זכרו שכל הקלוריות שאתם זקוקים להן נמצאות בתיק שלכם. האוכל הזה הוא בדיוק מה שאתם אוהבים (הרי אתם הכנתם אותו), והוא יאפשר לכם למקסם את הטיול שלכם בצורה האופטימאלית ביותר ולהרגיש חיוניים ובריאים.

 

5. פיקניק בטבע - ואם מתחשק פיקניק בטבע? נפלא. חשוב מאוד להקפיד על סוג המזונות שלוקחים וכן על אופן האריזה והאכסון. בטיולים, כשהמזונות נתונים זמן רב מחוץ למקרר, הסיכוי לקלקול המזון גבוה בהרבה.

 

המזון הכי מומלץ לפיקניק הוא אוכל איכותי שנשמר בקופסאות שימורים כגון חלבון איכותי כמו טונה, קטניות כמו שעועית לבנה או גרגרי חומוס, שמהווים מזונות בריאים ביותר בשל תכולת הסיבים הרבה והעובדה שכמעט ואינם מכילים שומן.

 

מומלץ לקחת ירקות ופירות (שטופים היטב) בשלמותם ולהכין סלט קליל במקום. כמובן שלא מומלץ לקחת מזונות בעלי נטייה מהירה להתקלקל כמו מיונז או מזונות המכילים מיונז, אוכל מבושל וכדומה.

6. מסעדות - ואם בכל זאת מתחשק לנו מסעדה? גם כאן – התכנון הוא הכול. קבעו מראש איזו מה אופי המסעדה שבה הייתם רוצים לאכול, איזו ארוחה היא תחליף וחשבו מחדש את כמות הכריכים להם תזדקקו.

 

7. נשנושים - בכל מקרה, השתדלו להימנע מחטיפים, גם מאלו הנחשבים בריאים לכאורה כמו חטיפי אנרגיה למיניהם וקרקרים מסוגים שונים. המטרה היא לא לנשנש ובסופו של דבר, גם חטיפים בריאים הם נשנוש לכל דבר. היו אסרטיביים ושמשו דוגמה לילדיכם: אל תתפתו גם כאשר סוף סוף מצאתם מקום מושלם לפיקניק ולפתע נשמע באוזניכם, קרוב מתמיד, ה"אוטו גלידה" המפורסם.

 

8. זהירות, מאמץ - ואיך אפשר בלי מעט מידע לגבי המאמץ הפיזי שאנו משקיעים בטיול. רבים נוטים לחשוב כי טיולים לא מהווים פעילות גופנית אמיתית מאחר וקצב ההליכה והדופק מתונים. החדשות המרעננות: טיולים רגליים המאופיינים במסלולי הליכה וטיפוס הם דרך נהדרת להרוויח מכל העולמות שכן דווקא פעילות ממושכת בדופק בינוני תורמת מאוד לירידה במסת השומן ולהיצרות ההיקפים כתוצאה מכך.