חשק מיני בריא תלוי בהרבה מאוד פרמטרים. ביניהם, רמת התקינות הפיזיולוגית של הגוף, והפניות הנפשית של בני הזוג. זו מושפעת ממצבי רוח שונים -  תחושות חיוביות של אושר, סיפוק והגשמה עצמית או לחלופין – מתח, מצבי רוח ירודים וחוסר שקט.

 

מבחינה פיזיולוגית, תפקוד מערכת הלב וכלי הדם הוא חיוני ביותר אצל גברים יותר מנשים, בעיקר על מנת לאפשר את התרחבות כלי הדם בפין היוצרת את הזיקפה.

 

בנוסף לכך, נדרשת פעילות הורמונלית תקינה של האשכים ומערכת ההורמונים ליצירה של הורמוני המין הגבריים ותאי הזרע.

 

אבל מה קורה, כאשר הכל בסדר ועדיין החשק המיני ירוד? צמחי המרפא שברשימה הבאה פועלים בשני מישורים  – הגופני והנפשי. והם מתאימים לגברים ולנשים כאחד.

העוזרר (Crataegus spp.)

עץ נפוץ בישראל, אשר פירותיו ועליו משמשים בדרך כלל לטיפול במחלות לב וכלי דם.

 

בעל השפעה ייחודית על מערכת העצבים – גורם לשחרור של עודפי מתח ונוקשות ומשרה נינוחות והרגשה כללית רגועה ושלווה. השפעה זו עשויה להוות אמצעי מעורר מינית באנשים מסוימים.

 

השימוש בפרחים מתאים לגברים ולנשים כאחד, הסובלים מחוסר חשק מיני, על רקע של עודף מתח (מתאים גם לאנשים בריאים ומשוחררים).

 

אופן השימוש. תמצית מרוכזת מפרחים טריים, אך ניתן להשתמש גם בחליטות של פרחים מיובשים מאיכות טובה.

 

הדקל הננסי (Serenoa serrulata)

 מגיע מצפון אמריקה, היה מוכר במשך מאות שנים על ידי האינדיאנים המקומיים, אשר נהגו לאכול את פירותיו. הם האמינו שפירות הדקל הננסי הם מזון מרפא לאין אונות ולירידה בחשק המיני.

 

בארץ הצמח מוכר בעיקר לטיפול בבעיות הקשורות בבלוטת הערמונית, אבל מתאים גם לחיזוק פיזיולוגי ונפשי וכן להעלאה של חשק מיני בגברים וגם בנשים.

 

אופן השימוש. תמצית אלכוהולית מאיכות טובה.

 

קטב מצוי (Tribulus terrestris)

 

 צמח ישראלי נפוץ בישראל וברחבי אירופה ואסיה. ברפואה היוונית הקדומה וברפואה ההודית, הקטב שימש ועודנו משמש "כצמח מחזק ומחזיר נעורים" וכמגביר חשק מיני.  בעל כמה רכיבים פעילים המשפיעים ישירות על רמת ההורמונים בגברים, אך מתאים לשימוש גברים ונשים כאחד.

 

אופן השימוש. ניתן להשתמש תמצית אלכוהולית, בכמוסות או אף מספר עלים בחליטה (טעם מריר ועוקצני).

 

 

שיח אברהם מצוי (Vitex agnus castus)

 

צמח מרפא ישראלי נפוץ, המוכר בשימוש לתמיכה ואיזון המערכת ההורמונאלית הנשית. קיימים מחקרים שמראים את ההשפעה של הפירות הזעירים של הצמח על אזורים מסוימים במוח, באמצעות הגברת הפעילות של הנוירוטרנסמיטר דופאמין.

 

אופן השימוש. נשים מדווחות על עלייה ברמת החשק המיני עם הנטילה של הצמח. לשם כך מספיקות 20-40 טיפות של תמצית אלכוהולית באיכות טובה, הנלקחת פעם אחת ביום, עם היקיצה בבוקר.

    

דמיאנה (Turnera diffusa)

מגיע מאזור מקסיקו ומרכז אמריקה. מעורר ומגביר זרימת דם, ומתאים גם למצבים של עייפות ממושכת. נפוץ מאוד בשימוש גם למטרות של העלאת חשק מיני בגברים ובנשים.

 

אופן השימוש. ניתן להשיג בתמציות אלכוהוליות או בכמוסות.

 

 

האפימדיום (Epimedium grandiflorum)

 

מגיע מסין.זכה לשם המקובל -  Horny Goat weed.  הוא מאוד פופולרי בסין ומככב בהרבה תכשירים טבעיים להגברת חשק ותפקודים מיניים ברחבי העולם.

 

אופן השימוש. חליטה או תמצית אלכוהולית מרוכזת.

צמחים ממריצים נוספים

ניתן להשתמש להעאלאת החשק המיני גם בצמחים ממריצי דם מוכרים יותר כמו למשל: ג'ינג'ר, רוזמרין, מרווה, קינמון, פלפל שחור, ערער וכיוב'. את כל הצמחים הללו ניתן ליטול גם בדרך של חליטה וכמובן גם כתמציות אלכוהוליות מרוכזות.
 

במקרים של מתח ממושך, עייפות קיצונית, או מחלות רקע נלוות הפוגמות בתפקודים המיניים ישנו צורך בהשפעה מחזקת ברמה העמוקה יותר.

 

השפעה כזו ניתן למצוא בשורשים שונים, בעלי השפעה מחזקת רב מערכתית, לרבות חיזוק זרימת דם, כמו למשל: ג'ינסנג קוריאני, ג'ינסנג אמריקאי, ויטניה משכרת, שורש מאקה, אנג'ליקה סינית ומרווה סינית (מרווה אדומה).

 

אופן השימוש. ניתן להשיג בבתי המרקחת המובחרים וברשתות הפארם.