הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מועדון יולדות שיבא בייבי

 

בימים אלה מתחילה ברחבי הארץ תוכנית ייחודית לילדים בעלי עודף משקל. התוכנית, "ילדי הכושר", מיועדת לילדים גילאי 6-12 ומתקיימת בחמישה מוקדים ברחבי הארץ -בית החולים תל השומר, רמת גן, קריית אונו, אשדוד והדר יוסף. בכל ארבעת האחרונים הפעילות מתקיימת בחדרי הכושר של רשת go active.

 

עוד ב onlife:

 

ד"ר גל דובנוב-רז, יוזם התוכנית ומנהל מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא בבית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים בתל השומר, מצביע על תופעה עולמית המחייבת טיפול משולב. "בעיית השמנת הילדים היא בעייה עולמית וארצית. כמות הילדים אשר סובלים ממנה עולה במשך השנים  האחרונות, וברור לכל שחלק מהטיפול בתופעה מחייב פעילות גופנית סדירה אשר מותאמת ליכולות הילד".

 

"ילדים החיים עם עודף משקל נאלצים להתמודד עם קשיים נפשיים ובעיות חברתיות, מעבר לבעיות הגופניות המוכרות. בהרבה מקרים הם חשים אי נוחות להיות חלק מקבוצת ילדים שעוסקת בפעילות גופנית, כמו בחוגים הרגילים. בנוסף, בחלק מהחוגים הספורטיביים ה"רגילים", משך הזמן בו הילדים עוסקים בפעילות פיזית אינו רב, שכן לעתים מתאמנים גם על טכניקה ספציפית – כגון דיוק בבעיטה בכדורגל או בחבטת טניס - ובמקרים אלו ההוצאה האנרגטית אינה גבוהה".

 

נושא נוסף  שמעלה ד"ר דובנוב רז הוא חופשת הקיץ: "רוב החוגים אינם פעילים בחודשי יולי-אוגוסט, והורים רבים רושמים את הילדים רק "אחרי החגים" ובפועל -  מודבר על חודש נובמבר. כך, ישנם ארבעה חודשים ללא פעילות. אנו מציעים לילדים קבוצות ייחודיות הכוללות ילדים דומים להם ביכולות הגופניות ובתכנים הנפשיים, בכדי שירגישו נוח ויעסקו בפעילות פיזית המותאמת לצרכים שלהם. הפעילות בקבוצות כוללת הוצאה אנרגטית רבה בצורה מהנה וכיפית, אשר נמשכת על פני כל השנה – כולל חופשים וחגים".

ספורט זה לא הכל

ידוע היטב שפעילות גופנית לבדה, ברוכה ככל שתהיה, לא יכולה להיות התשובה הבלעדית לעודף המשקל. לצד הפעילות הגופנית, מציעה התוכנית גם ליווי צמוד של רופא, תזונאית, ומתן כלים התנהגותיים במסגרת ביקורי מרפאה אישיים, המשלימים את הטיפול הכוללני בילד.

 

"הילדים מקבלים טיפול פרטני במרכז רב מקצועי", אומר ד"ר דובנוב-רז, "כאשר את הפעילות הם עושים בסניף של רשת חדרי כושר בסמוך למקום המגורים, באווירה ספורטיבית, בריאה ומהנה. כל ילד שמגיע לתוכנית נפגש גם עם אנשי המקצוע השונים, ויחד נבנים היעדים, הן הפיזיים והן הרגשיים".

 

הפעילות מתבצעת שלוש פעמים בשבוע, הרבה יותר מאשר חוגים "רגילים" אחרים, וכאמור, נמשכת לאורך 12 חודשים בשנה, ובמקום קרוב למגורי הילד. מדריכי הכושר שמים דגש רב על הנאה ושילוב משחקים אשר יסחפו את הילדים לתוך הפעילות.

לכל ילד שמן יש משפחה

"מחקרים מכל רחבי העולם הראו שלשיפורים בודדים באורח החיים יש השפעה קטנה יחסית, אולם שילוב מספר מערכות המטפלות בתופעת ההשמנה, מאפשר לעשות שינוי גדול. אנו עדים כעת להתעוררות בקרב מספר משרדי ממשלה שמשלבים כוחות יחד לשיפור אורח החיים הבריא בישראל – וזה נפלא – אך כל אחד צריך לתרום את חלקו למאמץ הלאומי. בתחום האחריות של אלו המעניקים טיפול פרטני, נמצאים הילד וההורה", אומר ד"ר דובנוב-רז. ואכן, הילדים לא לבד במאבק. אנשי הרפואה  והמחקר בכל העולם מצביעים על הקשר הישיר שבין ההורים, החברה הקרובה, הסביבה המודרנית, והשמנת הילדים.

 

"השמנת ילדים היא בעיה רפואית באופן חד משמעי", אומר ד"ר דובנוב-רז. "האחריות הישירה על הטיפול בהשמנתם של הילדים מוטלת בסופו של דבר על ההורים כמובן, וכן על רופאי הילדים –הדמויות הרפואית המרכזיות האמורות לרכז את הטיפול, כמו בכל מצב רפואי אחר. אנו נותנים כלים מעשיים להורה ולילד, הנתפרים אישית לפי העדפות הילד – אך בתוך מסגרת ההמלצות הטיפוליות הלאומיות והבינלאומיות".

 

איך מתחילים?

הורים שמבקשים לצרף את ילדיהם לתוכנית "ילדי הכושר", יפנו ישירות אל חדרי הכושר של רשת "גו-אקטיב" ברמת גן, קרית אונו, אשדוד והדר יוסף. ניתן גם לפנות למרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא בבית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים בתל השומר (עם טופס 17 מרופא הילדים או בתשלום סמלי עצמי) לשם קבלת יעוץ פרטני ופרטים נוספים.