כשהתזונה שלנו הייתה בריאה יותר, שתי החומצות פעלו באיזון הדדי. היום, התזונה שלנו השתנתה ומתברר כי השתיים פועלות בצורה הפוכה.

 

  • אומגה 6 גורמת לכלי הדם להפוך צרים וקשיחים יותר ולדם שלנו להיות סמיך יותר.
  •  אומגה 3 לעומת זאת, מרחיבה ומגמישה את כלי הדם ומדללת את הדם הזורם בהם.

 

עוד ב- Onlife

 

אז איפה הבעיה? הבעיה היא, שכיום אנחנו אוכלים הרבה יותר מדי אומגה 6 . כמה יותר מדי? פי 4 ממה שצריך. בתזונה המערבית, על כל חומצת שומן אומגה 3 אנחנו אוכלים 12 חומצות שומן אומגה 6.

 

ואם אוכלים יותר מדי, זה יישאר בגוף. הרי הגוף לא יכול  להפוך אומגה 6 לאומגה 3. לכן גם אנחנו נוטים היום ליתר קרישיות הדם, ולהיצרות של כלי הדם. וכשכלי הדם נעשים קשיחים וצרים יותר- לחץ הדם עולה. וכשלחץ הדם עולה - עולה הסיכון שלנו למחלות לב וכלי דם.

 

מה ההבדל בין השתיים?

אומגה 3 היא חומר ממשפחת השומנים. במילים אחרות – מדובר בחומצת שומן, היחידה הקטנה ביותר המרכיבה את ה"לגו" הנקרא שומנים. הגוף לא יודע ליצר אותו לבד, אבל בגלל שאנחנו זקוקים לו, אנחנו צריכים לקבל אותו ממקור חיצוני.

 

אומגה 6 היא חומצת שומן בלתי רווי שנחוצה מאוד לגוף אולם הוא אינו יכול ליצר אותה. היא פועלת בשיתוף פעולה עם אומגה 3 וחיונית לפעילות המוח, צמיחת שיער, בריאות העצמות, ויסות מטבוליזם ועוד.

 

יש שלוש קבוצות שומנים

  • השומן הרווי- הכי לא בריא, ממנו גופינו מייצר כולסטרול.
  • השומן החד בלתי רווי - הכי בריא
  • השומן הרב בלתי רווי- בינוני מבחינת השפעה בריאותית, ומביא אותנו לעניין, כיוון שלקבוצה זו שייכות חומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6.

 

למרות שהמילה שומן מעלה בנו מיד קונוטציות שליליות, כדאי לזכור ששומן, כמו פחמימות וחלבון, הוא חומר שבלעדיו לא ייתכנו חיים. הוא מגן על האיברים הפנימיים שלנו, מבודד אותנו מקור, ממנו בנויים קרומי התאים, ממנו נוצרים חומרים רבים כמו ויטמין D, הורמוני המין הנשי והגברי, ועוד ועוד.

איך הם משפיעים על הבריאות

מחקרים שונים, מצביעים על כך שהיחס הגבוה בין אומגה 6 לאומגה 3 יכול להחריף מצבי דיכאון והפרעות פסיכיאטריות שונות כמו דיכאון אחרי לידה, דיכאון חריף, דיכאון גריאטרי, מאניה דיפרסיה, סכיזופרניה וכן הפרעות קשב וריכוז ודלקות מפרקים.

 

האיזון עם אומגה 3 חשוב מאוד משום שחומצת השומן אומגה 6 עלולה לגרום, במצבים מסוימים מחלות לב ומצבים דלקתיים. ממחקרים שנעשו בעבר נראה קשר ישיר בין רמה נמוכה של אומגה 6 להגדלת הסיכון לפיתוח אוסטופורוזיס, הפרעות קשב וריכוז, אלרגיות ונוירופתיה סוכרתית.

 

אחד המחקרים האחרונים בנושא פורסם בכתב העת הרפואי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה. המחקר הראה כי תזונה שחסרה באומגה 3 עלולה לגרום למוח לאבד חלק מהזכרון ויכולת החשיבה.

 

אחרי שהחוקרים ניתחו את נתוניהם של  כ- 1600 איש, ראו החוקרים שלנבדקים שלהם רמות נמוכות של אומגה 3 בדם היה נפח מוח הקטן ב 25% מאלה שרמות אומגה 3 בדם היו גבוהים. אותם אנשים הראו גם קושי במבחני הזכרון והחשיבה.

 

ד"ר טאן זלדי, מחבר המחקר ממרכז איסטון לחקר מחלת אלצהיימר באונבירסיטת קליפוניה בלוס אנג'לס אמר, "לאנשים עם רמות נמוכות של אומגה 3 היה נפח מוח נמוך המתאים לאנשים עם הזדקנות מוחית מבנית של שנתיים".

האוכל המאזן

אבל מתברר שזה לא שאנחנו אוכלים מעט מדי אומגה 3, אנחנו פשוט אוכלים הרבה מדי אומגה 6. למה זה קורה? כל השמנים הצמחיים הרגילים, פרט לשמן זית וקנולה, עשירים באומגה 6.

 

אומגה 6 נמצאת בשמן תירס, חריע, חמניות, סויה וכדומה. מדובר בשמנים שמצויים כמעט בכל המזון המעובד שקיים. מקרקרים ועד חטיפים, כל דבר כמעט מכיל שמן  כלשהו.

 

אומגה 3, לעומת זאת, נמצאת במעט מאוד מזונות. בדגי ים צפוני ,סלמון, הרינג, מקרל, בדגי ים נוספים וגם, בכמות קטנה יותר, בשמן קנולה, באגוזי מלך ובזרעי פשתן. אלו המקורות העיקריים והכמעט בלעדיים לאומגה 3.

איך מאזנים ?

כדי לאכול יותר אומגה 3 וקצת פחות אומגה  6 אפשר בתור התחלה, להחליף את השמן הצמחי בשמן קנולה ורצוי לא מזוכך.

 

בנוסף, רצוי להמעיט בצריכת מזון מעובד ולהגביר אכילתם של דגי ים צפוני, אגוזי מלך וזרעי פשתן.

 

אפשר גם לקחת אומגה 3 כתוסף. אך כדאי לזכור שלתוספים יש גם חסרונות. ראשית, רוב התוספים מרוכזים הרבה יותר ממה שהיינו מקבלים מאכילת מזון טבעי, ומדי פעם מתגלים הנזקים של נטילת חומרים מרוכזים שכאלה. התוספים משמן דגים עלולים להכיל כספית. התוספים הצמחיים כמו זרעי צ'יה ושמן מרווה עדיפים.

 

 

הכותבת היא דיאטנית קלינית ((M.Sc.