העולם שלנו מתקדם בתקופה האחרונה בקצב מרשים לעבר הנאורות וקבלת האחר. זאת אומרת, אם מניחים לרגע בצד את הגזענות הפושה בעולם, האנטישמיות, הדרת הנשים והיחס הפושע לבעלי החיים – אפשר לומר שאנחנו מתפתחים לא רע. נכון שבלא מעט מדינות אפשר למצוא עוני, רעב, אלימות וחוסר צדק – אבל היי, לפחות ביחס לנשים שמנות אנחנו מתפתחים.

 

עוד ב- Onlife:

 

קחו למשל את הסרטון הידידותי הזה לשמנה, שעלה בתחילת השבוע ביוטיוב. "איך להסתיר שאת שמנה בפייסבוק" קוראים לו, והוא מציע שלל דרכים מקוריות לטשטש את משמניה של המצולמת בדרך להעלאת תמונת פרופיל שתגרור מאות הצעות חברות מגברים מזילי ריר, כי אם תחשוף את גופה הדשן, הם כמובן ינוסו על נפשם בזעקות שבר.

 

המדריך לשמנה: גירסת יוטיוב

המצולמת השמנה (והדוחה, כמובן), יכולה לצורך העניין, לצלם את פניה בלבד, רצוי מלמעלה (כי זה מרזה), או לנדב הצצה לבלקון המפואר שלה (כי לשמנות הרי יש ציצים גדולים) וגם להסתתר מאחורי חברים. לבטן, הירכיים, הזרועות או כל חלק גוף אחר שלה שלמרבה הבושה מזכיר את אלה של ג'ניפר אניסטון, אין מקום בפייסבוק, או על הפלנטה בכלל. וכל חשיפה של חלקי גוף כאלה תגרור כמובן דחייה גורפת ואף השלכת אבנים לעברה.

 

כולנו יודעים הרי שהעם הגברי הוא חף מפגמים – איש מהם אינו סובל מעודף משקל, התקרחות, איברים מדולדלים או סתם כיעור גנטי. והמעטים מביניהם שבכל זאת התעוררו בבוקר עם חצ'קון ענק, דואגים מיד לצלם אותו בקלוז אפ ולהעלותו לפייסבוק. רק אנו, הנשים, חייבות לטשטש היטב את הפגמים הנוראיים שלנו, אם אנחנו מקוות להיתפס כאטרקטיביות בעיניי המין הגברי.

 

 

כיף לצחוק על שמנות, הא?

ועכשיו ברצינות. הסרטון הזה הוא הרי לא יותר מעוד ניסיון רדוד ומטופש לייצר תהודה ברשת, כדי לפרסם שיטת דיאטה כזו או אחרת (תנו לי לנחש – הרעבה?). אם נתעלם לרגע מהכתיבה האיומה והקריינות המזעזעת, כמובן שצמד המלים "שמנה" ו"פייסבוק" עושות את העבודה נהדר, ואם יש בחורה יפה ומלאה שמוכנה ללעוג לעצמה, אז למה לא? מדוע לבחור בשיטת פרסום אינטליגנטית, נבונה וישירה, כשאפשר לצלם סרטון בכיכובה של בחורה שמנה, לדבר על כמה נורא זה להיות שמנה ולעצבן על הדרך את כל הנשים השמנות באשר הן?

 

הקהל הישראלי, אגב, בלע את הפחמימות נוטפות השומן האלו בלי מלח – כבר למעלה מ-40 אלף צפיות ואלוהים יודע כמה שיתופים בפייסבוק בפחות משבוע. למה? כי זה רעיון משעשע, שלוחץ בחוסר רגישות משווע על נקודה כואבת.

 

כן, נשים שמנות לא ממהרות לחשוף את הגוף שלהן בפייסבוק, באתרי היכרויות או בכל רשת חברתית אחרת. חלקנו עברנו תהליך של השלמה וקבלה עצמית ולמדנו לאהוב את הגוף שלנו כמו שהוא, אבל הרוב עדיין מרגישות שיש להן במה להתבייש.

 

בעוד שיוצרי הסרטון משוכנעים שמדובר בהברקת המאה וברגעים אלה ממש הם בטח מרימים כוסות קאווה זולה במשרדיהם הנוצצים באיזור התעשייתי של רמת גן ושוקדים על ניסוח נאום הזכייה שלהם בפרסי ה-WEBBY– מאות ואלפי נשים מביטות על תמונת הפרופיל שלהן בפייסבוק ושואלות את עצמן אם עכשיו גם זה לא בסדר.

 

פוטושופ, ידידו הטוב של הפייסבוק

אני באמת מצטערת להיות פארטי פופר, ואלוהים עדי שדווקא ניחנתי בחוש הומור משובח ובנטייה כוללת להימנע מטרחנות – אבל הסרטון הזה הוא אחד הדברים המיותרים ביותר שראיתי מימיי. יש הבדל מהותי בין לזהות תופעה ולצחוק עליה באופן שנון, לבין לקחת משהו שנשים עושות ממקום של חוסר ביטחון ולרמוס אותו כדי לגרום להן לשלם עבור איזו דיאטה זניחה.

 

והנה דוגמה לסרטון מעולה שמטפל בנושא בצורה קומית ושנונה:

 

 

 

יש לי חדשות בשבילכם – אף אחד, אבל אף אחד, לא מעלה לפייסבוק תמונות לא ראויות שלו. כולם דואגים להצטלם בפוזה מחמיאה, אחדים אפילו לוקחים את זה צעד אחד קדימה ומשפצים בפוטושופ ומארגנים תאורה ראויה, ואין שום דבר רע בזה. ממש כפי שעושים במגזינים לסלבז שנראים טוב יותר מכלל האוכלוסיה, ממש כפי שכולנו מתלבשים באופן שמטשטש את הפגמים שלנו. זה לא הופך את זה לבסדר, אגב.

 

בעולם אידיאלי, כולנו היינו מקבלים את עצמנו ואת האחר כמות שהוא, על שלל חסרונותיו ולא טורחים כל כך כדי לשדרג את ההופעה שלנו. אבל אנחנו לא חיים בעולם כזה, אנחנו חיים בעולם שמודד בני אדם על פי חיצוניות, וכולנו, למעט אולי בר רפאלי או אנג'לינה ג'ולי, בסך הכל מנסים לשרוד בתוך הביצה הטובענית הזו.

 

המסר המעוות שהסרטון הזה מעביר – שאישה שמנה צריכה – לא, חייבת – להסתיר את הפגמים שלה, ואז לדאוג גם לדיאטה הגונה כדי שהבחור לא יחטוף נקע בעין כשיפגוש אותה במציאות, צריך להיקבר.

 

יופי מגיע בכל הגדלים

נקודת אור אחת בכל העניין הזה – התגובות לסרטון. המוני תגובות שטוענות שהבחורה בסרטון דווקא ממש יפה ולא צריכה לשנות שום דבר בגוף שלה. אולי למרות הכל, עם ישראל כן למד דבר או שניים על כך שיופי מגיע בכל הגדלים והצורות.

 

נשים שמנות, מותר לכן להיות שמנות. אין שום צורך "להסתיר שאת שמנה בפייסבוק". מותר לכן לחשוף את משמניכן או לחילופין להסתיר אותן, לפי מה שמרגיש לכן נכון. אתן לא מרמות אף אחד, אתן בסך הכל עושות מה שטוב לכן. ואם בחור יימלט מכן בגלל כמה ק"ג עודפים, או אפילו יגיד שאתן שמנות מגעילות – רחמו עליו. כנראה שהוא עצמו סובל מלא מעט חוסר ביטחון ותיעוב עצמי. והכי חשוב - אל תתנו לאיזה פרסומאי נלוז להחליט בשבילכן מה מותר ומה אסור.