טקס הצפייה בחדשות ליל שבת, הפך כבר מזמן לטקס קבוע בבתים רבים בישראל. לאחר ארוחת השישי, אוהבים כולם להימרח על הספות ולהתחבר למדורת השבט. מתוך טבלאות הרייטינג, נראה כי רובנו צופים ב"אולפן שישי" בערוץ 2. משפחות ישראל בהמוניהן, יושבות מול המסך וצורכות חדשות.

 

מדורת השבט הזו, משקפת לנו את כל מה שקרה השבוע, מפרשת לנו את המציאות ומכינה אותנו לשיחות העבודה ביום ראשון, בהן נאלץ להפגין קצת ידע, ונוכל להשתמש בדעות ובפרשנויות שהרעיפו עלינו במהדורת השבת.

 

ממדורת שבט כזו, של סוף השבוע, הנהנית מזמן שידור ארוך, ומחלק מגזיני מורחב, היינו מצפים לפתוח מעט את הצמצם, ולאפשר למה שלא נכנס לחדשות השבוע, להגיע אלינו. לסיפורים שונים, לדעות שונות, ולפרצופים שונים. היינו מצפים ממנה לייצג, ולו במעט, את השבט.

 

אך כבר שנים שאנו מקבלים ומקבלות, את הגווארדיה הלבנה שלנו, סביב שולחן "המבינים" ב"אולפן שישי". רוני דניאל, אמנון אברמוביץ' ונחמיה שטרסלר, ישבו ופירשנו את חיינו גם בשישי האחרון. לשולחן "המבינים" כך נראה, יש נתוני סף די ברורים: צריך להיות מעל לגיל 40, עדיף לבן, המראה החיצוני לא מהווה בעיה וניתן להתפשר עליו (חוץ מבתפקיד המגיש), וחשוב מאוד להיות גבר.

 

 

האישה הקטנה שבאליפסה

לפני שהתחילה החבורה לפרש ולנהל את השיח המכונן את חיינו, הודה המנחה החדש, דני קושמרו, לשרה גבאי - האישה היחידה במהדורה הזו - זו שבאליפסה הקטנה מצד שמאל למטה, שמתרגמת את המהדורה לשפת הסימנים.

 

 

גם בתקופתו אולפן שישי היה מועדון לגברים בלבד. יאיר לפי (צילום מסך)

 

רבות דובר על המהדורה הגברית של אולפן שישי, ולעיתים מגיעה רינה מצליח כדי לנסות ולאזן למראית עין את התמונה, אך בסוף השבוע הזה היא לא הצטרפה אל השולחן.

 

במהלך כל המהדורה, כאשר רוני דניאל דיבר על התקיפה באיראן, אמנון אברמוביץ' פירשן את הליכוד, ונחמיה שטרסלר הסביר את שביתת עובדי הקבלן הבאה עלינו לטובה, ישבה לה הייצוג הנשי היחיד במדורת השבט בתוך האליפסה שלה, מוקטנת, ותרגמה את הדמויות הגדולות שמעליה.
 

ניסיתי לדמיין אותה יוצאת פתאום מהאליפסה, ומתיישבת ליד קושמרו. תופסת לה מקום ומשמיעה את קולה. זה כמובן לא קרה. המהדורה המשיכה אל החלק המגזיני שלה.

 

נניח רגע לשולחן הפרשנים, ולאישה שבאליפסה. הרי אנחנו יודעים ויודעות כי יש עיתונאיות מוכשרות בערוץ 2, המביאות בכל יום כתבות חדשותיות מצוינות. ניתן להניח כי כתבה שלהן תוכל להשתלב גם ב"אולפן שישי".

 

לאכזבתי, גם זה לא קרה. אף לא כתבה אחת הוכנה על ידי אישה, לאורך כל המהדורה.

הקול הנשי היחיד שזכינו לשמוע ב"אולפן שישי" (כי כידוע, זו שבאליפסה מדברת בעזרת הידיים) הגיע רק בסוף השידור. זו היתה אילנית אדלר עם התחזית.

בכל זאת, כשאנחנו כובשות לנו פינה אנחנו נאחזות בה בכל הכוח.

 

 

ומה קורה במקביל בערוץ 10?

יש להזכיר כי ממש במקביל, שידר ערוץ 10 את "השבוע", שם מגישה את המהדורה נסלי ברדה, ואפילו נצפו שם כמה כתבות שהכינו נשים.

 

חשוב להבין: זו לא התקפה על הפרשנים והעיתונאים של "אולפן שישי". ממש לא. אבל המחשבה כי במהדורה המרכזית של ערב שישי לא יכולה להשתלב אפילו עיתונאית אחת היא בלתי נתפסת.

 

התמונה המתקבלת היא שדעות מלומדות, פרשנות מעמיקה קצת יותר מבדרך כלל, וכתבות מגזין ארוכות, יכולות להיעשות אך ורק על ידי גברים.

 

ישנן נשים רבות ומוכשרות שיכולות לצאת מהאליפסה, להיפרד מהמפה הסינופטית ולתפוס את מקומן ליד השולחן. אולי אפילו להגיד את דעתן, ולפרש לנו איזו סוגיה אקטואלית. כדאי שמדורת השבט תתעורר ותחשוב על הייצוג הנשי שבה, או שאט אט הבנות יפסיקו להגיע.
 

וקומזיץ בלי בנות, כפי שכולם יודעים, הוא משעמם, חד גוני ומבחינות רבות, מיותר.

 

___________________________________________________________________

 

ותודה גם לעיתונאית יסמין לוי שהעירה גם היא את תשומת ליבנו תופעה הבעייתית הזו, בסטטוס שנון שלה בפייסבוק:

 

"בדיוק צפיתי ב"אולפן שישי" ותהיתי למה אין שום אישה וכל הפאנל הזה על טהרת הטסטוסטרון הגברי. אפשר לחשוב שאין נשים שמבינות בצבא או ביטחון. קצת חסר לי קול נשי. אוי, טעות שלי, הנה יש אישה. זאתי בעיגול הקטן עם שפת הסימנים"