לפני כמה ימים מיהרתי להגיע הביתה. נכנסתי לסופר הקרוב (הירושלמים מבינכם מכירים את המקום כ"כל-זול") לקחתי מהמדף את המוצר וכהרגלי חיפשתי את הקופה עם התור הקצר ביותר.

 

לפניי עמדה נערה שנראתה כבת 16 עם אחיה בן ה-3. כשהגיע תורי לשלם, בעוד היא אורזת את המצרכים שקנתה, הקופאי דרש ממני לעבור לעמדה אחרת כי כאן זאת קופה לגברים בלבד. אולי מההלם, לא הבנתי בהתחלה מה הוא אמר. אז הוא חזר על דבריו, וגם הצביע על השלט שהצלחתי לפספס ובו כתוב: "קופת גברים בלבד".

 

עוד ב-Onlife:


הוידאו המזעזע שצולם במחאת קווי המהדרין

קראו לך פעם זונה? זו הטרדה מינית

אנחנו, נשים, מדירות את עצמנו

 

 

"תלמדי מהנשים החרדיות שעושות מה שאומרים להן"

 

כמובן שסירבתי לעבור, והוא שאל בתגובה למה אני עושה בעיות? למה אני לא לומדת מהנשים החרדיות שישר עושות מה שאומרים להן בלי ויכוחים מיותרים?

 

"לא מעניין אותי מה החרדיות עושות. זכותי לקנות באיזו קופה שבא לי, בדיוק כמו הבחורה שלפניי". המוכר מצדו ענה שהנערה לא באמת קנתה משהו, אלא שאחיה הקטן היה זה שקנה, והיא רק ליוותה אותו. באותו רגע הוא פנה לילד הקטן כדי שיאשר את דבריו. הילד כנראה ידע שזה קשקוש, כי אחותו החזיקה בארנק ושילמה, ולכן לא ענה. 
באותו רגע החליט המוכר לשנות גישה: "לה מותר כי היא ילדה. את אישה אז לך אסור". מיותר לציין שבשלב הזה כולם כבר התאספו סביבנו, אבל אף אחד לא חשב להתערב. 

 

"כל הבעיות בחברה הן עונש על שחרור הנשים מהבית"

 

כבר הייתי ממש עצבנית ואמרתי למוכר שאם הוא לא רוצה לראות נשים, שיסתגר בבית. הוא ענה שצריך לאסור על נשים להסתובב באופן חופשי, שהן גורמות רק לצרות ושכל הבעיות בחברה הן עונש על כך ששחררו את הנשים מהבתים.

 

רק תשובה אחת הייתה לי בשבילו: "אם אתה לא מסוגל לראות אישה בלי שזה יוביל אותך למחשבות מלוכלכות, כנראה שאתה סוטה וצריך לשים אותך בהסגר".
רק בשלב הזה אחד הבעלים של החנות (שאינו חרדי) החליט להתערב לטובתי, ולא כדי להגן על כבודי כאישה. בגלל שאותה נערה קנתה בתור לפניי, הוא החליט שצריך לתת גם לי לשלם באותה קופה, אבל רק באופן חד-פעמי.

 

בפעם הבאה הוא דרש שאני אשים לב מראש איפה אני עומדת. עוד לא הספקתי להגיב והקופאי כבר צעק: "מה פתאום, אני לא מוכן". כדי לפתור את הבעיה הבעלים ביקש שאני אתן לו את הכסף והוא ישלם במקומי כדי שאוכל ללכת.
 

למה שגבר ישלם במקומי?

 

כבר לא היה אכפת לי מתי אני אגיע הביתה, זה כבר הפך מזמן לעניין עקרוני. למה שאני לא אשלם בעצמי? למה אני צריכה לוותר על הזכות הזאת? הסיפור נגמר בכך שקופאי אחר החליף את זה שהיה שם, אני שילמתי ובדרך החוצה גם תלשתי להם את השלט.
סיפרו לי שמאז המקרה הזה הפסיקו עם ההפרדה בסופר. אם זה נכון או לא ? אין לי מושג, כף רגלי לא תדרוך שם שוב לעולם. אני מעדיפה לשלם עוד כמה שקלים על בקבוק שתיה ולקבל יחס הוגן.

 

אני חושבת שההקצנה שפקדה אותנו לאחרונה דווקא טובה, אולי הגיע הזמן שכולם יתעוררו ויבינו את מה שתושבי ירושלים כבר מזמן התעייפו מלצעוק. הרי המצב הזה ממש לא חדש; עד היום אני זוכרת את התקופה שבה הייתי חיילת והאוטובוס היחיד שהגיע מהבית שלי עד לפתח מרפאת "שנלר" היה אחד שבו נסעו חרדים רבים.

 

נסו לדמיין נסיעה בקווי מהדרין

 

תנסו לדמיין את ההרגשה כשלא נותנים לכם לעלות לאוטובוס ואתם נשארים בתחנה עם חום של 40 מעלות, בגלל שהמדים שאתם לובשים פוגעים ברגשות של שאר הנוסעים. ואיך הייתם מגיבים אם כל פעם שהייתם עולים על "אוטובוס חרדי", הייתם עוברים תשאול מקיף שלא היה מבייש אפילו את השב"כ, בקשר למי אתם? לאן אתם נוסעים? ומה יש לכם לחפש שם? 

 

מהר מאוד מכשיר ה-mp3 הפך לחבר טוב, הייתי מגבירה את העוצמה למקסימום ומתעלמת מכל שאלה או אמירה שהגיעה מצד הנהג ויתר הנוסעים.

 

אז נכון, אני גרה באזור ש"התחרד" כמעט לגמרי. אבל בקצב הזה בקרוב כבר לא יהיה לאן לברוח. החלטתי להסיר את האוזניות ולא להתעלם עוד. מקווה שגם אחרים יתעוררו, לפני שיהיה מאוחר מדי.