מניסיוני המקצועי והאישי אני יכולה להמליץ לכן: אפשר ואף רצוי ללדת ללא משככי כאבים. אולם הסטטיסטיקה היום מראה שרוב היולדות יבקשו ויקבלו אפידורל בשלב כזה או אחר במהלך הלידה.

 

עוד בonlife:

 

מהו אפידורל?

אפידורל הינו חומר מאלחש המונע את תחושת הכאב והצירים. רבים טועים וחושבים שאפידורל הוא שמו של החומר המוזרק אבל למעשה שמו לקוח מהמקום בו הוא מוזרק. ב"חלל האפידורלי", החלל שבין חוט השדרה לעמוד השדרה הנקרא דורה ועל שמו נקרא האפידורל.

מה עושה האפידורל?

מטרת האפידורל להרדים את חצי הגוף התחתון הכולל את האגן, הרגלים והעצבים המובילים אל האגן והרחם ובכך להעלים את הכאב. אבל יחד עם חוסר התחושה והכאב אליהם כל יולדת מייחלת, מופיע גם חוסר יכולת להניע את הרגליים והאגן במשך כל הלידה. כלומר: חשוב להבין, אישה שקיבלה זריקה אפידורלית לא תוכל לרדת מהמיטה או להסתובב והיא תהיה מחוברת לאינפוזיית נוזלים, מוניטור רציף, ותזדקק לקטטר, לניקוז השתן.

 

איך מתבצעת הזריקה?

היולדת יושבת כפופה או שוכבת בתנוחה עוברית, רופא מרדים מחטא ומבצע הרדמה מקומית באזור. אז מוחדרת מחט חלולה ובתוכה צינורית דקיקה אל החלל האפידורלי בגב. דרך הצינורית מועבר חומר הרדמה. המרדים מוציא מן הגב את המחט ומשאיר רק את הצינורית, החלק החיצוני שלה מודבק בעזרת נייר דביק לכתף. כך שהאישה לא תחוש גוף זר שנמצא בתוך גבההחומר מתחיל להשפיע כעבור  15 עד 20 דקות. חשוב לציין, שישנם מקרים בהם האלחוש לא עובד, או שרק צד אחד של הגוף מאולחש. במקרים אלו חובה ליידע את הרופא.

 

לצערנו, לאפידורל תופעות לוואי שכדאי לדעת עליהם כמו: כאבי גב וכאבי ראש חזקים, (תופעה שתורגש בטווח הארוך). גירוד בעור, חום, צמרמורת (תופעה שתורגש בטווח קצר – כלומר מיד עם קבלת האפידורל).

 

ידוע מדיווחים כי תינוקות שנולדו עם אפידורל מתקשים לינוק בתחילה. האפידורל גם עלול להעלות את חום היולדת – חום מדלל אוקסטוצין מכאן תהיה ירידה באיכות הצירים. יתכן ויתנו ליולדת ולתינוק בצאתו אנטיביוטיקה מחשש לזיהום שברוב המקרים יתברר כמיותר.

יש לך קעקוע? אין אפידורל

 

לא כל הנשים יכולות לקבל  אפידורל. יש מספר מצבים בהם הצוות הרפואי  או מלווה הלידה, עשוי למנוע מיולדת לקבל את האלחוש ועשוי להציע לאישה היולדת דרכים אחרות להתמודד עם הכאב. מדובר במצבים ידועים מראש:

 

  • נשים שיש להן בעיות בתפקודי קרישה או נוטלות תרופות מונעות קרישה.
  • נשים הסובלות מבעיות נירולוגיות לא מיוצבות.
  • נשים הסובלות מזיהומים באזור הגב.
  • נשים עם בעיות גב אחרות.
  • נשים שיש להן קעקוע באזור החדרת הצינורית.

 

באיזה שלב נכון לקבל אפידורל?

משכך כאבים (אפידורל) במקרים רבים מאט את התקדמות הלידה ועלול לגרום להשפעות פיזיולוגית שליליות על היולדת, בטווח הקצר והן לטווח הארוך. אולם לא בכל מצב ולא בכל מחיר אמליץ לוותר עליו.

 

המגמה היום לתת ליולדת מינון מדויק כדי שלא תיפגע יכולת התנועה של האישה והיא תוכל לעזור לתינוק להתקדם בתעלת הלידה וללחוץ באופן יעיל.

 

ישנם מצבים שבהם יולדת מגיעה לאפיסת כוחות, סטרס ופחד מיותר ועוד מצבים שאינם תורמים להתקדמות הלידה. במצבים האלה מומלץ לקחת אפידורל.

 

חשוב להבין שלידה תתקדם טוב יותר כשהיולדת רגועה ומוצפת באוסיטוצין (הורמון האהבה). לידה עלולה "להיתקע" רק מפני שהאישה מפחדת מהכאב. זה אחד המצבים שבהם  אני ממליץ לקחת אפידורל. חשוב  לאפשר ליולדת להירגע, לנוח, וסביר להניח שזה מה שיתרום להתקדמות הלידה שלה.

 

אולם, כל אשת מקצוע תדע לומר לכן: רצוי להמתין עם האפידורל עד שיולדת מגיעה לפתיחת צוואר של לפחות 3-4 ס"מ, ( ואם היא מצליחה אפילו לפתיחה של  5 ס"מ ).

 

לקיחת אפידורל לפני שלב זה מגדילה את הסיכויים ל"תקיעת הלידה" שלך. חוסר התקדמות בלידה יכולה לגרום להאטות בדופק העובר ו/או בדופק האם, הצוות הרפואי  יחשוש וידאג  לחייך ולחיי העובר, ובצדק, זה תפקידו. תהליך לידה שאינו מתקדם כמצופה יקצר את הדרך להתערבויות רפואיות שהיינו רוצים להימנע מהן כגון: מתן פיטוצין (הורמון סינטטי), לידות מכשירניות (ואקום, מלקחיים) ועד ניתוח קיסרי.

 

רצוי ויש חשיבות רבה למצוא דרכים אלטרנטיביות להרגיע את היולדת ולעזור לה להתמודד עם הכאב  לפחות עד לשלב זה.

 

לאתר של הלית חממי