אתמול, במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 10, דווקא בערב הפרידה מיעקב איילון, פרסמה סיון כהן ידיעה על פיה זוג הורים ישראלי מתעתד לתבוע את דיסניוורלד אחרי שבתם בת ה-9  נחטפה בפארק השעשועים. על פי הדיווח, בני זוג ישראלים (שחזרו לפני כשבועיים לארץ), סיפרו כי בעת ששהו באתר הפופולארי עם שני ילדיהם, נעלמה לפתע בתם בת ה-9. הזוג מיהר לאנשי הביטחון וביקש מהם סיוע באיתור הילדה.

 

עוד ב- Onlife:

 

אנשי הביטחון הורו לסגור מיידית את כל שערי האתר תוך שהם מיידעים את זוג ההורים כי מדובר בגל חטיפות נפוץ ומוכר. עוד דיווחה כהן כי הזוג קיבל הוראה לנסות ולאתר את נעלי הבת שלהם במצלמות האבטחה  - שכן הוסבר להם שמדובר בפריט הזיהוי היחיד שהחוטפים בדרך כלל לא מחליפים.

 

כתבת חדשות ערוץ 10, סיוון כהן

 

בהמשך הדיווח סיפרה כהן ליעקב אילון, כי תוך מספר דקות נמצאה הילדה באחד מחדרי השירותים כשהיא מטושטשת ואולי מסוממת, ראשה מגולח למחצה והיא לבושה בסחבות. רק נעליה לא הוחלפו. כהן אף הסבירה כי לאחר שיחה עם זוג ההורים, נמסר כי הם שוקלים לתבוע את האתר על רשלנות וכי הם עדיין נמצאים בטראומה קשה.

 

צפו בידיעה כפי שהיא שודרה אמש בחדשות ערוץ 10 (הידיעה הוסרה מאתר החדשות של הערוץ):

 

 

הפדיחה הכי גדולה בתולדות הערוץ

הדיווח, כפי שנמסר אמש מפי סיון כהן, דומה באופן מובהק לסיפור שפורסם לפני כשנתיים בסידרה התעודית "החשפן, התנין ואשת השר", של יוצרת הסדרות התיעודיות אירית דולב והבמאי אלון מרום.  לאחר פרסום הידיעה נפוצו השמועות על הדמיון הרב בין הידיעה לבין האגדה האורבנית הידועה. במערכת חדשות ערוץ 10 סערו היום הרוחות, והיו שכינו את הסיפור כ"פדיחה הכי גדולה בתולדות ערוץ 10". בחדשות ערוץ 10 מתכוונים לערוך בירור מקיף הן לכתבת והן לאחראים על פרסום הידיעה המופרכת.

 

בריאן מלינוס, ראש מערך הדוברות של "וולט דיסני" העולמי בתגובה ל-Onlife: קיבלנו ביממה האחרונה מספר פניות מגופי תקשורת ישראליים בנוגע לסיפור הזה. אני יכול למסור שאין לנו שום מידע כזה על מקרה שארע בפארק, ואתם צודקים, מדובר באגדה אורבנית".

 

אירית דולב, יוצרת הסרט הדוקומנטרי מספרת, בשיחה עם Onlife, כי בסדרה עקבו היוצרים אחר התהוותן של אגדות אורבניות וניסו לתהות על  קנקנן של מספר אגדות כאלו, ביניהן סיפור "חטיפת ילדה בדיסניוורלד". "לא מדובר בפעם הראשונה בה אגדה אורבנית מוצאת את דרכה לעיתונות", מספרת דולב. "לפני מספר שנים פורסם בעיתונות המקומית בישראל סיפור על זוג ילדים מאשקלון (ילד וילדה) שנחטפו במקביל, האחד ביורודיסני השני בדיסניוורלד.

 

דולב מסבירה כי "תמיד מדובר בעולם הבובות והמשחקים שכן הסיפור הזה מתבסס בסופו של דבר על הפחד הכי גדול שלנו כהורים". בשני המקרים אגב, מצאה דולב כי הרשויות הצרפתיות והאמריקאיות מעולם לא קיבלו דיווחים על סיפורים אלה. עוד הסבירה דולב כי כשהסיפורים האלה מוצאים את דרכם בסופו של דבר לעיתונות תמיד יש עמימות סביבם, "ואי אפשר להגיע למשפחה או לילד המסוים".  

 

 

איך תדעו האם הסיפור שאתם שומעים הוא אגדה אורבנית או לא?

לטענת דולב, "ניתן לזהות את האגדה האורבנית ברגע שמתגלים הפרטים ההזויים". למשל, בסיפור שדווח אתמול (29.4.2012) בערוץ 10, טענה הכתבת, כמו שטענו גם עיתונאים אחרים בעבר, כי הילדה נמצאה לאחר דקות ספורות בזכות שיטת זיהוי הנעליים. "ברגע ששומעים את הסיפור הזה חייבים להבין שמדובר במשהו מוזר, הרי איך ייתכן שבפארק כה עצום כמו דיסניוורלד מוצאים ילדה קטנה תוך דקות ועוד באמצעות זיהוי הנעליים שלה".  דולב טוענת כי הסיפורים תמיד מתחזים לסיפורים אמיתיים, כאלה שלכאורה יכולים לקרות לכל אחד. "הכוח בסיפורים האלה" היא מוסיפה, "טמון בכך שיש בהם אלמנט גדול של הפחדה. מדובר בסיפורי אזהרה, אבל בעיקר מדובר בסיפור טוב שקל להיסחף אחריו ומעיתונאים תמיד יש דרישה להביא סיפור טוב".

 

צפו בקטע מתכנית הבוקר של "קשת" בו הוקרן הקטע על האגדה האורבנית על "החטיפה".

בבוקר התקבלה תגובת ערוץ 10 בזו הלשון:

בתחילת האייטם הכתבת סיון כהן ציינה ש"זה נשמע כמו אגדה אורבנית". לנו יש זוג הורים שמסר לנו את הפרטים, ועוד זוגות הורים שהיו עדים לאירוע".

 

לאחר פרסום הידיעה ב- Onlife התקבלה תגובה מעודכנת מחדשות ערוץ 10:

"הוטעינו בסיפור דיסניוורלד, הכתבת הושעתה עד לסיום הבירור". חברת חדשות 10 פתחה בבדיקה בעקבות הטעיית הכתבת סיוון כהן על ידי מקור, בכתבה אמש במהדורה. כהן הושעתה מעבודתה עד לסיום הבדיקה. בכתבה ציטטה כהן זוג הורים, אשר סיפרו לה כי בחג הפסח נעשה ניסיון לחטוף את ילדתם בת ה-9 במהלך ביקור בדיסניוורלד. ההחלטה לפרסם את הכתבה התקבלה בשל קיומו של הורה ספציפי שאישר את הסיפור. עם זאת, לאחר הפרסום התברר כי ההורה הטעה את כתבת חדשות 10 וכי מקרה כזה כלל לא אירע. בעקבות זאת הוחלט בחברה לפתוח בבדיקה מקיפה של נסיבות הפרסום, ולהשעות את הכתבת עד לסיום הבדיקה."