אורן (שם בדוי) לא ידע מאיפה זה הכה בו. החיים בגיל 42 הרגישו לו נפלאים: הייתה לו עבודה שאהב כמעצב גרפי, בית חמוד ממש לא רחוק מתל אביב ובת זוג אוהבת שרק שלוש שנים לפני כן הפכה להיות אשתו.

 

עוד ב- Onlife

 

ואז, ערב אחד, אשתו ניגשה להתקלח והשאירה את מכשיר האייפון שלה מונח על השולחן. לפתע התקבלה הודעת טקסט ואורן, בנונשלנטיות טבעית שמוכרת רק לאנשים שנמצאים בזוגיות ארוכה ויציבה, הציץ לראות מי השולח. הוא מצא שם דבר מוזר – השולח נקרא ר' ובהודעה הוא כתב "מה קורה, יפה שלי?".

 

"זה היה אחד הרגעים האלה, שבהם אתה פשוט מרגיש את הלב צונח לך לתחתונים", הוא מספר. "לא היה לי מושג מי זה ר', אבל היה לי ברור שזה גבר והייתי חייב לדעת למה הוא כותב לאשתי דבר כזה. לא יכולתי לעצור את עצמי באותו רגע".

 

אורן החל לקרוא את היסטוריית ההתכתבויות בין אשתו ל-ר' וגילה לתדהמתו שהם מנהלים רומן. "האייפון שומר הודעות של חודשים אחורה", הוא מספר. "גיליתי שהיא בגדה בי במשך תקופה מאוד ארוכה. הייתי המום, כעסתי כמו שלא כעסתי בחיים שלי ומרוב זעם, לא ידעתי מה לעשות. היא עוד הייתה במקלחת, אז עניתי ל-ר' ההוא במקומה: 'זה בעלה, והיפה שלך במקלחת'.

 

אחר כך עשיתי צילום מסך של ההתכתבות שלהם ושלחתי אותה לעצמי למייל. לקחתי קצת בגדים והלכתי לישון אצל אחותי, שגרה לא רחוק. לא אמרתי לה מילה. היא התקשרה אליי כל הלילה בהיסטריה ולא עניתי לה, אני מניח שהמאהב שלה עדכן אותה שעליתי עליהם".

 

חצי שנה לאחר מכן, אורן ואשתו כבר היו גרושים, לאחר שבית המשפט מצא שהוא ראוי לקחת איתו את כל הכספים שהשניים קיבלו לחתונה וכמו כן את הבית החדש שאמנם היה רשום על שם שניהם, אך נקנה מכספי הוריו של אורן.

מתגרשים בגלל אס.אמ. אסים

מסתבר שהמקרה של אורן הוא רק אחד מיני רבים. השימוש היומיומי והשוטף בסמארטפונים מרובי האפשרויות וכמו כן ברשתות חברתיות, יצר בשנים האחרונות תופעה מעניינת: נואפים ונואפות שמפזרים ראיות בהיסח הדעת – הודעת טקסט, מיילים ואפילו סטטוסים מפלילים בפייסבוק - מה שמשמש בהמשך את בני הזוג הנבגדים שלהם כדי לתבוע אותם בבית המשפט ולכופף את חלוקת הרכוש והמשמורת על הילדים לטובתם.

 

הטכנולוגיה הזו רק הולכת ומשתכללת, לכדי אמנות של ממש. רק בחודש שעבר פורסם בפייסבוק מקרה של גבר אמריקאי, ששתל באייפון של ארוסתו אפליקציה בשם find my friends– האפליקציה מאפשרת לצד שני לראות היכן נמצא בעל האייפון בכל רגע נתון. בזמן שארוסתו סיפרה לו שהיא בחלק אחד של מנהטן, הוא גילה דרך האפליקציה שהיא בכלל בצד השני של העיר, ככל הנראה אצל גבר מהעבודה שלה.

 

בסקר שנערך החודש בקרב חברי איגוד American Academy of Matrimonial Lawyers AAMLאיגוד עורכי הדין לענייני משפחה האמריקאי, נמצא ש-94 אחוזים מבין 1600 חברי האיגוד דיווחו על כך שבשלוש השנים האחרונות ניכרת עלייה משמעותית במספר תיקי הגירושים שהתבססו על ראיות שנלקחו מאס.אם.אסים ושאר תוצרי הטכנולוגיה.

 

63 אחוזים מהראיות נמצאו באס.אם.אסים, 23 אחוזים במיילים ו-13 אחוזים הסתמכו על היסטוריית השיחות שנשמרת גם היא ברוב הסמארטפונים. אחוזים אחרים איתרו את הראיות לכך שבני זוגם בוגדים בהם באמצעות מכשירי GPSששומרים את יעדי הנסיעה האחרונים וכמו כן בהיסטוריית הגלישה באינטרנט.

 

ואלה לא רק הסמאטרפונים שעושים צרות למוסד הנישואין: במרץ 2011, סקר של האוניברסיטה הרפואית לויולה שליד שיקגו, מצא שהפייסבוק אחראי באופן ישיר לאחד מתוך חמישה מקרי גירושים ושנה קודם לכן, איגוד ה-AAML בישר ש-84 אחוזים מחבריו דיווחו על עלייה באסיפת ראיות לבגידה בפייסבוק, על ידי הלקוחות שלהם.

 

 "הדבר הראשון שאנחנו אומרים היום ללקוחות שלנו, הוא לסגור את חשבון הפייסבוק שלהם ולמחוק את כל היסטוריית הודעות הטקסט", הסביר נשיא האיגוד, קן אלטשולר, לאתר האינטרנט "האפינגטון פוסט". "הודעות שנשלחות בפייסבוק או בסמס נכתבות לא פעם בהיסח הדעת ונשמרות שם לתמיד. לפעמים גם ההודעה הפשוטה ביותר יכולה לשמש כראייה במשפט גירושים".

 

סטטוסים מפלילים בפייס

גם אל ישראל, שלא מאחרת להשלים פערים עם שאר העולם, הגיעה התופעה הזו. "אני נתקל במקרים כאלה באופן יומיומי", מסביר עו"ד לדיני משפחה עודד פסקל. "מדובר בכר מאוד פורה ואנשים משתמשים בפלאפונים ופייסבוק כדי לאסוף ראיות נגד בן זוגם.

 

"יש לא מעט חוסר זהירות בקרב אנשים – הם משאירים את חשבון הפייסבוק שלהם פתוח על המחשב הביתי, משאירים את הפלאפון בהישג יד וכן הלאה. לפעמים הם פשוט כותבים סטטוס שיכול להפיל אותם או מנהלים התכתבות על ה-וול שלהם לעיני כל, בלי לחשוב פעמיים".

 

הוא מסביר כי בהרבה מקרים, זה עוזר לזרז תהליכים ולהשיג יתרון משמעותי לצד התובע. אם נניח, אישה חושדת בבעלה שהוא בוגד בה, היא יכולה למצוא את הראיות במחשב הביתי או בפלאפון שלו ולהגיש איתן תביעה נגדו.

 

"זה נותן יתרון משמעותי בבית המשפט ועוזר לזרז הליכים. אם גבר גילה שאשתו בוגדת בו והוא רוצה משמורת על הילדים, כל מה שהוא צריך לעשות הוא להציג את הראיות שאסף לבית הדין הרבני והם מיד ימצאו אותה כאם לא כשירה. כמובן שהמצב משתנה בהתאם לסיטואציה האינדיבידואלית של הזוג, אבל אם לצד אחד יש ראיות נגד הצד שני, יכולות להיות כל מיני סיבות שיגרמו לצד הנתבע לרצות לזרז את ההליך, לתת לצד השני את מה שהוא מבקש ולסגור עניין".

 

עורכי הדין דין לדיני משפחה עדיין לא ממהרים לנטוש את השיטה הטובה והישנה של שכירת חוקר פרטי, בטרם הגשת תביעה, ראשית משום שאיסוף ראיות מחשבון הפייסבוק למשל, היא נושא רגיש שגובל בחדירה לפרטיות. "אבל יש לנו דרכים לעקוף את זה", מסביר עו"ד פסקל. "אם אישה מקבלת גישה לחשבון הפייסבוק של בעלה בדרך לא דרך, אנחנו יכולים לטעון למשל שמדובר במחשב הביתי, אבל זה עדיין רגיש ובעייתי".

 

מה שכן, פסקל מסכים שהשימוש בפייסבוק ובפלאפונים בהחלט תורם לכל העניין. "לפעמים סמס אחד יכול לתת לנו כיוונים לחקירה, לדעת לאן לשלוח את החוקר וגם במקרה הזה, ההליכים מתקצרים. נניח, אישה שכותבת לחברות שלה בפייסבוק ומספרת להן על המאהבים שלה. הבעל מוצא את זה, מדפיס את ההתכתבויות וניגש איתן לבית המשפט. החוקר יכול לעקוב אחריה ולתעד את המפגשים שלה עם המאהבים, מה שרק מחזק את התיק".

עניין של איפוק

אבל אם אתם שוקלים לעשות שימוש באמצעים הטכנולוגיים האלה, אתם צריכים לקחת בחשבון דבר אחד: אל תמהרו לשחרר את הכעס והתסכול מול בן/בת הזוג שבגדו בכם. "אנשים לרוב לא מצליחים להתאפק", מסביר עו"ד פסקל.

 

"יש לי הרבה לקוחות ששמעו, ראו וידעו ולא התאפקו ושילמו אחר כך מחיר יקר. האיפוק הוא פקטור חשוב מאוד כאן – ללכת ולהגיש את התביעה מבלי שהצד השני יודע, כך שכשהוא יקבל אותה, הוא יהיה המום ולחוץ וימהר לסגור את העניין, ויהיה מוכן אפילו לשלם יותר או לתת לבן הזוג את מה שהוא רוצה, ובלבד שהעניין יסתיים. כשלא מתאפקים, הצד השני יכול לרוץ בעצמו לבית המשפט".

 

זה גם מה שקרה ל-נ', איש הייטק ממרכז הארץ. אחרי 12 שנות נישואין, הוא גילה באמצעות הפייסבוק שלא רק שאשתו בוגדת בו, אלא שהיא אפילו חושדת שנכנסה להיריון מהמאהב שלה. נ' לא הצליח לשמור את הזעם לעצמו והתפרץ על אשתו.

 

 היא, בתגובה, רצה לשכור את שירותיו של עו"ד ולהכין את עצמה מבעוד מועד לאפשרות ש-נ' ירצה להתגרש ממנה. "עורך הדין שלי אמר לי שאם לא הייתי אומר לה כלום ופשוט ניגש עם ההוכחות לבגידה לבית המשפט, הייתי מקבל ממנה פי שלוש, מאשר מה שקיבלתי בסופו של דבר".

 

"בגידה לא יכולה לשנות כהוא זה לגבי חלוקת רכוש", מבהיר עו"ד פסקל. "מה שכן יכול להשפיע הם דברים רגשיים ומצפוניים. אם נניח, זוג היה נשוי 20 שנה, והבעל נתפס בוגד. יהיה לו אינטרס לסיים את זה בשקט, כדי שאשתו לא תספר לילדים מה עשה, לא תכפיש את שמו ברבים ועוד".

 

"הפייסבוק הוא משחית מס' 1"

אל הקליניקה של דנה פלדמן-טסלר, יועצת ומגשרת זוגית, מגיעים לא מעט מטופלים שגילו פרטים מטרידים על בני זוגם באמצעות הפייסבוק או הפלאפון. "לא תמיד מדובר בבגידה", היא מסבירה. "לפעמים יכול להיות מצב שבו אישה חושדת שבן זוגה עושה משהו מאחורי גבה, ואז היא תראה סמס מוזר וזה יהפוך את עולמה, גם אם הוא לא מסגיר בוודאות את העובדה שבעלה בגד בה".

 

מבחינתה של פלדמן-טסלר, הפייסבוק הוא משחית הזוגיות מספר 1. "יש בעייתיות מסוימת בכל מה שקשור לרשתות חברתיות. אנחנו הופכים לזבובים על הקיר – אם אישה מתחילה לצאת עם בחור ועדיין לא מכירה אותו מספיק, היא תיכנס כמה פעמים ביום לעמוד הפייסבוק שלו וכל לייק קטן מבחורה לא מוכרת תעורר את חשדה.

 

"אחר כך היא תשתמש ב'ראיות' האלה כדי להטיח בו האשמות, שלעתים יכולות להיות חסרות שחר. זה מקשה על בניית אמון בתוך הקשר ושם לנו מכשולים גדולים. היה לי זוג מטופלים, שהגיעו אליי אחרי שהיא נכנסה לפייסבוק שלו וראתה צ'טים שניהל עם האקסית שלו, שמבחינתה לא השתמעו לשתי פנים. הוא מצדו, זעם על כך שהרשתה לעצמה לקרוא שיחות פרטיות שלו.

 

"זה יצר משבר גדול בזוגיות שלהם. היה זוג אחר, ובמקרה שלהם, היא אמרה שאין לה אמון בו אחרי שש שנים של זוגיות. הכל קרה בגלל שהוא עבד בבר וצולם שם לצד בחורה אחרת. זו הייתה תמונה אקראית לטענתו, אבל היא הועלתה לפייסבוק. בת הזוג ראתה את התמונה, טענה שהוא בוגד בה ולבסוף נפרדה ממנו".

 

פלדמן – טסלר, מסבירה כי לפני הכל  כי צריך להפריד כוחות: "היו לי כמה זוגות שקבעו חוקים", אומרת פלדמן-טסלר. "למשל, שאף אחד מהם לא נכנס לפייסבוק של הצד השני, או שהפלאפון הפרטי של כל אחד מהם הוא שלו בלבד ומחוץ לתחום. הרי בסופו של דבר, יצר החטטנות הזה מתעורר כשמשהו בזוגיות מתערער.

 

"אם הזוגיות היא טובה ויציבה, הפייסבוק או הפלאפון של בן זוגי לא מעניינים אותי. כשמשהו מתחיל להשתנות, אז אנחנו ניגשות לחפש ראיות והוכחות לתחושות שלנו. ובעידן הטכנולוגי הזה, סביר להניח שגם נמצא אותן, אפילו אם אין מאחוריהן משמעות אמיתית. חשוב להבין שאמון הוא משהו שנבנה, והפייסבוק והסמסים הם מכשול בבניית האמון.

 

"ברגע שאין לנו עדיין אמון בבן או בת הזוג שלנו, כל סמס או הודעה בפייסבוק יכול לעורר את חשדנו. הרבה פעמים, במקום לדבר על הדברים המהותיים שמפריעים בקשר, אנחנו נטפלים לפייסבוק או לסמסים. לכן חשוב לדבר על הרגשות ולהבין איפה נמצאת הבעיה האמיתית".