עד לפני כשני עשורים לא הייתה סיבה לדבר על תוספי תזונה. אם מישהו היה חולה, הוא היה הולך לרופא, הרופא היה רושם לו תרופה ובכך נגמר הסיפור.

 

עוד ב- Onlife

 

אבל בשנים האחרונות הרפואה המשלימה הולכת ותופסת חלק יותר ויותר גדול בשגרת הבריאות שלנו, וכאן מתחילים יחסי הגומלין בין הרפואה הקונבנציונלית לזו הסינית או ההודית.

 

יש גישה בציבור שרופאים שונאים תוספי תזונה. הדעה הזו מוטעית. לרופאים אין בעיה עם תרופות טבעיות. כל רופא שפוי ישמח שתכניסו לגוף שלכם חומרים טבעיים ולא רעלים סינתטיים. אבל אנחנו חיים בעידן של רפואה מבוססת מחקרית.

 

כלומר, רפואה שמסתמכת על דברים שנחקרו, שנבדקו. רק כך אפשר להיות בטוחים שהחומר שנתנו לחולה יועיל ולא יזיק. הבעיה עם כל תוספי התזונה היא שרובם ככולם לא נבדקו מחקרית.

 

 בהיעדר סטנדרטיזציה לתרופות טבעיות ובהיעדר רגולציה מסודרת לתרופות טבעיות, הרופא הסביר יחשוש מלהמליץ לחולים שלו לקחת חומר לא ברור. זו הסיבה גם שהתרופות הטבעיות מוגדרות "תוספי תזונה" – הן נבדקות בסטנדרטים של מזון, לא של תרופות.

 

דהיינו, החומר הזה לא יעשה לך קלקול קיבה, אבל האם אתה יודע באיזה מינון החומר הפעיל מצוי בתרופה? באיזה מינון החומר הזה גם זמין לגוף לאחר שהוא מתפרק בכבד?

מהן תופעות הלוואי של חומרים שנכנסים לגופנו?

כאשר חומר נכנס לגוף, לגוף לא משנה אם הוא טבעי או לא. מבחינת הכבד, למשל, הגיע אליו חומר שצריך לפרק. מבחינת הגוף זהו חומר פעיל.

 

 אנחנו יודעים למשל, שמסוכן מאוד לקחת אקמול עם אלכוהול. למה? כי הם מתפרקים באותו מקום בכבד, ובנוכחות אלכוהול עלולה להווצר הרעלת אקמול. אבל האם אתם יודעים מה קורה אם אתם לוקחים את התוסף הזה עם אלכוהול? התשובה היא לא.

 

כי גם הרפואה הסינית לא יודעת. כי היא לא בדקה את זה. אז מבחינת הגוף הכנסתם חומר. מה קורה לו ברגע שהוא נפגש עם חומרים אחרים בגוף, אתם לא יודעים.

 

עכשיו תגידו : "אבל זה טבעי! אם זה טבעי זה לא מזיק!" אז זהו. שהסטיגמה הזו, ש"אם זה לא יועיל – זה לא יזיק" בעייתית מאוד. כי גם ארס נחש זה טבעי. וגם ציאניד. זה שחומר הוא טבעי זה לא אומר שאין לו פוטנציאל נזק.

 

יתרה מכך, רבים מהמשווקים של תוספי תזונה יגידו לכם שהתרופה תעשה פלאים לגוף שלכם, ואין לה שום תופעות לוואי. הצהרה בעייתית.

 

תחשבו בהגיון – אם חומר הוא כל כך פעיל, שהוא יכול לשנות דברים בגופכם, איך זה יכול להיות שאין לו שום תופעות לוואי? תופעות לוואי הן מצב מקובל בחומר פעיל. אם החומר הוא כל כך פעיל ובעל יכולת להועיל – באותה מידה יש לו גם את היכולת להזיק.

 

אין כזה דבר חומר פעיל בלי פוטנציאל נזק. לא קיים. הייתי מרגישה יותר בנוח לקחת תוסף תזונה אם היתה בו רשימה של תופעות הלוואי האפשריות. זה בסדר שיהיו תופעות לוואי, זה חלק מטיפול לפעמים. אבל להגיד שאין בכלל? לא הגיוני. אולי לא נבדקו תופעות הלוואי, זה לא אומר שאין.

 

תוספי תזונה ותרופות קונבנציונליות

נקודה נוספת חשובה היא האינטראקציה של התוספים עם התרופות הרגילות שאתם לוקחים.

 

כשאתם באים לרופא, והוא שואל אתכם אילו תרופות אתם נוטלים, תספרו לו על האספירין, על התרופות לסוכרת, התרופות להורדת לחץ הדם. אבל מה שהרופאים רוצים שתספרו להם גם על התוספים.

 

לא מזמן יצא תוסף תזונה לשוק ש"מונע התקפי לב". מה שהתוסף הזה עושה בעצם זה להפחית את יכולת הדם להיקרש וליצור אוטם. אם תיקחו את התוסף הזה ביחד עם האספירין שרופא המשפחה רשם לכם, אתם יכולים לדמם למוות.

 

התוסף היעיל מאוד הזה, בשילוב עם אספירין, פשוט הורג. הרופא אולי יידע לאמר לכם את זה, אבל איך הוא יידע שאתם לוקחים את התוסף אם לא תספרו לו? ולמה שתחשבו לספר לו על זה אם לקחתם את התוסף מהמדף בסופר פארם כפי שאתם קונים טונה בשימורים?

תוספי תזונה בהתאמה אישית

בנוסף, יש לנו נטייה לשמוע מהשכנה שהיא התחילה לקחת איזה תוסף והוא עשה לה פלאים לעור הפנים או לרמות הכולסטרול או אלהים יודע מה.

 

 ובכן, כפי שכל אחד מאיתנו צריך תרופות שונות, כך גם כל אחד מאיתנו צריך תוספים אחרים. מה שעושה לי טוב לא בהכרח יעשה טוב לכם... באותה מידה שלא תתחילו לקחת כדור נגד כולסטרול על דעת עצמכם, כך אסור שתתחילו לקחת כדור טבעי על דעת עצמכם.

 

כשחומר נכנס לגוף הוא עושה איזושהיא פעולה, והגוף – לא אכפת לו מאיפה החומר הזה מגיע.

 

המסקנה שלי ברורה: עד שלא תהיה סטנדרטיזציה של התרופות מתחום הרפואה המשלימה, כפי שיש לתרופות הרגילות, אי אפשר לסמוך על מה שכתוב על אריזות התוספים, וחייבים לספר לרופא המשפחה על כל טיפול אלטרנטיבי שבחרנו להכניס לחיינו.

 

עד שתהיה רגולציה מסודרת של תוספי התזונה, האחריות למה שאנחנו מכניסים לגופנו, ולגוף של יקירינו, היא כולה שלנו.

 

אפרת אנזל משתתפת באירוע הייד פארק נשים שיתקיים ביום חמישי הקרוב, 22 במרץ בנמל תל אביב, יחד עם עוד 100 נשים משפיעות