מחקר שהתפרסם בגיליון האמריקאי האחרון של "תזונה קלינית", The American Journal of Clinical Nutrition גילה כי צריכה של 100 מג' של מגנזיום ביום מפחיתה את הסיכוי לשבץ בשמונה אחוזים. אגב, 100 גר' מגנזיום יש בכ-30 גרם אגוזי ברזיל או כוס של קטניה מבושלת.

 

עוד ב- Onlife

למרות שהקשר בין מגנזיום וגורמי הסיכון לאירוע לבבי כבר נבדקו במחקרים קודמים, זה הפעם הראשונה שמוכח קשר ישיר בין צריכת מגנזיום להפחתת הסיכוי לשבץ.

 

יותר מ - 240,000 משתתפים לקחו חלק במחקר, ואחרי ניתוח של נתונים שונים כמו מין, משקל, עישון, מסת גוף (BMI), פעילות גופנית, צריכת אלכוהול, סוכרת ויתר לחץ דם, מצאו החוקרים כי הסיכוי לשבץ פחת ככל שהנבדקים צרכו יותר מגנזיום, בתזונה שלהם.

 

על פי המלצות מועצת המזון והתזונה של האקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית (RDA) עד כה, הכמות המומלצת לצריכת מגנזיום עבור נשים היא 320 מג' ועבור גברים, 420 מג'. בעקבות המחקר, החוקרים ממליצים, להגדיל את הכמויות בהמלצות.

 

במיוחד פונים החוקרים לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה לאירוע לב וקוראים להם לנקוט ב"דיאטה" עשירת מגנזיום, כלומר להעשיר את התזונה שלהם בעלים ירוקים, ירקות, דגנים מלאים, אגוזים וקטניות.

האוכל שיעניק לכם מגנזיום

לדברי שרון לוין, דיאטנית קלינית, מרבית האנשים מקבלים את המגנזיום מהמזון. מזונות העשירים בסיבים תזונתיים, עשירים גם במגנזיום, כך גם קטניות, דגנים מלאים, ירקות ירוקים - במיוחד עלים ירוקים, זרעים, אגוזים. ישנם מוצרי מזון שמעשירים אותם במגנזיום, כך למשל מים מינרליים.

 

אולם לפני מספר ימים החליטה הממשלה לדחות זמנית את המלצת משרד הבריאות ולא להוסיף את המגנזיום למי השתייה. "הדיון בנושא מתקיים כבר יותר משנה", מספרת לוין, "מצד אחד יש המלצות בריאותיות ויש הוכחות מחקריות לתועלת שבמינרל ומצד שני יש עלות כספית שמוערכת במליוני שקלים בשנה.

 

בדיון שנערך לפני זמן מה, הוגשו מסקנות ומחקרים שנעשו בארץ ובעולם, ובהם עלה כי המגנזיום מוריד את שכיחות מחלת הסוכרת, מפחית נטייה להשמנה ופיתוח יתר לחץ דם, ומשפר את תפקודי הלב אצל חולים ובריאים.

 

"אחת הטענות הייתה שבעקבות שינויי תזונה בשנים האחרונות, שינויים בהם יותר ויותר אנשים צורכים מזון מעובד שעני במינרלים, אנחנו מקבלים הרבה פחות מגנזיום ממה שגופנו זקוק", אומרת לוין ומוסיפה, "אולם למרות ההמלצות הוחלט לדחות בינתיים את הוספת המגנזיום".

אחראי על 300 פעולות בגוף

חוסר במגנזיום עשוי להיגרם ממחלות שונות, כמו למשל מחלות במערכת העיכול שעשויות לפגוע בספיגה של המגנזיום בגוף. "המגנזיום הוא מינרל שלוקח חלק בכ 300 פעילויות ותהליכים המתרחשים בגוף", אומרת לוין, "רובו מתרכז בעצמות, אבל אחוז קטן נמצא ברקמות ומעט מאוד במחזור הדם, לכן בדיקת דם פשוטה לא תבדוק את רמתו שגוף.

 

"הסימפטומים לחוסר מגנזיום יכולים להיות עייפות, חולשה, בחילות ואיבוד תאבון. מחסור חמור יכול לגרום לבעיות בשרירים, עיקצוצים בגפיים ומצבי רוח משתנים וקיצוניים".

 

היא מסבירה  כי מאוד נדיר להיות ב"עודף" מגנזיום מאוכל, אולם מתוספי תזונה, עודף במינרל יכול להיות אפשרי. "במקרה כזה מופעים תופעות לוואי כמו שלשולים, כאבי בטן, חולשה בשרירים, לחץ דם נמוך ובעיות בקצב הלב".

 

איך תדעו אם חסר לכם מגנזיום?

  • האם התזונה שלך דלה בעלים ירוקים, דגנים מלאים? קטניות? אגוזים?
  • האם השרירים שלך נתפסים באופן פתאומי?
  • האם את/ה סובל/ת מכאבי שרירים? רעד? תנועות בלתי רצוניות?
  • את/ה סובלת מבעיות במערכת העיכול?
  • האם יש לך שינויים במצב הרוח? עייפות? דיכאון? חוסר תאבון?
  • האם יש לך מיגרנות? נשירת שיער? סחרחורות?

 

אם עניתם כן ליותר משתי שאלות, מומלץ לפנות לבירור רפואי מעמיק.