חלומות על מקום העבודה או הקריירה מגיחים מהתת מודע בכל מיני צורות. יש את החלומות המוזרים והלא מציאותיים בהם מופיע נחש, ג'וק או עכבר, מהם אנחנו יכולים ללמוד על מצב נפשי של סטרס ואנרגיות שליליות במקום העבודה.

 

עוד ב-onlife:

 

מצד שני, יש גם סיוטים "מציאותיים" יותר בהם אתם מגיעים עירומים למשרד או מתעוררים בבוקר שטופי זיעה, כי בלילה האחרון ביליתם עם הבוס שלכם במיטה ואינם בטוחים עדיין אם זה היה חלום או שזה באמת קרה.

 

 לדברי יוסי דותן, אומן ופותר חלומות, "חלום לא מתאר מצבים כפי שהם במציאות אלא את משמעותם הסמלית. מכאן שכאשר חולמים על מקום העבודה, כנראה שהתת מודע שלנו מאותת שהגיע הזמן לעבוד על העצמי, על מה שקורה בפנים. חשוב להדגיש שחלום אף פעם לא אומר לנו מה לעשות. חלום פשוט מחזיר אותנו למודעות ונותן לנו מושג לגבי תוצאות צפויות. לפעמים הוא בגדר המלצה שלנו לעצמנו".

צילום: shutterstock

1. חלום: "פספסתי דד-ליין"

מה זה אומר?

מוטיב "הפספסתי" הוא מוטיב שכיח בחלומות. "חלום מהסוג הזה מדבר על חוסר התאמה בינכם לבין המקום בו אתם פועלים – שהרי אם פספסתם דד ליין ולא הגשתם את הפרויקט בזמן פגעתם לא רק בעצמכם אלא גם באחרים שעבדו אתכם. כלומר משהו בין העצמי הפנימי שלכם לא מסונכרן עם הסביבה החיצונית שבה אתם נמצאים", אומר דותן.

 

מה לעשות?

לפי דותן "אדם שחולם חלום מהסוג הזה צריך לבדוק את עצמו בכל תחומי החיים ולאו דווקא במקום העבודה. יכול להיות שמדובר באדם ששקוע יותר מדי בעצמו ולא רואה את מה שקורה סביבו. עצם החלום לא בהכרח מרמז אם ההתמקדות בעצמנו היא טעות. החלום פשוט מנסה להעלות את הנושא מהתת מודע למודע שלנו וכך לגרום לנו להבין שכרגע אנחנו נמצאים במקום של התמקדות פנימה וזה עלול לפגוע בקשר שלנו עם הסביבה".

 

2. חלום: "פוטרתי מהעבודה"

 

מה זה אומר?

קיימות מספר דרכים לפתור חלום מהסוג הזה. לפי הגישה הפסיכולוגית הפרוידיאנית, מדובר בפחדים מודחקים אמתיים. אולם דותן אינו מסכים עם הגישה הזו ומסביר ש"עולם החלומות,  משתמש בכל מה שאנחנו רואים במציאות בצורה סמלית.

 

כלומר אם אתם רואים את המשרד בחלום לא מדובר במקום העבודה האמתי שלכם אלא מדובר באיזשהו חלל פנימי שבתוכו מתחולל תהליך רגשי ושכלתני. באותה צורה, הבוס שמפטר אתכם למעשה מייצג תכונה מסוימת. הוא מייצג שליטה עצמית, פיקוח, ביקורת עצמית – ממש כמו שבוס עושה במציאות: מבקר, מעריך, מנחה, משפיל או מעודד אתכם.

 

כלומר, חלום מהסוג הזה למעשה מסמן איזשהו קול פנימי מנחה שטוען שיצאתם משליטה:  אתם לא מנהלים את עצמכם, אתם נגררים ולא מובילים ולכן אתם כאילו מפוטרים".

 

מה לעשות?

"כדאי שתבדקו האם אתם נגררים אחרי החיים שלכם, ובעצם לא קובעים את גורלכם. יש רגעים בחיים שבהם אדם מגלה כי המקצוע בו בחר הוא לא נכון עבורו. אם אתם נמצאים במצב כזה עליכם לבחור האם להמשיך ולהיגרר או שאולי כדאי לכם לקום ולהילחם - אולי כדאי לכם לקום ולהתפטר בעצמכם".

 

3. חלום: "הגעתי לעבודה עירומ/ה"

מה זה אומר?

גם החלום הזה, כמו חלום פספוס הדד ליין, נחשב לאחד החלומות הנפוצים. לפי דותן, העירום הפיזי מסמל עירום מהותי, נפשי. כלומר "כאשר אדם מגיע לעבודה הוא לא מגיע עירום, הוא לובש בגדי עבודה - הבגדים האלה הם הכיסוי שלו. במקביל, אנחנו בוחרים איזה דברים לכסות בעצמנו, מה לא לספר. מדובר בכיסוי שהוא חיוני, שהרי להיות יותר מדי גלוי בעבודה זה לא תמיד טוב, זה לא נחשב למקצועי להגיע למשרד ולשטוח בפני כל עמיתיכם את מצבכם הנפשי ואת הבעיות שלכם בבית".

 

מה לעשות?

"החלום מתריע בפניכם כי יתכן ואתם מגיעים למקום עבודתכם חשופים וגלויים מדי. בעוד שרמה מסוימת של יחסים בינאישיים היא חיונית להצלחת הפעילות העסקית, גילוי יתר עלול להביך את עמיתיכם ועלול אף להזיק למעמדכם המקצועי. לפי החלום הזה, מומלץ שתחשבו פעמיים לפני שאתם חושפים מידע אישי", מסביר דותן.

 

4. חלום: "שכבתי עם הבוס/ית שלי"

מה זה אומר?

לפי דותן כל מגע מיני בחלום הוא ביטוי לרעיון שנזנח במציאות והפרטנר המיני מייצג תכונה מסוימת שקשורה לאותו רעיון. "כלומר, אם מישהו שוכב עם הבוסית שלו בחלום ומקשר אותה לאסרטיביות ומובילות - הרעיון שחלף במוחו של החולם ככל הנראה מתקשר לאותן תכונות.

 

במציאות, לעומת זאת, הרעיון נזנח מפני שאנו יותר עסוקים בעבודת ניירת ועמידה בזמנים מאשר באסרטיביות ויצירתיות". דותן מדגיש כי תכונות הפרטנר המיני שעליו אתם חולמים יכולות לרמוז לכם מה היה הרעיון שחלף במוחכם.

 

מה לעשות?

חלומות מהסוג הזה לעיתים קרובות מקבלים פרשנות מוטעית ויש שאפילו משתמשים בחלום כסוג של תירוץ ו"השראה" לקיים אותו במציאות – אך דותן מזהיר כי "זה לא הפתרון. מגע מיני זה תמיד הפרייה והפרייה שלא מצליחה, זה רעיון שלא התממש. אם אתם חולמים חלום שכזה נסו להיזכר על מה חשבתם אתמול או שלשום ואולי תגלו כי היה לכם רעיון מעולה ששווה להוציא לפועל".

 

5. חלום: "קיבלתי קידום רציני"

מה זה אומר?

"כמו בחלום שבו פיטרו אתכם גם כעת משהו פנימי מנהל אתכם רק שהפעם מדובר בתחושת גאווה מסוכנת. מדובר בהערכה עצמית מופרזת, שלעיתים אינה מבוססת, ועלולה להוביל לכך שתנהגו ביהירות ותעוררו אנטגוניזם".

 

דותן מסביר כי "לא פעם שמעתי אנשים שחלמו שקידמו אותם ולמחרת הם הגיעו למשרד והתרברבו בפני הבוס שלהם כי המשרד לא יכול לתפקד בלעדיהם. אצל חלקם אותה התרברבות עלתה להם ביוקר והבוס החליט דווקא לפטר אותם. תגובה אחרת של מי שחולם חלום כזה הייתה תחושת קיפוח שנבנתה בגלל שהם האמינו שהם שווים יותר ולא מוערכים מספיק".

 

מה לעשות?

"חשוב שתעריכו את עצמכם בצורה ריאלית. בחנו את עצמכם לעומק – אפשר גם  להיעזר בחברים ועמיתים לעבודה ולשאול מה הם חושבים על עבודתכם. בחינה אמתית של הדברים תייצר הערכה עצמית מאוזנת, כזו שלא תוביל אתכם לגאוותנות שתעלה לכם בתפקיד או תוביל לתחושת תסכול מיותרת", אומר דותן.

 

6. חלום: "אני נופל/ת מהקומה העליונה במשרד"

מה זה אומר?

חלום "הנפילה" הוא אחד החלומות השכיחים ביותר בעולם. לפי דותן "מה שמאפיין חלום מהסוג הזה הוא שבסוף הנפילה יש איזושהי קרקע: כביש, רצפה, אדמה - המטרה של החלום היא לתת לנו הזדמנות לנחות עם הרגליים על הקרקע.  

 

נפילה, בניגוד למה שרוב האנשים חושבים, לא מסמלת חוסר הצלחה או פיטורים קרבים אלא בדיוק ההפך. מדובר במשאלת לב כמוסה של החולם אשר מאפשרת לו לחזור לאני האמתי שלו."

 

מה לעשות?

"יכול להיות שהיו לכם שאיפות גדולות מדי לכסף, מעמד או כוח ושמדובר בשאיפות שלא מתאימות לכם ולאופייכם. יכול להיות ששאפתם לאותם דברים לא כי זה מתאים לכם אלא בגלל שמדובר בקונספציה חברתית נחשבת.

 

במידה וחלמתם שאתם נופלים נסו לבחון את עצמכם, בדקו מה הכי מתאים לכם שהרי רק ברגע שתלכו בדרך שהכי מתאימה לכם גם תגיע ההצלחה", אומר דותן.

 

7. חלום: "נפלו לי השיניים"

מה זה אומר?

למרות שמקום העבודה אינו נוכח בחלום מדובר בחלום שחולמים אותו בעיקר אנשים שלא עובדים, אנשים שחרדים למקום העבודה שלהם או כאלו ששכרם מעסיק אותם. לפי דותן "חלום כזה הוא ביטוי לפחד מאובדן כושר עבודה.

 

בד"כ, מי שחולם חלום כזה מפחד שלא יוכל לשלם את המשכנתא או שלא יצליח לעמוד ברף שקבע לעצמו לביצוע משימה מסוימת. חלומות כאלו נעשים שכיחים יותר כאשר החולמים מתחילים לסבול מחרדות שונות – למשל לא רק שאני עומד לאבד את העבודה אלא שאשתי בוגדת בי ואני כנראה גם סובל ממחלת לב קשה".

 

מה לעשות?

לפי דותן "לחלום כזה יש מסר מיוחד – הוא מעלה בעיה מציאותית בה אתם חשים ממילא אך גם שב ומזכיר לכם כי מדובר בבעיה אחת בלבד. החלום בא להגיד "כל הצרות שלך הם על מישור של לעמוד במחויבות מסוימת בעוד שכל החרדות האחרות הן גרורות שלא קשורות לעניין עצמו.

 

ברגע שאתם חולמים חלום כזה כנראה שהגיע הזמן שתתחילו לחשוב כיצד תפתרו את הבעיה הספציפית שלכם. ברגע שתתמקדו בבעיה ותצליחו לפתור אותה כל שאר החרדות ייעלמו יחד איתה".