טחורים הם בהחלט לא נושא אהוד, אולם הסטטיסטיקה מלמדת כי בין 10-20 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת תסבול במוקדם או המאוחר מטחורים.

 

אצל נשים בהיריון, האחוזים גבוהים יותר. גם אם לא סבלת מהם בתקופת ההיריון יש סיכוי שעוד תיפגשו לאחר הלידה. טחורים יכולים להתפתח בכל שלב בהיריון, אולם סביר להניח שיופיעו בשלב האחרון או לאחר הלידה.

 

אז מהם טחורים?  כיצד נוכל למנוע אותם? והיה והופיעו, איך בכל זאת נטפל בהם?

טחורים: ורידים נפוחים המופיעים בפי הטבעת. הם יכולים להיות פנימיים או חיצוניים. הטחורים יגרמו לתחושת כמו: גרד בפי הטבעת, אי נוחות עד כאב עז, הפרשה רירית, דימום.

 

הסיבות העיקריות להופעת טחורים בהיריון הן:

1.      עצירות כרונית הנובעת מירידת טונוס המעיים בזמן ההיריון.

2.      ירידה טבעית של פעילות גופנית, תגדיל את הסיכוי לבעיות מעיים ועצירות.

3.      הרחם הגדל במהלך ההיריון, לוחץ על הוריד הגדול. הלחץ גורם לקיפאון הדם בורידי הגפיים והמעי הגס.

4.      הלחץ התוך בטני הגדל עם התקדמות ההיריון, יכול לגרום לטחורים.

5.      שינויים הורמונאליים כמו עליה ברמת הפרוגסטרון, ישפיעו על שרירי פי הטבעת ויחלישו אותם.

6.      בסוף ההיריון, לחץ עובר על קרקעית האגן יכול ליצור טחורים.

7.      שלב ארוך של צירי לחץ בסוף הלידה, יכולים לספק קרקע טובה ליציאת הטחורים. בקורסי הכנה ללידה תוכלי ללמוד כיצד ללחוץ נכון בשלב זה.

 

אז, מה עושים?

ראשית כדי למנוע: דאגי לאכול תזונה בריאה עשירה בסיבים תזונתיים, בתוספת כמות גדולה של מים. והימנעי מאכילת: סוכרים, קמח לבן, אורז לבן, הפחיתי בשתיית קפה. בצעי פעילות גופנית מתונה המתאימה להיריון (מומלץ להיוועץ ברופא).

 

תרגול שיטת פאולה העובדת על חיזוק השרירים הטבעתיים, יכולה להיות פתרון טוב.

 

הימנעי מישיבה ממושכת. שמרי מפני התקררות פלג הגוף התחתון. כל זאת בכדי למנוע אפשרות לעצירות. (הסיבה העיקרית לטחורים שאנו יכולים לשלוט בה).

 

חשוב ביותר -  שימוש במשלשלים בתקופת ההיריון אסורה בהחלט !

במקרה וכבר יש לך טחורים מה תעשי? :

1.      קודם הקפידי על כל אותם כללי הימנעות שציינתי קודם.

2.      שימוש במגבונים לחים במקום בנייר טואלט יכול להקל.

3.      שטיפות מרובות במים ו/או טבילת באמבטיות קרירות.

4.      ביושבך בשירותים: השתמשי בשיטת "ניפוח בלון" במקום ללחוץ, דמייני שאת מנפחת בלון ופשוט נשפי. פעולה זו תקל ותביא מהר ליציאה.

5.      משחות או נרות יעזרו בתנאי שהתייעצת וקיבלת מרשם מסודר מרופא.

 

ברפואה משלימה, מייחסים גם משמעות "הוליסטית" לטחורים, ומותנים מענה להקלה על הסבל מטחורים.

 

ליאת קציר לב, רפלקסולוגית ומנהלת מרכז KIDMA  מסבירה:

ברפלקסולוגיה, נהוג לחלק את כף הרגל ל ? 4 אלמנטים: אדמה (עקב), מים (גשר), אש (כריות) ואויר (אצבעות). 

כל אחד מהאלמנטים הללו, בנוסף להיותו מייצג איזור ספציפי, בא לידי ביטוי גם בסימפטומים פיזיים שונים כמו יובש, יבלות, אודם, לחות, מבנה גרמי ועוד.

 

מחלת טחורים, באה לידי ביטוי בפי הטבעת, וברגל נרגיש אותה בצד העקב.  המטופל ירגיש אי נוחות או כאב בעת העיסוי באיזור זה. הטחורים, על-פי התפיסה ההוליסטית, מייצגים פלישת אלמנט האש לאלמנט האדמה ? כלומר, אנשים אלה מאופיינים בדרך-כלל כטיפוסים שמנסים לשלוט על היצרים הבסיסיים שלהם.  הם יזדקקו לעזרה, ולא יבקשו אותה.

 

כאשר הסיבה העיקרית היא עצירות, נראה עקב יבש ומלא חריצים. אלה מספרים לנו על נוקשות, ורגשות שלא באים לידי ביטוי. כך נולדות להן בעיות פיזיות במערכת העיכול.  לכן, הטחורים שמקורם בעצירות, מסמלים לעיתים גם תקיעות ברמה פיזית ונפשית.

 

כיצד הרפלקסולוגיה יכולה לעזור?

באמצעות הרפלקסולוגיה, ניתן לראות בכפות הרגליים את מצבו הגופני והנפשי של האדם,  לטפל בגוף, ליצור זרימה, לפתוח חסימות ותקיעויות, להחלים ממחלות, ולזרז תהליכים שונים בגוף. 

 

למגע יש כח עצום, ובכל טיפול נשלב גם שיחה קלה בעקבות מה שעולה דרך הרגליים. כך, שבאמצעות סדרת טיפולי רפלקסולוגיה, נוכל לאזן את אלמנט האש ו/או את אלמנט האדמה שחדרו לאיזור האדמה.

 

בנוסף, נמליץ על פעילות גופנית, הן למען זרימת דם טובה עד קצוות האיברים, והן לשם איזון אלמנט האדמה. הטיפולים ילוו גם בהמלצות תזונה על מנת להקל על המקור למחלה ועל הסימפטומים עצמם.

 

לסיכום: טחורים, נושא כאוב תרתי משמע. היי קשובה לגופן וצרכיו. השתדלי להימנע מלהגיע למצב של יציאת טחורים. ואם כן יש דרכים רבות לעזור ולטפל.

 

לפניות להלית חממי