לפני כחודשיים נפתח בתל אביב מרכז איה מדיקל המרכז הרפואי הראשון בישראל שמיועד לנשים בלבד. המרכז, מבוסס על ההנחה כי להגדרת מין המטופלים יש חשיבות במניעת מחלות.

 

עוד ב- Onlife

גיל 40: הגעת לגיל שאפשר להתחיל ליהנות מהחיים

סיפורה של האישה היחידה בבריטניה שמתחרה בספורט הזה

איך להתלבש נכון גם אם יש לך אגן רחב?

 

ד"ר קובי כהן, מנהל המרכז מסביר כי "בשנים האחרונות מתפתח תחום בריאות חדש המבוסס על הנתונים שאישה וגבר שונים לא רק מבחינה אנטומית אלא גם בתהליכים ביולוגיים, פיסיולוגיים, מטבוליים והורמונאליים. המסקנה המתבקשת היא כי גם התהליכים הפתולוגיים והתחלואה שונים ומכאן שהגישה הטיפולית שונה בין אישה וגבר".

 

לדבריו, מחקרים רבים הראו כי קיים שוני מהותי בין אישה וגבר בהתייחס לתפקוד מחלות, מחזור הדם וכלי הדם, תחלואת לב, מערכת חיסון, עיכול, מערכת עצבים, עור שיניים ומערכות אחרות. גם התגובה לטיפול הינה שונה בין גבר לאישה. מרכזים מגדריים קיימים כבר כמה שנים בעולם, כשהראשון בהם הוקם בקנדה ב-1989.

 

הוא מסביר כי על פי התפיסה של הרפואה המגדרית, הפנייה לקהל המטופלות מתבצעת בשני היבטים מרכזיים:

  • הייחוד המגדרי. בהתייחסות לאוכלוסיית הנשים כקבוצה נפרדת בעלת צרכים ייחודיים, קרי התייחסות נפרדת למכלול הבעיות האישיות והמגדריות שנשים מתמודדות איתם כיום.
  • הנוחות."אין ספק שכל אישה תחוש בנוח בסביבה שבה היא מוקפת נשים אחרות שיכולות להזדהות איתה ואינה נאלצת לחלוק מסגרת עם גברים או ילדים".

 

נשיא החברה הישראלית לרפואה מגדרית, פרופ' מרק גלזרמן, מברך גם הוא על פתיחת המרכז: "מרכז שמתייחס לצרכים המיוחדים של נשים ולהבדלים בין גברים לנשים, צריך להיות לדעתי בכל בית חולים בארץ".

 

צילום: Shutterstock

טיפול כולל ומשולב

צוות הרופאים במרכז, מורכב ממומחים בתחומים שונים: רפואת נשים, כירורגיה כללית, כירורגית שד, רפואת עור, רפואה אסתטית, רפואת השמנה, אנדוקרינולוגיה, אורולוגיה, קרדיולוגיה גסטרואנטרולוגיה (עיכול), נוירולוגיה, אורטופדיה, אונקולוגיה, תזונה ומגוון תחומי רפואה משלימה.

 

"הרפואה המודרנית המבוססת על התמחויות הביאה להצרה של שדה ההסתכלות על המטופלים תוך כדי התעלמות מיחסי הגומלין בין האיבר החולה ובין שאר מערכות הגוף", מסביר ד"ר כהן ומוסיף, "לעומת זאת ב"איה מדיקל" כל בעיה רפואית של האישה מקבלת בו בזמן התייחסות משלימה מתחומי רפואה נוספים.

 

"התפיסה היא שאישה היא ישות רפואית ייחודית המחייבת תפיסה נפרדת המבוססת על הבנת התהליכים הביולוגיים, הפיזיולוגיים, המטבוליים, ההורמונליים והפסיכולוגיים הייחודיים לאישה".

 

ד"ר כהן מביא כדוגמא טיפול משולב שנעשה לאישה שהגיעה לטיפול בגלל השמנת יתר. "לאותה אישה היו עודפי עור ושומן וגם גידול טרום-סרטני ברחם. במצב כזה ניתחו אותה ארבעה רופאים, שני גניקולוגים ושני פלסטיקאים ובוצע גם קיצור קיבה, כריתת עודפי עור ושומן וכריתת רחם ושחלות. בנוסף עירבנו פסיכולוגית שליוותה את אותה".

 

דוגמא נוספת היא במצב של צניחת איברי האגן, שבה אישה סובלת מצניחת רחם, רפיון דפנות הנרתיק, איבוד שתן בספורט ובמאמץ והפרעה ביחסי המין. במצב רגיל אותה מטופלת עוברת מסלול מייגע בין גינקולוג, אורולוג, אורו-גינקולוג וכירורג כללי. וכאן היא מקבלת הכל בחבילה אחת".

 

פנייה לטיפול במרכז

הפנייה למרכז נעשית בשלב זה באופן פרטי בלבד או באמצעות ביטוח רפואי פרטי. לדברי ד"ר כהן, מתוכנן בעתיד הסכם עבודה עם קופות החולים.

 

כשמטופלת מגיעה למרכז, היא נפגשת עם ד"ר כהן לפגישה אבחונית ראשונית. אחר כך היא מופנית לרופא המתאים. "כל פעולות האבחון כולל מעבדות, הדמייה (אולטרסאונד, רנטגן, CT, MRI) ויעוץ הרדמה טרום-ניתוח מתבצעים בהליך מזורז. יש לנו שעות קבועות בחדר הניתוח של אסותא כך שהגישה גם היא מהירה מאד ובקרוב אנו מתכננים לפתוח חדר פעולות ייעודי לקבוצה", מסביר ד"ר כהן.

 

לשאלה, האם אינו חושש כי המרכז בסופו של דבר יעסוק בעיקר בקוסמטיקה ובניתוחים פלסטיים כוללים, אומר ד"ר כהן: "אם זאת תהיה הדרישה איני רואה כל סיבה למנוע זאת מהן. אנחנו אמנם קיימים על מנת להציע לנשים מגוון גדול של טיפולים, אולם חשוב מכך - אנחנו מקשיבים לנשים ולא מכתיבים לנשים".