תמר, אחיינית שלי, חגגה השבוע בת מצווש ועלתה לתורה. לא התבלבלתי: תמר עלתה לתורה בטקס קונסרבטיבי. קהילת "ואהבת", בניצוחו של הרב אלישע וולפין, חוגגת את היהדות, תוך הבטחת פתיחות, שוויון בין המינים וכבוד לכל אדם באשר הוא. הרב אלישע ניהל את הטקס בצורה מכובדת ומכבדת, הטקס היה מלמד, מרגש ומשמח. בחלל אחד ישבו נשים וגברים וקראו מהסידור. הרב אלישע ציין שאצלם אין הדרת נשים, שהרי נשים נחשבות למין החזק.

 

 

עוד ב- Onlife:

 

ריח הבחירות באוויר, בשילוב הצטרפותו של יאיר לפיד לזירה, הביאו את יו"ר קדימה, ציפי לבני, להכריז על הקדמת מועד הפריימריז במפלגתה. במקביל, התחילה לבני תוקפת את יריבה העיקרי לתפקיד מנהיג קדימה - שאול מופז. היא טוענת ש"הוא מפחד מאישה חזקה". ואני שואלת את עצמי, מה יש להן לנשים חזקות, שגורם להן לנפנף בחוזק הזה שלהן?

 

גילוי נאות: אינני פעילה פוליטית, ואין לי כל כוונה להצביע לקדימה בבחירות הקרובות. 

 

ציפי לבני כשלה מבחינה פוליטית. אחרי שקבלה מאהוד אולמרט את הנהגת המפלגה על מגש, היא כשלה במשימה העיקרית שלה: לשמור על קדימה כמפלגת השלטון. כיום היא מנהלת אסטרטגיה חדשה: היא מדברת על לבני "של פעם" שנהגה בממלכתיות שהובילה אותה לשריין למופז את המקום השני במפלגה.

 

היום עולה ובאה לבני אחרת: לא עוד חיבוקים, כי אם התקפה של אישה חזקה, כזו שמופז מפחד ממנה. למה לבני מוצאת צורך לקדם את עצמה דרך קלף הנשיות? מה המטרה? האם קריאת התגר כלפי מופז באה בשם אחוות נשים או בשם אפליה מתקנת? אני לתומי חשבתי שלבני ראויה להנהיג את המפלגה בשל מעשיה ויכולותיה, ולא בגלל היותה אישה.

 

ציפי לבני (צילום: ויקיפדיה)

 

 

 

עזבי את ה-Girl Power

כשאני שומעת את ציפי לבני משתמשת בקלף "האישה החזקה", זה מכעיס אותי. האם הקרב על רשות קדימה יוכרע כמו בהורדת ידיים? הרי מופז היה רמטכ"ל ושר ביטחון, ההיסטוריה הצבאית שלו מעמידה אותו ביתרון בתחום החוזק, הלא כך? מה הסיפור - למה חשוב לציין שמופז "מפחד מאישה חזקה"? האם זו דרכה של לבני להזכיר לכולנו שהיא לא סתם אישה? כי הרי נשים יש רבות, אבל "נשים חזקות" יש מעט.

 

באופן אירוני, שימת הדגש על דימוי "האישה החזקה" מנכיח דווקא את תפיסתה של לבני כי מצבה הטבעי של האישה הוא חולשה. הנפנוף הזה ב"Girl power" גורם לי לראות את לבני דווקא בחולשתה. הרי אדם חזק, אין לו צורך להודיע לכולם על כך. הוא מסתובב ברחובות, בביטחון כזה שמעביר לכולם את המסר.

 

הגיע הזמן שאנו הנשים נפסיק עם הצעקות כדי שישמעו אותנו, ונעבור לפעולות. נשים כמו יעל אבקסיס נשיאת עמותת "רוח נשית" - עמותה הפועלת לקידום עצמאות כלכלית של נשים נפגעות אלימות - מהווה דוגמא מצוינת לאישה חזקה ומשפיעה , שפועלת במרץ ובנחישות, ולא זכור לי שהיא מנפנפת בעובדת היותה אישה ? שהרי במקרה שלה בוודאי אי אפשר לפספס זאת.

 

נשים יקרות, לפחות אנחנו נעמיד את עצמנו שוות. אין צורך לדבר, יש צורך בעשייה.  אין סיבה שאנחנו הנשים נשתמש במונחים שמקבעים את חוסר השוויון. אני ראיתי במו עיניי ששוויון בין נשים לגברים הוא אפשרי. תודה לקהילת "ואהבת" בזיכרון יעקב, ולרב אלישע וולפין שאפשר לי לחוות טקס דתי באווירה של שוויון. ומזל טוב לתמר ולכל אותן נערות שחגגו השנה בת מצווה והפכו לנשים, לאו דווקא "חזקות".