בסקר ראשון מסוגו שערכה תנועת ויצו לרגל ועידת ויצו העולמית שתיערך בתל אביב בין ה- 15.1- 19.1 מתגלה תמונה עגומה של עמדות נערות ישראליות ביחס למעמד האשה בחברה הישראלית, יחסי הכוחות בין גברים לנשים ואפשרויות הקידום העתידיות שלהן.

 

עוד ב - Onlife:

 

הסקר נועד לבחון את עמדותיהן של נערות בגילאי 15-18 לגבי מעמדן של נשים בחברה ותוכניותיהן לעתיד הקרוב והרחוק בתחומים כמו הגיוס לצה"ל, לימודים גבוהים, הקמת משפחה ועמדותיהן לגבי התפקיד שממלאות המדינה ומערכת החינוך בנושא יחסי הכוחות בין נשים לגברים.

 

תוצאות הסקר, שנערך על ידי מכון המחקר מאגר מוחות בראשות פרופ' איציק כץ, בקרב מדגם מייצג של נערות מהמגזר היהודי, מגלות שרוב מוחלט של הנערות לא מתכוון להשתלב בתפקידים קרביים בצבא, לא מעוניין בלימודים או בקריירה בתחומים רווחיים ומכניסים כמו מדעים וטכנולוגיה. יתירה מכך, רובן המוחלט של הנערות שנשאלו מתכנן להתחתן בעשור הקרוב, ובמסגרת הרבנות.

 

נתון אחר שעלה בסקר יכול אולי להצביע על הסיבה לנתונים המדאיגים שלעיל:  יותר ממחצית מהנערות חושבות שמערכת החינוך לא מחנכת לשוויון בין נשים לגברים ושיעור דומה חושבות שהמדינה לא עושה מספיק בשביל להיאבק בתופעות כמו הדרת נשים.

 

בין הממצאים שעלו מהסקר:

 

צבא:

רק 4% מהנשאלות אמרו שהן היו רוצות להתגייס לתפקידים קרביים. על אף שרק לאחרונה סיימו את קורס הטייס 4 טייסות חדשות ומונתה לראשונה קצינה בדרגת אלוף, מרבית הבנות עדיין מתכננות להשתלב בתפקידים המסורתיים של נשים בצבא - 23% מעוניינות בתפקידי הדרכה, 12% מעוניינות בתפקידי מודיעין  ו-38% מעוניינות בתפקידים אחרים.

 

רק 8% מהנשאלות אמרו שהן רואות עצמן בעתיד בתפקיד הרמטכ"ל ו-77% אמרו שהן לא רואות מצב שזה יקרה. 16% מהנשאלות אמרו שהן כלל לא מתכוונות להתגייס.

 

לימודים אקדמיים:

רק 14% מהנשאלות מעוניינות להמשיך ללימודים אקדמאים בתחומי המדעים, ההנדסה והטכנולוגיה, לעומת זאת 35% אמרו כי הן מתכננות לימודים במדעי החברה או הרוח.

 

קריירה:

רק 8% מהנשאלות מתכננות קריירה בהייטק, הנדסה או אדריכלות. 22% ציינו תחומים של מקצועות חופשיים כגון משפט וראיית חשבון, 14% בתחומים הקשורים לרפואה, רוקחות וסיעוד ורק -8% במקצועות מסורתיים כגון החינוך והוראה.  

 

לעומת זאת, השפעת עידן הריאלטי ניכרת: התחומים הפופולאריים ביותר בקרב הנערות הם המשחק והאומנות. רבע מהן היו רוצות להיות שחקניות, זמרות, דוגמניות ועוד.

 

נתון מדאיג במיוחד היא העובדה שרק 1% מהנערות אמרו שהן רוצות להיות פוליטיקאיות או ראשות ערים.

 

למרות נתונים אלו, 86% אמרו שהן מעוניינות לפתח בעתיד קריירה מקצועית שתביא אותן לתפקידי ניהול ובמקביל גם לגדל ילדים ורק 5% אמרו שהן שואפות להיות עקרות בית ולגדל את ילדיהן.

 

נישואין

82% מהנערות אמרו כי הן מעוניינות להינשא בעשור הקרוב במסגרת הרבנות. 11% אמרו שהן לא מתכוונות להינשא ו-7% מתכוונות להינשא שלא באמצעות הרבנות.

 

שיוויון בין המינים

אחד הנתונים המטרידים בסקר, שאולי מספק את התשובות לנטיות האחרות שמופיעות בסקר הוא ש 57% מהנערות שנשאלו סבורות שמערכת החינוך בישראל לא מצליחה לחנך את בני הנוער לערכים חברתיים של שוויון ומתן הזדמנות שווה לנשים וגברים.

 

המספרים ההלו עולים ביחס ישיר למצבן הכלכלי של הנערות: 83% מהנערות שמצבן הכלכלי לא טוב סבורות שאין שוויון בין המינים וכי מערכת החינוך אינה מחנכת לערכים אלו.

 

גם בסוגיית הדרת הנשים מתקבלים נתונים דומים - 60% חושבות שהמדינה לא פועלת כלל או פועלת במידה מועטה מאוד כדי לצמצם את התופעה של הדרת נשים ורק 8% סבורות שהמדינה פועלת במידה רבה לצמצום התופעה.

 

10 המקצועות המבוקשים בקרב הנערות:

שחקנית, זמרת

אומנית (צירת, פסלת)

דוגמנית

עורכת דין

רואת חשבון

מנהלת עסקים

פרסומאית

פסיכולוגית

מעצבת אופנה

רופאה או רוקחת