חוק טל, שנחקק ב-2002 אשר נועד להסדיר את אי גיוסם של החרדים ואפשר המשך מתן דחיית גיוס לבחורי הישיבות, נכשל. החוק הביא לגידול עצום במספר הלא משרתים החרדים (יותר מ-60,000 מחזיקים היום בפטור) בעוד שאחוז הבחורים החרדים העובדים פחת וכיום עומד על כ-39% בלבד. אך בתקופה הזאת חלה התקדמות מרשימה של נשים בצה"ל. כך למשל, לפני פחות משנה מונתה האלופה הראשונה – אורנה ברביבאי, כיום ראש אכ"א.

 

עוד ב-onlife:

 

אם נהיה אופטימיים ונאמין להבטחות שחברי כנסת נתנו לאחרונה, בהחלט יתכן שיתגבש רוב נגד הארכת החוק – או בעד שינויו בצורה מרחיקת לכת וגיבוש אלטרנטיבה אשר מטרתה הסופית היא גידול בכמות המתגייסים הדתיים. עכשיו צריך לשאול - מה יקרה אם חרדים באמת יתחילו להתגייס לצה"ל? איך שינוי כזה ישפיע על נשים?

 

יתחילו לסלק נשים מבסיסים ותפקידים

קליטתם של חרדים תחייב רמה גבוהה של ערנות מצד נשים והארגונים המגנים על זכויותיהן. למרות שרק 1,200 חרדים משרתים היום בצה"ל, כבר הגיעו דיווחים על סילוק נשים מתפקידים ובסיסים שונים. בגלל דרישות להפרדה מגדרית, התבקשו נהגות לא להסיע חיילים חרדים, נשים בחיל הים הוצאו מצוותים בהם שירתו חרדים, ובמקרה הכי מקומם ששמעתי עליו חרדים ביקשו שחיילים יחליפו חיילות בחלוקת הפטורים בבקו"ם - בקשתם נענתה. כל אלו מבשרים בשורה מדאיגה. 

 

בישיבה האחרונה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הבטיחה האלוף ברביבאי שלא תאפשר שום פגיעה בנשים המשרתות בצה"ל. האם היא תוכל לעמוד בהבטחה הזו? 

 

קול באישה ערווה

שירות של חרדים בצה"ל עלול להמשיך להשפיע על הצד הסמלי והטקסי בצה"ל. השערורייה סביב שירת נשים עלולה להחריף אם אכן תהיה עלייה במספר המתגייסים החרדים. בפסח האחרון שודר ברדיו סיפור של חיילת שטענה שלא אפשרו לה לקרוא מההגדה במהלך סדר פסח בבסיס שלה. ברור לכל שחלה הקצנה בהתערבות הדת בטקסים הצבאיים ובמעורבות של רבנים בהיבטים שונים של המערכת הצבאית. חשוב מאוד לוודא שמעמדן של הנשים ישמר גם בצד הטקסי והסמלי של הצבא. נהלים המבטיחים שוויון וייצוג הולם צריכים להיכתב ולהיות מיושמים גם בצה"ל.

 

הצעה: תקופת שרות שווה לגברים ונשים

כמובן שיש בשינויים הצפויים גם הזדמנויות רבות לנשים וכשחוק טל יעלה לדיון בקיץ הקרוב יהיה גם זמן להרחיב את הדרישה לשוויון הן בזכויות והן בחובות. עכשיו הזמן להציע השוואת תקופת השרות לגברים ונשים; עם כל המסלולים שנפתחו לנשים לצד גברים אין זה סביר להשאיר מצב בו גברים משרתים  שנה יותר בשרות הסדיר. הגידול המביך של נשים דתיות ה"מצהירות" על דתיותן כסיבה לא לשרת חייב להיפסק. כמו שיש חוסר צדק במתן פטור לחרדי על סמך חתימה של רב יש גם בעיה אתית בוויתור לאישה על סמך פקס שנשלח לבקו"ם.

 

מעבר לכך, אם כפי שמסתמן תתגבש פשרה שתכלול הכרה במסלול של שרות אזרחי מקביל לשרות בצה"ל אפשר לתקן מספר עוולות. גברים חרדים יהיו מחויבים לשרת שרות אזרחי – וגם נשים דתיות יוכלו לשרת במסלול זה, כחובה ולא בהתנדבות. מעבר לכך, אם עד כה נשים חרדיות היו פטורות כי חיי צבא לא התאימו להן, כפי שנטען, מסלול מקביל יוכל להציע גם להן אפשרות של שילוב. למעשה אין סיבה שאישה חרדית לא תשרת כפי שגבר חרדי יידרש לעשות והכללתן של נשים חרדיות בהסדר חדש יוכל לשמש דרך לחזק את מעמדן בחברה.

 

שרות צבאי או אזרחי לא יכול להיות פתרון לכל אי השוויון בחברה. אולם חשוב לזכור כי השינויים הצפויים בצבא עלולים להוות או איום או הזדמנות לנשים. רצוי שנקדים לחשוב איך למנף את המצב החדש ולא להסתפק בעמידה על המשמר.