ארגוני תזונה ברחבי העולם מבקשים לשנות את המלצות התזונה לגבי פירות יבשים (פירות מיובשים) ואגוזים, וקוראים להכרה בריאותית עולמית במעמדם.

 

חוקרי תזונה מארה"ב, אירופה, אסיה, אוסטרליה וניו זינלנד פרסמו תוצאות מחקר מקיף שמוכיח מעל לכל ספק שבפירות המיובשים ובאגוזים יתרונות תזונתיים ובריאותיים. למשל, צריכה קבועה שלהם, על פי ממצאי המחקר, יכולה להשפיע על ירידה בסיכון ללקות במחלות כרוניות כמו סוכרת.

 

עוד ב – Onlife

במחקר, מדובר בפירות יבשים אשר עברו ייבוש בצורה מסורתית, כמו תפוחים יבשים, משמשים, צימוקים, תמרים, תאנים ושזיפים. על פי הממצאים, הפירות היבשים צריכים להיכלל לצד פירות טריים בכל תפריט תזונתי בריא ברחבי העולם.

 

מה יש בהם?

הפירות היבשים מהווים מקור טוב למינרלים. כמו כן הם דלים מאד בנתרן ועשירים מאד באשלגן ובכך מסייעים במניעת יתר לחץ דם.

 

בנוסף לכך, התכולה הגבוהה של סיבים תזונתיים, תורמת לתחושת שובע, ליציאות סדירות ולהסדרה של פעילות מערכת העיכול.

כמה פירות יבשים מומלץ לאכול

"פעם" היו פירות עונתיים. פירות הדר היו זמינים רק בחורף, תותים רק באביב ותפוחים רק בסתו. למרות העובדה, שהיום רוב הפירות זמינים כמעט בכל עונות השנה, פירות הקיץ הטריים אינם זמינים בשאר העונות – תאנים, שזיפים, אפרסקים ומשמשים טריים אנחנו זוכים לאכול רק בקיץ.

 

השימור בקירור לא מאפשר "חיי מדף" ארוכים כל כך וגם לא שכלול שיטות הגידול בחקלאות.ייבוש לעומת זאת, מאריך את חיי הפרי, לא רק לעונת החורף, אלא אף הרבה יותר מכך.

 

אז מה בעצם ההבדל בין פרי טרי למיובש – הוצאת המים, מעלה את ריכוז הסוכר בפרי ובכל מסייע בשימורו. זאת בשל העובדה שחיידקים ועובשים אינם יכולים להתקיים בסביבה שאין בה מים.

 

אולם חשוב לדעת שבגלל העלייה בריכוז הסוכר, הערך הקלורי של הפירות היבשים ל-100 גרם פרי מכילים פי 5 מקלוריות מ-100 גר' פירות טריים.

 

יחידה של פרי מיובש (שאינו מצופה גם סוכר) מכילה בדיוק את אותה כמות סוכר וקלוריות כמו יחידה של פרי טרי. כך שהערך הקלורי הגבוה בא לידי ביטוי כשמשווים פירות יבשים מול טריים באותה יחידת משקל.

 

תהליך הייבוש אינו גורע מהערך התזונתי של הפרי, למעט אובדן כמעט מוחלט של ויטמין סי. אגב, גם סוכרתיים יכולים לאכול יחידה של פרי יבש כמנה אחת של תחליף פרי.

מה ההבדל בין יבוש מסורתי לייבוש תעשייתי

חלק מהפירות היבשים מטופלים בחומרים משמרים מכילי גופרית (סולפיטים וסולפאטים) לשיפור צבעם ולהארכת חיי המדף שלהם.

 

ייבוש תעשייתי אורך בדרך כלל 24 שעות. בעוד שייבוש בשמש יכול לקחת פי 4 זמן. הוספה של ויטמין סי במהלך ייבוש טבעי יכולה לשמור על צבעו הבהיר של הפרי, כך שפרי מיובש בהיר לא מעיד בהכרח על תוספת של גופרית כחומר משמר.

 

הבעיה עם החומרים האלה, שנמצאים גם ביינות, היא שחלק מהאנשים עלול להיות רגיש לחומרים האלה. והתגובה אליהם יכולה להיות בין כאבי ראש וכאבי בטן ועד להתקף  אסטמה.

 

במשמשים למשל, תוספת של תרכובת גופרית שכיחה מאוד לצורך שימור הצבע. בדרך כלל גם מוסיפים להם חומר זיגוג כמו E905.

 

מנגד, ניתן למצוא פירות יבשים שלא טופלו בגופרית ובחומרים מלאכותיים אחרים ושיובשו בתנאים טבעיים לחלוטים ובאוויר ובאור השמש.

 

חשוב לדעת כי כל המחקרים שנעשו בעולם והצביעו על היתרונות הבריאותיים והתזונתיים מתייחסים לפירות יבשים שעברו ייבוש מסורתי (טבעי) ללא חומרים משמרים או תרכובות כימיו שונות.

אגוזים ושקדים – לא פירות מיובשים

אגוזים ושקדים, למרות מה שחושבים, הם אינם פירות מיובשים. זאת  בשל העובדה שהם לא מכילים סוכר בכלל אבל עשירים בחלבון ושומן. השומנים הצמחיים עשירים בחומצות שומן חד בלתי רוויות, אשר מסייעות בהפחתת רמות הכולסטרול בדם ובשמירה על בריאות הלב.

 

קלייה או טיגון של שקדים ואגוזים "מקלקלת" את התכונות הבריאותיות והיחודיות של השמנים הצמחיים הטבעיים אותם מכילים האגוזים למיניהם. למשל, אגוזי מלך מצטיינים באופן מיוחד בתכולה גבוהה של אומגה 3 ומגנזיום. יש גם מחקרים המצביעים על תרומתם הייחודית של אגוזי מלך על בריאות הלב.

 

אולם למרות היתרונות המובהקים שלהם מומלץ לשמור על צריכה מתונה של אגוזים ושקדים בגלל ערכם הקלורי הגבוה, כ-650 קלוריות בממוצע ל-100 גרם.

 

אז כמה כדאי לאכול? מנה אחת של אגוזים טבעיים לא קלויים ומומלחים ליום תתרום לבריאות הלב. מנה אחת מכילה:7 שקדים, או 3-4 אגוזים.

 

הכותבת היא דיאטנית קלינית ומאמנת אישית בשיטת "לרזות מהמחשבה".